Flower Expo Poland 2019, Hans Zijlstra
4th FLOWER EXPO POLAND brief summary: the success, naturally!
20 września 2019
Herb Wazów
Herb Wazów z 1 500 róż Avalanche+® zainaugurował otwarcie wystawy w Zamku Królewskim
6 listopada 2019

Stół przystrojony jesienią

Ciepła, pełna słońca, mieniąca się niepowtarzalną paletą barw. Złota polska jesień niezmiennie urzeka, również we… wnętrzach. To dobry moment, by zainspirować się jej ulotnym pięknem i zachwycić przyjaciół przyjęciem w kolorach jesiennych liści.

Jako że każde stylowe wydarzenie wymaga oprawy kwiatowej, o przygotowanie propozycji jesiennej aranżacji niewielkiego przyjęcia poprosiliśmy Szkołę Florystyczną Małgorzaty Niskiej. To prawdziwa kuźnia sław florystycznych na międzynarodową skalę. W głównej roli obsadzono oczywiście kipiące ciepłymi, nasyconymi barwami kompozycje kwiatowe. Celowo wyeksponowano je na tle ascetycznej bieli obrusów i zastawy, ale zdecydowano się też na połączenie obu światów akcentami w odcieniach złota – sztućcami, krawędziami kieliszków, czy wazonami i świecami. To również nawiązanie do dumnej kolorystyki jesieni, przepełnionej właśnie złotem, jak też purpurą czy kolorem bordowym, kojarzącymi się z przepychem.

W samych kompozycjach florystycznych króluje zaskakująco różnorodna chryzantema w oryginalnych, niebanalnych odcieniach. To niezmiernie modny wybór – od jakiegoś czasu ten uniwersalny kwiat jest przebojem aranżacji na każdą okazję, także ślubnych. Małgorzata Niska podkreśla, że wszelkie stereotypy dotyczące chryzantemy należy odłożyć do lamusa, bo to kwiat wyjątkowy: dostępny przez cały rok, nieprzeciętnie trwały i występujący w setkach przeróżnych odmian.

W kompozycjach użyto też naturalnych, odwołujących się do pory roku dodatków: efektownie przebarwiającego się listowia, czy dojrzałych owoców głogu i jarzębiny. Z całością kontrastują pojedyncze, pastelowe róże, stanowiące jasny element wyróżniający się w kompozycji. Pozostałe odcienie są bowiem mocne i wyraziste: od musztardowej żółci, przez „gorącą” barwę pomarańczy, czerwienie, po wspomnianą purpurę i brązy. Taka paleta kolorystyczna wzmaga też apetyt, więc prócz oprawy kwiatowej koniecznie zadbajmy też o wystarczająco obszerne menu naszego przyjęcia!

Dawid Krążyński

Fotografie: Olga Borowska
Wnętrza: Villa Intrata, Wilanów
Chryzantemy: Just Chrys


Artykuł ukazał się w ekskluzywnym magazynie High Living (listopad 2019).