Podaruj… bukiet ślubny!
16 kwietnia 2018
Harry Meghan Markle
Bukiet z okazji ślubu księcia Harry’ego i Meghan Markle
4 maja 2018

Odkryj wszechstronność chryzantemy

Kompozycja: Szkoła florystyczna Małgorzaty Niskiej, fot.: Olga Borowska

Chryzantemy wyróżniają się bogactwem form i kolorów oraz nieprzeciętną trwałością. W połączeniu z całoroczną dostępnością to idealny przepis na kwiat o szerokim, uniwersalnym zastosowaniu. Warto poznać współczesne oblicza chryzantemy i wreszcie pozwolić jej olśniewać w aranżacjach na rozmaite okazje.

Zresztą, nie tylko mnogość i zróżnicowanie odmian czy stała osiągalność chryzantem zachęcają do ich szerokiego stosowania. Również aktualne trendy florystyczne sugerują używanie ich choćby w kompozycjach weselnych, komunijnych, świątecznych, czy w dekoracjach wnętrz.

Obecnie chryzantemy wykorzystuje się w aranżacjach w zasadzie na każdą okoliczność, od bukietów ślubnych po bożonarodzeniowe i wielkanocne stroiki – podkreśla Małgorzata Niska, Międzynarodowa Mistrzyni Florystyczna, właścicielka szkoły florystycznejNamawiam do wyzwolenia swojej kreatywności, bo chryzantemę, przy jej niezwykłej różnorodności, naprawdę da się wpisać w każdą kompozycję.

Wybierać możemy spośród chryzantem wielkokwiatowych, gałązkowych i drobnokwiatowych typu santini, występujących w niezliczonych kształtach i kolorach, od barw podstawowych po wyszukane odmiany o płatkach przebarwiających się na przykład od różu po zieleń. Wciąż zresztą powstają nowe warianty, choćby Taihei, pierwsza na świecie niebieska chryzantema zaprezentowana w 2017 roku przez japońskich specjalistów od inżynierii genetycznej.

Chryzantemy można z powodzeniem łączyć z wieloma innymi kwiatami, takimi jak róże czy gerbery, czy – nieco odważniej – na przykład ze storczykiem.  Puśćmy wodze fantazji i nie bacząc na stereotypy bawimy się chryzantemą. Efekty na pewno będą magiczne!

Dawid Krążyński

Chryzantemy: JustChrys.com