Rośliny w biurze i sukces firmy. #KreatywnaZieleń w Centrum Kreatywności w Warszawie
21 września 2017
Zima i Karnawał 2018: chryzantema wiedzie prym
9 listopada 2017

Ambasada Królestwa Niderlandów zazieleniła warszawską Pragę 🌿

W wakacyjny weekend 1-2 lipca 2017 po raz trzeci wystartowała letnia odsłona festiwalu społeczno-kulturalnego OTWARTA ZĄBKOWSKA. Wydarzenie odbyło się na zamkniętej dla ruchu drogowego ulicy Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze. Poprzednie edycje i rozmowy z mieszkańcami wykazały, że brakuje w okolicy miejsc zieleni, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku. Ambasada Królestwa Niderlandów postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom i w miejscu kameralnych koncertów oraz wydarzeń zorganizowała roślinną instalację – Oazę Zieleni.

Oaza zieleni powstała w Ogrodzie Ząbkowska – miejscu, gdzie odbywały się koncerty oraz inne festiwalowe wydarzenia. Miejsce zostało wypełnione roślinami oczyszczającymi powietrze z toksyn i smogu, pozytywnie wpływającymi na zdrowie oraz wspierającymi kreatywność. Przestrzeń została zaprojektowana przez architektów zieleni i całe wakacje służyła mieszkańcom i odwiedzającym ulicę Ząbkowską, nie tylko podczas weekendów.

Dzięki temu okolice ulicy stały się nie tylko piękniejsze, ale i służyły zdrowiu mieszkańców. Zieleń miejska bowiem, to nie tylko parki. Każdy, nawet niewielki teren, wpływa w większym lub mniejszym stopniu na klimat miasta, a tym samym na zdrowie jego mieszkańców.

Dopełnieniem Oazy Zieleni były warsztaty florystyczne i ogrodnicze zorganizowane wraz z Agencją Promocji Zieleni. Przedmiotem warsztatów były kompozycje z kwiatów ciętych i roślin doniczkowych (cztery tematy) oraz ogrodnicze, pokazujące, jak w łatwy sposób zaaranżować i jak dbać o domowy ogródek w mieszkaniu lub na balkonie.

W warsztatach uczestniczyło w sumie ponad 60 osób, a z Oazy Zieleni skorzystało przez cale wakacje kilka tysięcy osób. Ambasada Królestwa Niderlandów zapowiada, że to nie ostatnie projekty zaangażowane poprawiające jakość życia mieszkańców Warszawy.

OTWARTA ZĄBKOWSKA organizowana jest od 2015 r. w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi. Festiwal odbywa się w lipcu i sierpniu.