Boże Narodzenie kwitnie kwiatami
17 grudnia 2020
Wszystkiego kolorowego!
29 grudnia 2020

Białe święta

Kto z nas nie czeka z utęsknieniem na śnieg? Boże Narodzenie w takiej oprawie to ziszczenie marzeń o białych świętach. Dekorując wnętrza na tę okazję można poetykę dekoracji oprzeć o biel, krem i zieleń. A jak zieleń to kwiaty. Najlepiej chryzantemy.

Warto pamiętać, że chryzantemy występują w wielu gatunkach. Do świątecznych aranżacji idealne nadają się chryzantemy przypominające kształtem pompony czy postrzępione, przywodzące na myśl kule śniegowe, płatki śniegu lub kryształki lodu.

Urocze drobne kompozycje złożone z oszronionych lodem owoców, takich jak gruszki z wyeksponowanymi w nich chryzantemami santini to idealna ozdoba stołu. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się do poszczególnych aranżacji dodać winietkę z imieniem gościa, każdy z nich po zakończeniu przyjęcia, będzie mógł zabrać swoją do domu.

Innym miłym zaskoczeniem dla gościa może być srebrna bombka pełniąca funkcję wazonika dla pojedynczego kwiatu białej chryzantemy. Kwiat dodatkowo można ozdobić szpilką zakończoną perłą. Taka kompozycja ustawiona obok nakrycia niezwykle wzbogaci walory wizualne świątecznego stołu i ucieszy gości.

Młodzi ludzie lubią wychodzić poza tradycyjne ramy i świętować według własnych upodobań i zamysłu, a już na pewno pragną zabłysnąć inwencją i kreatywnością. Dla nich wybraliśmy styl minimalistyczny, nieco orientalny. Przede wszystkim brak tu obrusu. Goście zasiądą przy prostym, drewnianym stole, a posiłek zjedzą na ciemnej zastawie w stylu zen. Asceza nie oznacza jednak zupełnego braku ozdób, a jedynie umiejętny ich dobór. W aranżacjach znalazły się chryzantemy białe, żółte i pomarańczowe. Kuliste dekoracje kwiatowe zostały wyeksponowane na złotych podstawach i postumentach. O zimie przypominają szklane kule, w których chryzantemy wyglądają jakby były zamrożone.

Zimą nie brak żywych roślin, dlatego warto czerpać z nich radość pełnymi garściami.  Oto propozycja dekoracji obejmująca chryzantemę, ciemiernik,  śniedek oraz susz. Całość efektownie otulono watą, którą warto zamienić na kwiat bawełny. Tak ułożoną aranżację w surowej, „oszronionej” donicy można wyeksponować na komodzie utrzymanej w podobnym stylu.

Czas świąt to nie tylko kameralne spotkania w gronie rodzinnym, ale również zimowe śluby i wesela. Szukając inspiracji na tego typu uroczystość warto zainspirować się baśnią pt. „Królowa Śniegu”. Szkło, kryształ, biel obrusu oraz światło świec podbiją urodę świetlistych chryzantem. Wspaniałym dodatkiem do nich mogą być bielone liście, gałęzie oraz pędy asparagusa pierzastego. Ciepły nastrój spotęgują choinkowe światełka oplatające mini kompozycje w szkle z pojedynczym kwiatem chryzantemy.

Tekst: Anna Ziędarska

Fot. Flower Council of Holland, Just Chrys, Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej, fot. Olga Borowska