Nowa chryzantema Pina Colada Cream!
30 lipca 2020
Konkurs umiejętności
29 listopada 2020

Przepis na lazanię

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się kolorami w swoim ogrodzie, spróbuj metody zwanej „sadzeniem na lazanię”. Sadząc cebulki kwiatowe warstwami, można przedłużyć okres ich kwitnienia.

Zwiastuny wiosny

     Okres kwitnienia rozpoczynają kolorowe cebulki kwiatowe. Te wczesne kwiaty są pierwszym zwiastunem przybycia wiosny do ogrodu. Gdy tylko pojawią się pierwsze zielone pędy, poczujesz, że ogród budzi się do życia. Dzięki sadzeniu na lazanię możesz cieszyć się kwiatami jeszcze dłużej. A to dlatego, że okresy kwitnienia różnych warstw cebulek kwiatowych następują jeden po drugim.

Sukcesja kwiatów

Sadzenie na lazanię polega na sadzeniu różnych rodzajów cebulek kwiatowych na kilku poziomach. Zwykle robi się to w trzech warstwach, ale można również wypróbować cztery lub pięć warstw. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej warstw posadzisz, tym dłużej będziesz cieszyć się pięknem kwiatów. Na najniższym poziomie należy posadzić te cebulki, które kwitną najpóźniej. Na nich powinno się posadzić te, które kwitną nieco wcześniej i tak dalej aż do samej góry.

Wskazówki dotyczące sadzenia

Najlepszym sposobem na posadzenie cebulek kwiatowych warstwami jest wykorzystanie do tego doniczki lub pojemnika na rośliny. Zanim zaczniesz, upewnij się, że pojemnik ma otwory na dole, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. Następnie przykryj dno kilkoma kawałkami potłuczonej doniczki lub glinianymi kulkami hydroponicznymi. Kolejna warstwa to ziemia kompostowa do roślin doniczkowych. Posadź na niej cebulki kwiatowe, które kwitną najpóźniej. Przykryj pierwszą warstwę cebulek ziemią kompostową przeznaczoną do roślin doniczkowych, a następnie posadź kolejną warstwę cebulek. Gdy wszystkie warstwy zostaną posadzone, przykryj je ostatnią warstwą ziemi kompostowej do roślin doniczkowych.

Okres kwitnienia

Sprawdź, kiedy poszczególne cebulki wytwarzają kwiaty. Naprawdę warto poświęcić na to czas. Przebiśniegi, krokusy i kosaćce niskie kwitną jako pierwsze. Po piętach depczą im hiacynty, szafirki i żonkile. Jako ostatnie kwitną tulipany i szachownice cesarskie. Dokładniejsze informacje na temat kwitnienia każdej cebulki można znaleźć na opakowaniu.

 

Ciekawostki

  • Czy wiesz, że sadzenie na lazanię można również stosować na rabacie? Wygląda to tak samo, jak w przypadku sadzenia w doniczce. Trzeba tylko wykopać głęboki dołek, aby zmieściło się w nim kilka warstw.
  • Cebulki kwiatowe należy sadzić jesienią, zanim gleba zamarznie. Jeśli chcesz mieć kwitnące kwiaty jesienią i zimą, zanim zakwitną cebulki kwiatowe, na górnej warstwie cebulek kwiatowych posadź nieco kwiatów jednorocznych, takich jak bratki. Nie będzie to miało żadnego negatywnego wpływu na cebulki kwiatowe.

 

Więcej informacji na temat cebulek kwiatowych można znaleźć na stronie www.cebulkikwiatowe.info.