Zaproszenie
27 kwietnia 2022
Wiosenne wydarzenia w Sektorze Kwiatowym
17 maja 2022

Bajkowe kwiaty i rośliny. Tysiące hortensji, róż i chryzantem na festiwalu w Zamku Książ

Festiwal Kwiatów i Sztuki powrócił do Zamku Książ po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. W dniach 30 kwietnia – 3 maja br., podczas długo wyczekiwanej majówki, na odwiedzających w tym czasie Wałbrzych czekało mnóstwo atrakcji, a wszystko to w ramach XXXII edycji tego wydarzenia.

To, co za każdym razem przyciąga zwiedzających do Zamku Książ w długi majowy weekend, to niewątpliwie zachwycające aranżacje florystyczne. W tym roku ozdobiły one ponad 25 zamkowych sal, przedzamcze, dziedziniec oraz tarasy. Motywem przewodnim przygotowanych dekoracji był “Świat baśni i bajek”. Wśród motywów, jakie zainspirowały florystów, znalazły się m.in. Aladyn, Mała Syrenka, Piękna i Bestia, Roszpunka oraz szereg innych.

Zachwycające aranżacje, utrzymane w duchu tematu przewodniego, zostały wykreowane przy pomocy bajecznych kwiatów i roślin, a tych – trzeba przyznać – w tym roku, w Wałbrzychu było bez liku. Począwszy od urokliwych, białych i żółtych chryzantem odmiany Pina Colada, przez pomysłowo wkomponowane w instalacje hortensje doniczkowe (od zrzeszenia ich producentów HydrangeaWorld.com), po róże (białe i pastelowe luksusowej odmiany Avalanche+®).

 

Do współpracy przy tworzeniu florystycznych aranżacji zostali zaproszeni znamienici polscy floryści, którzy pracowali podzieleni na zespoły. W pierwszej grupie znaleźli się mistrzowie florystki m.in. Marta Kondzielnik, Małgorzata Szwagiel i Zbigniew Dziwulski, reprezentanci Stowarzyszenia Florystów Polskich – organizacji wspierającej rozwój, dającej wsparcie i promującej rodzimą florystykę.

 

Drugi zespół stworzyli mistrzowie florystki skupieni wokół Międzynarodowego Instytutu Florystycznego (MIF), m.in. Tomasz Kuczyński i Zygmunt Sieradzan. MIF to najmłodsze dziecko na polskim rynku florystycznej edukacji, które może poszczycić się wykwalifikowaną, międzynarodową kadrą specjalistów.

W szeregi trzeciego zespołu weszli floryści z Mistrzowskiej Szkoły Florystyki Macieja Krzusa oraz uczniowie i absolwenci kierunków Florystyka i Plecionkarstwo w Dolnośląskim Zespole Szkół „Medyk” z Jawora. Pracowali pod okiem swojego mistrza, nauczyciela i właściciela Pracowni Florystycznej Kwiaty Maciej Krzus.

W bogatym kalendarzu imprez towarzyszących festiwalowi nie zabrakło warsztatów florystycznych oraz wykładów i prelekcji, adresowanych do różnych grup wiekowych.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal Zakochaniwkwiatach.pl. Wśród Partnerów festiwalu znalazła się m.in. wyspecjalizowana w komunikacji kwiatów i roślin agencja PR, SIGMA International (Poland).

Fot. Marcin Czech, Marcin Chruściel, Małgorzata Rakowska, archiwum Zamek Książ