Rośliny dla gimnazjum od Ambasady Królestwa Niderlandów
9 marca 2017

Konferencja „Zieleń i światło”

Zieleń i światło w środku zimy, gdy ich tak bardzo brakuje, muszą zwrócić uwagę i przyciągnąć zainteresowanych. Na konferencję pod tym tytułem zorganizowaną przez Ambasadę Królestwa Niderlandów we współpracy z Łazienkami Królewskimi przybyło wielu gości zaintrygowanych takim zestawieniem pojęć. Niezwykle trafnie wybrano miejsce konferencji „Zieleń i światło”. Jak powiedział prof. Stanisław Gawroński z SGGW, „Łazienki są jednym z niewielu tak rozległych terenów parkowych w samym centrum miasta. Jest to wyjątek na mapie nie tylko Europy, ale i świata”.

Konferencję otworzył ambasador Królestwa Niderlandów Ron van Dartel. Jej uczestnicy, eksperci z różnych dziedzin nauki, zaprezentowali wpływ roślin i odpowiedniego oświetlenia na zdrowie oraz dobre samopoczucie człowieka. Są to nie tylko teoretyczne rozważania naukowców, ale opracowania poparte konkretnymi badaniami naukowymi, których efekty można (i trzeba) bezpośrednio stosować w praktyce.

Skojarzenie tych dwóch elementów: odpowiednich roślin oraz dobrze dobranego oświetlenia tworzy zupełnie nową jakość życia. Chodzi nie tylko o satysfakcję i wrażenia estetyczne, ale też o wyraźny, bardzo korzystny wpływ zdrowotny jaki przynoszą rośliny i światło tworząc najbardziej przyjazne człowiekowi otoczenie i atmosferę. Mamy w tej dziedzinie już spore osiągnięcia. Pan profesor dr hab. Łukasz Święcicki opublikował pierwszą w Polsce monografię dotyczącą depresji zimowej – i jej leczenia światłem.  W zakresie badań nad dobroczynnym wpływem roślin – fitoremediacji mamy również światowe osiągnięcia. Profesor dr hab. Stanisław Gawroński z SGGW został uhonorowany prestiżową nagrodą Miltona Gordona – tytułem Naukowca roku 2015 – przyznawaną przez Międzynarodowe Towarzystwo Fitotechnologii.

Dzięki konferencji wiemy też, że branża architektoniczna coraz częściej wprowadza w życie zintegrowane projekty z wykorzystaniem zieleni zewnętrznej jak i wewnątrz różnych obiektów architektonicznych. „Prowadzona jest również Edukacja Architektoniczna z najmłodszymi w przedszkolach i klasach początkowych szkół podstawowych, dla których przygotowano programy edukacyjne takie jak: „Archi-Przygody” wprowadzające w świat architektury” – powiedział architekt Dariusz Śmiechowski.

Praktycznie każdy uczestnik bardzo ożywionej dyskusji zwracał uwagę na znaczenie edukacji w sprawach zielonego otoczenia człowieka oraz oświetlenia miejsc, w których przebywa. Te zjawiska mają bezpośredni i znaczny wpływ na człowieka, jego samopoczucie i nastrój. Dr hab. Agnieszka Krzymińska zaapelowała o „zaprzyjaźnienie się z roślinami”. Im więcej roślin wokół nas, tym lepsze powietrze, którym oddychamy i korzystniejszy wpływ na naszą psychikę. Między innymi takie odkrycia zaowocowały powstaniem nowych metod leczenia jak hortiterapia, polegająca na leczeniu przy pomocy ogrodu i roślin. Faktem jest także to, że rośliny wykształciły zdolność pochłaniania smogu i „produkują” czyste powietrze. Dlatego warto przytoczyć za prelegentką słowa Hipokratesa: „Lekarz leczy, a natura uzdrawia”.

Wymiana wiedzy i doświadczeń na konferencji zachęciła specjalistów różnych dziedzin do współpracy, od naukowców zajmujących się roślinami, poprzez lekarzy psychiatrów i  architektów do ludzi biznesu. Trzeba stworzyć platformę wymiany doświadczeń i prezentacji koncepcji, ponieważ sprawy te dotyczą bezpośrednio każdego z nas – mówili uczestnicy spotkania.

Pomysłodawca i organizator konferencji, radca rolny ambasady holenderskiej Martijn Homan stwierdził z satysfakcją, że wszyscy uczestnicy konferencji są przekonani o pozytywnym wpływie roślin na człowieka, głównie dzięki ich właściwościom oczyszczającym i nawilżającym powietrze. Silnie odczuwamy też, że światło wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Z jego pomocą możemy leczyć nie tylko zimową depresję, ale i wiele innych dolegliwości jakie niesie nam życie w nowoczesnej cywilizacji. Im więcej specjalistów będzie zajmowało się tymi problemami i większa będzie wiedza społeczna, tym bardziej idea zdrowotnych właściwości światła i roślin zielonych będzie mogła być stosowana na co dzień w naszym życiu. Warto to czynić dla dobra siebie, swoich rodzin i całego naszego otoczenia. Potrzeba nam dużo zieleni i światła. „To nie przyroda potrzebuje nas, lecz ludzie potrzebują przyrodę” zakończył konferencję Martijn Homan.

Partnerzy honorowi wydarzenia:

Agencja Promocji Zieleni, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Naczelna Izba Lekarska, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Partnerzy medialni:

Dobre Wnętrze, High Living, Zwierciadło

Partnerzy wydarzenia:

Philips Lighting, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA w Broniszach, wertykalni.pl

Sponsorzy kwiatów i instalacji:

Air so Pure, Garden Spot, Grąbczewscy, Philips Lighting, Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA w Broniszach, wertykalni.pl