Flower Expo Polska
Połączone ZIELEŃ TO ŻYCIE & Flower Expo Polska 2018
4 maja 2018
Flower Expo Poland 2018 & GREEN IS LIFE
10 maja 2018

Chryzantema królową polskiej wiosny na Festiwalu Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ

Dziedziniec. Fot. Dawid Krążyński.

Około 50 tys. gości odwiedziło tegoroczny, jubileuszowy Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ. Odbywające się już od trzech dekad wydarzenie oszałamiało rozmachem florystycznych dekoracji. Wśród nich królowała chryzantema, która widowiskowo odnalazła się w nowej, wiosennej roli.

Majówkowa impreza trwała od 30 kwietnia do 3 maja i tradycyjnie już przyciągnęła rzesze zakochanych w kwiatach turystów z Polski i świata, a także mieszkańców samego Wałbrzycha i okolic. Tegoroczny Festiwal był wyjątkowy, bowiem to już 30. edycja tego urokliwego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz polskich imprez kwiatowych.

Równie niezwykłe musiały więc być aranżacje, które przygotowali najzdolniejsi polscy floryści. Tym razem tematem przewodnim była „polska wiosna”, a wraz z nią słowiańskie inspiracje i żywe kolory będące interpretacją polskich, ukwieconych ogrodów i łąk. W głównej roli wystąpiła chryzantema, która pojawiła się w większości zaprezentowanych kompozycji, ukazując feerię barw i kształtów oraz swoje świeże, wiosenne oblicze.

Dekoracje dziedzińca Zamku Książ zaprojektował Maciej Krzus. Ogromne, kwiatowe instalacje imponowały skalą i starannie przemyślanym konceptem – ich kolorystyka została opracowana tak, by harmonizować z elewacją Zamku. Aranżacje skomponowano z chryzantem w niezliczonych odmianach, zaskakując odbiorców różnorodnością ich kolorów i kształtów.

Projekt dekoracji ciągów komunikacyjnych i sal na niższych piętrach Zamku opracował Zygmunt Sieradzan. Tu również dominowała chryzantema, w aranżacji klatki schodowej zestawiona z egzotycznymi, wyrafinowanymi liliami, guzmaniami i liśćmi monstery, czy całkowicie definiująca okazałe bukiety w komnatach.

Awangardowe oblicze chryzantemy postanowiła zaprezentować Monika Bębenek, która stworzyła niezwykłą instalację zdobiącą wewnętrzny dziedziniec Zamku. Misterna, nowoczesna aranżacja z wkomponowanym światłem nie pozostawiła obojętnym żadnego z widzów.

Chryzantemy rozkwitły także w pracach zespołu Tomasza Maxa Kuczyńskiego, zachwycając nasyconą, ożywczą kolorystyką, znakomicie wpisującą się w zamkowe wnętrza.

Jestem zaskoczona, jak świetnie chryzantema oddała klimat polskiej wiosny. Nie byłam sobie w stanie tego wyobrazić, dopóki nie zobaczyłam efektu końcowego. Jesteśmy zachwyceni! – powiedziała Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu – Sądzę, że księżna Daisy, która ponoć nadal przechadza się po zamkowych komnatach, także podziwia to urzekające morze chryzantem.

Ponad 15 000 chryzantem na XXX. Festiwal Kwiatów i Sztuki „Polska wiosna” dostarczyło stowarzyszenie holenderskich producentów chryzantemy, Just Chrys (JustChrys.com). Aranżacje wykonało kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia Florystów Polskich.

Dawid Krążyński