Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Róża do wszystkich rzeczy Avalanche+
„Róża do wszystkich rzeczy…”. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
1 czerwca 2019
Air So Pure
Nowa sesja zdjęciowa roślin Air So Pure [GALERIA]
24 czerwca 2019

Kosztowności i… róże

Rządzić i olśniewać Zamek Królewski

Polskie klejnoty i wyroby jubilerskie z XVI i XVII wieku można podziwiać na nowo otwartej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. To pierwsza w historii polskiego muzealnictwa przekrojowa ekspozycja poświęcona kosztownościom. Jej inaugurację uświetniono pokazem równie unikatowych drogocenności – biżuterii kwiatowej.

Wystawa czasowa „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” to ponad 500 bezcennych eksponatów. Wśród nich znalazły się między innymi sukienki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – diamentowa, która po raz pierwszy opuściła Jasną Górę, oraz rubinowa. Innym zaprezentowanym przykładem wymiernej pobożności naszych przodków jest wykonana z użyciem kilku tysięcy diamentów złota monstrancja z 1672 roku, upamiętniająca ocalenie Jasnej Góry przed Szwedami. Wystawę poprzedziły kilkuletnie intensywne poszukiwania i badania zasobów muzeów, skarbców i świątyń w Polsce oraz na Litwie.

Wystawę tworzą też nietypowe kosztowności, takie jak zdobione kamieniami jubilerskimi i emalią złote amulety, miniaturowe trumienki, uchwyt do bukiecika kwiatów, urządzenie do higieny uszu i zębów czy przyrząd do mierzenia diamentów. Dlatego też zdecydowano się na niecodzienny element inauguracji wystawy – pokaz biżuterii kwiatowej. Jej autorem był rozpoznawany międzynarodowo mistrz florystyki, Zygmunt Sieradzan. Wśród kwiatów królowała ekskluzywna róża Avalanche+®. Tę odmianę wybrano nieprzypadkowo – regularnie zdobi ona królewskie i celebryckie śluby, a nawet… papieskie błogosławieństwa.

Wystawę „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” można oglądać do 4 sierpnia 2019.

Dawid Krążyński

Zdjęcia: Olga Borowska