Ambasada Królestwa Niderlandów zazieleniła warszawską Pragę 🌿
31 października 2017
Boże Narodzenie 2017: modne dekoracje kwiatowe 🎄
1 grudnia 2017

Zima i Karnawał 2018: chryzantema wiedzie prym

Chryzantema, bardzo w Polsce popularna, jest kojarzona zwykle ze Świętem Zmarłych i estetyką zaduszną. Warto jednak poznać bliżej ten niezwykle różnorodny kwiat i przełamać nieco stereotypowe myślenie o nim. Zwłaszcza, że według najnowszych trendów, zima i początek roku 2018 ma należeć właśnie do chryzantemy.

Chryzantema pojawiła się w Europie około 1700 roku. Wówczas nadano jej obecną nazwę, która pochodzi od greckiego: chrys (złoto) i anthemon (kwiat). W przeszłości, bowiem, znane były odmiany jedynie w odcieniu złota. Dziś trudno jest zliczyć mnogość barw chryzantemy, jej pokroju i kształtów.

Bogactwo form i kolorów

Florystów do używania w kompozycjach chryzantemy przekonywać nie trzeba. Niewiele jest, bowiem roślin mających tyle odmian i barw, a do tego tak trwałych i dostępnych przez cały rok. Na szczęście kwiat ten przestaje być kojarzony głównie ze świętem 1 listopada, a florystyczni trendsetterzy przewidują, że chryzantema zagości w tym sezonie nie tylko jesienią, ale też zimą i w karnawale.

– W moich kompozycjach chryzantemy obecne były zawsze, nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne. Dzięki dostępności tak wielu oryginalnych gatunków, można tworzyć z nich nieograniczone dzieła. Cieszę się, że wizerunek tego kwiatu się zmienia, a w nadchodzącym roku staje się tak modny i popularny. – mówi Małgorzata Niska, mistrzyni florystyki, właścicielka szkoły florystycznej.

Najmodniejsze w tym sezonie będą drobne odmiany chryzantemy gałązkowej, takie jak: biała Anastasia czy Zembla – przypominająca płatki śniegu czy białe Calimero lub Magnym – przypominające kulki śniegowe. Modnymi kolorami są też burgund, fiolet i róż, i tu można polecić Anastasia Lilac, Barca, Flamenca, Masai, Resomee Frosen czy Barca splendid. Uzupełnieniem dla tych kolorów mogą być piękne odmiany zielone jak: Lola, Whatsapp czy Santini Celtic lub Lorenzo.

Zimowe trendy w kwiatowej aranżacji wnętrz

Tej zimy dominować będą duże formy – do tego idealne są gatunki podobne do pomponów, a także te przypominające śnieżki, płatki śniegu czy kryształki lodu. Zimowe aranżacje mogą być w klasycznych barwach ciemnej czerwieni, burgundu, różu i fioletu połączonego z zielenią lub mieć typowy charakter „mroźnej zimy”, czyli wszelkie połączenia bieli z zieleniami i pudrowymi różami.

– W tym roku w dekoracji wnętrz stawiamy na duże formy. Nadają się do tego chryzantemy gałązkowe o różnym pokroju kwiatów: od okrągłych pomponów po postrzępione przypominające zmrożone śnieżne kwiaty. Urzekają one też ogromną paletą barw i na dodatek są bardzo trwałe, więc dekoracje z nich długo będą cieszyć nasze oczy. – mówi mistrz florystyki, Maciej Krzus.

W karnawale najmodniejsze będą aranżacje w klasycznej czerwieni, amarancie, chłodnej zieleni lub różnych odcieniach bieli. W modnych  wnętrzach znajdziemy również bukiety w odcieniach burgundu i fioletu przełamane swoimi pudrowymi odcieniami.

– Do świątecznych i karnawałowych dekoracji świetnie nadają się małe chryzantemy, których paleta barw jest praktycznie nieograniczona. Najmodniejsze będą aranżacje w odcieniach burgundu, różu i amarantu z dodatkiem zieleni i elementów naturalnych takich jak gałęzie, mech czy jagody w połączeniu ze skrzącymi się elementami przypominającymi kryształy lodu czy śniegu. Modne też są typowo zimowe tonacje zieleni w połączeniu z bielą i kremem – dodaje Zygmunt Sieradzan, Międzynarodowy Mistrz Polski z 2010 roku.

Symbol szczęścia

Pochodząca z Azji chryzantema budzi tam zupełnie inne skojarzenia niż w Polsce. Jest symbolem słońca, szczęścia i radości. Nie bez powodu najwyższym odznaczeniem państwowym w Japonii jest Cesarski Order Chryzantemy, a na corocznych „Festiwalach Szczęścia” prezentowane są różnorodne odmiany tych kwiatów. W odległych czasach była tak ceniona, że posiadać ją mogła jedynie arystokracja.

– W Polsce chryzantemy kojarzone są z jesienią, smutkiem i przemijaniem, tymczasem w Azji są symbolem radości, miłości, zdrowia, dobrobytu i władzy. Warto wyjść poza ten smutny schemat, ponieważ są to niezwykle efektowne, trwałe i wyjątkowo promienne kwiaty.  – tłumaczy Małgorzata Niska.

W bogactwie swych odmian – zarówno barw, jak i kształtów i swoją całoroczną dostępnością, chryzantemy są doskonałą ozdobą naszych mieszkań i domów. Ta zima i początek roku 2018 należą właśnie do tego kwiatu.  W bieżącym numerze, w dziale „Raz, dwa, trzy” znajdują się najmodniejsze kompozycje, które dzięki instrukcjom florystów, można wykonać własnoręcznie.

Anna Małcużyńska, Paulina Dmitruk

Fot.: Just Chrys