Konferencja „Zieleń i światło”
17 lutego 2017
Flower Expo Poland 2017 – POLSKI PAWILON
1 sierpnia 2017

Rośliny dla gimnazjum od Ambasady Królestwa Niderlandów

Fot. Paweł Czarnecki.

W dniu 8 marca 2017 Gimnazjum nr 72 w Warszawie im. A.B. Dobrowolskiego zostało obdarowane niecodziennym prezentem – Ambasador Królestwa Niderlandów przekazał szkole około 60 roślin z grupy tych, które najlepiej oczyszczają i nawilżają powietrze wewnątrz pomieszczeń. Rośliny te mają zapewnić powietrze odpowiedniej jakości w szkole i w ten sposób służyć uczniom i nauczycielom.

Do misji propagowania zdrowotnych właściwości roślin zielonych jaką prowadzi Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce chętnie przyłączyli się przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Bielany, którzy wyznaczyli Gimnazjum nr 72 jako najodpowiedniejsze do otrzymania takiego prezentu i krzewienia wiedzy dotyczącej roślin. Uroczystego przekazania na ręce Pani Dyrektor Gimnazjum, Danuty Rozmus, dokonał Ambasador Królestwa Niderlandów Pan Ron van Dartel. Uroczystość otworzył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk.

Rośliny zostały specjalnie wyselekcjonowane i przywiezione do Polski z hodowli „Air so Pure”. Są to gatunki, które najlepiej nawilżają i oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, pyłów i toksyn. Sprowadzone zostały przez Ambasadę Królestwa Niderlandów na odbywającą się niedawno konferencję „Zieleń i światło”, podczas której prelegenci dzielili się swoją wiedzą między innymi na temat dobroczynnego wpływu na człowieka właśnie takich roślin. Rośliny te nie tylko świetnie oczyszczają i nawilżają powietrze w pomieszczeniach, ale także w inny sposób pozytywnie oddziałują na ludzi i są korzystne dla ich zdrowia – tworzą naturalne bariery dźwiękowe, a ich zieleń dobrze wpływa na nasz nastrój i samopoczucie.

Mimo, że żyjemy w miastach otoczeni najnowszymi wynalazkami ułatwiającymi nam życie, nie możemy zapominać o zieleni. Obecnie 90% naszego czasu przebywamy we wnętrzach, które są wypełnione różnego rodzaju szkodliwymi substancjami emitowanymi z farb, wykładzin, urządzeń biurowych itp. Warto więc stworzyć w nich dobry, zdrowy klimat i otoczyć się roślinami. Szczególnie korzystne są te, które w podarunku przywiozła Ambasada – oczyszczające i nawilżające powietrze – skrzydłokwiaty, paprocie  i kalatee.

Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany powitał wszystkich i poinformował, że z entuzjazmem zdecydował się wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Dzielnica bardzo dba o zielone przestrzenie i szeroko promuje wszelkie akcje ekologiczne. Bielany organizują wiele imprez plenerowych popularyzujących ochronę przyrody oraz zachowania proekologiczne. W tym roku ruszyła już czwarta edycja ogólnodzielnicowego konkursu: „Bądź eko na Bielanach” ciesząca dużą popularnością. Prowadzone są warsztaty, spotkania tematyczne i pikniki ekologiczne w szkołach, przedszkolach i klubach osiedlowych. Pan Grzegorz Pietruczuk podkreślił nadzieję, że dzięki edukacji ekologicznej prowadzonej m. in. w szkołach uczniowie nie tylko teraz, ale także już jako ludzie dorośli będą dalej krzewić te idee i tworzyć środowiska gdzie człowiek żyje w symbiozie z naturą.

Pan Van Dartel podziękował za pomoc i zaangażowanie urzędu w tej wyjątkowej misji, oraz że pomógł wybrać szkołę tak bardzo zaangażowaną w ekologię. W kolejnym tygodniu odbędzie się specjalna lekcja, na której Prezes Agencji Promocji Zieleni, pani Agnieszka Żukowska oraz mistrz florystyki pani Karolina Ładyżyńska – Skrzypek, opowiedzą uczniom o pozytywnym działaniu roślin i o ich pielęgnacji, tak by móc się nimi cieszyć jak najdłużej. Pan Ambasador poprosił, aby uczniowie zaopiekowali się tak  roślinami, aby poczuły się jak w domu.

Pani Danuta Rozmus, Dyrektor szkoły, podziękowała za to wyróżnienie. Szkoła od wielu lat prowadzi działania mające na celu kształtowanie świadomości proekologicznej. Realizuje Program Ekologiczny, którego celem jest pobudzenie świadomości i ciekawości młodych ludzi wobec zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, konsumpcją i ochroną środowiska. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach, warsztatach, akcjach i zajęciach terenowych. Szkoła jet laureatem Zielonej Flagi – międzynarodowego tytułu przyznawanego szkołom zrównoważonego rozwoju na całym świecie.

Szczególne podziękowania złożyli na ręce Ambasadora uczniowie szkoły. Wspólnie z nauczycielami biologii i rodzicami dokonają inwentaryzacji roślin, a następnie wybiorą najlepsze miejsce aby mogli jak najwięcej korzystać z ich pozytywnych właściwości. Po lekcji poglądowej klasy przygotują tabliczki z ich nazwami i krótkimi opisami informującymi o ich właściwościach i o tym jak należy się nimi opiekować, aby jak najdłużej były zdrowe i służyły uczniom i nauczycielom tworząc przyjazne środowisko do nauki.

Człowiek wywodzi się z natury i od wieków się nią otaczał. Niestety rozwijając cywilizację przyczynił się też w dużej mierze do jej stopniowej degradacji.  Warto przypomnieć sobie, że mimo, że coraz więcej ludzi mieszka w miastach pochodzimy z natury i ta natura jest nam bardzo potrzebna do prawidłowego, zdrowego funkcjonowania. Rośliny dostosowują się do życia w zanieczyszczonych warunkach miejskich i w drodze ewolucji wypracowały sposoby przystosowania się do zanieczyszczeń pomagając człowiekowi w ich usuwaniu. Dlatego warto krzewić ideę powrotu do natury i zaprosić jak najwięcej roślin do naszego otoczenia, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na zewnątrz, wszędzie tam gdzie to możliwe.