Zimowy bukiet ślubny? Chryzantemy są trendy!
25 stycznia 2018
Chryzantema Rossano Charlotte ❤ [galeria]
5 lutego 2018

Zieleń dla czystego powietrza – konferencja w Krakowie

Zieleń dla czystego powietrza

20 lutego 2018 odbędzie się konferencja naukowa Zieleń dla czystego powietrza organizowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Celem wydarzenia jest popularyzacja korzystnego wpływu roślinności na jakość powietrza i zdrowie człowieka. Partnerem konferencji jest Miasto Kraków.

KRAKOWSKI KONTEKST

Kraków od lat walczy z problemem smogu, gdyż zajmuje niechlubne miejsce w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE. W zeszłym roku norma stężenia pyłów PM10 w krakowskim powietrzu była przekroczona przez 87 dni w roku.

Powaga sytuacji sprawiła, że miasto jest liderem w poszukiwaniu rozwiązań w walce o wolne od zanieczyszczeń, zdrowe powietrze. Jednym ze skutecznych remediów jest naturalna roślinność. Kwestii tej poświęcona będzie, nieprzypadkowo odbywająca się właśnie w Krakowie, naukowa konferencja Zieleń dla czystego powietrza. Problem smogu dotyka jednak praktycznie wszystkich polskich miast.

DLA POWIETRZA I DLA CZŁOWIEKA

Zieleń zewnętrzna i wewnętrzna istotnie przyczynia się do poprawy jakości otaczającego nas powietrza. Krakowskie wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy o roślinności jako efektywnym rozwiązaniu problemu smogu i zanieczyszczenia powietrza. Organizatorzy konferencji skupią się na zastosowaniu roślin w miejscach pracy i przestrzeniach publicznych – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – gdzie jej umiejętne zaaranżowanie nie tylko skutecznie oczyszcza zanieczyszczone smogiem czy substancjami pochodzącymi z farb, wykładzin, sprzętu biurowego i ogrzewania powietrze, ale również ma dodatni wpływ na zdrowie, samopoczucie, kreatywność, wydajność pracy i nauki człowieka.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowych wskazujących na wpływ zieleni na jakość powietrza, a także najnowsze trendy, które wykorzystują tę wiedzę w praktyce, w architekturze wnętrz i krajobrazu – biophilic design i Urban Green.

JEDNA IDEA, EKSPERCI WIELU DZIEDZIN

Z intencją upowszechnienia tej wiedzy konferencja Zieleń dla czystego powietrza zgromadzi specjalistów i ludzi nauki różnych dziedzin, t.j.: medycyna, architektura i urbanistyka, agrokultura i ogrodnictwo, czy bioetyka, którzy przedstawią zgromadzonym gościom zalety aranżacji miejsc publicznych z uwzględnieniem właściwej ilości zieleni.

Wśród prelegentów większość stanowić będą przedstawiciele krakowskiej kadry naukowej, w tym reprezentantka jednego z organizatorów wydarzenia, Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z ramienia Ambasady Królestwa Niderlandów wystąpi dwóch prelegentów, specjalistów od Urban Green. Ponadto wykłady wygłoszą m.in. przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, czy prof. Włodzimierz Tyburski, wybitny specjalista w obszarze bioetyki.

Adresatami konferencji będą osoby indywidualne i przedstawiciele różnych instytucji oraz władz lokalnych, odpowiedzialni za kształtowanie przestrzeni publicznych, a także media, co umożliwi szersze zaprezentowanie idei wydarzenia.

AMBASADA HOLANDII I KATEDRA ROŚLIN OZDOBNYCH DLA ZIELENI

Konferencja Zieleń dla czystego powietrza jest kontynuacją zeszłorocznego, warszawskiego wydarzenia Zieleń i światło, również zainicjowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów, która od lat popularyzuje tematykę dobroczynnego oddziaływania roślin na zdrowie i psychikę ludzką. 15 lutego 2018 z inicjatywy Ambasady zostanie postawiony odkurzacz antysmogowy w Krakowie, mający zwrócić uwagę na problem smogu w mieście. Również Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego jest zaangażowana w „zieloną” ideę, propagując m.in. socjoogrodnictwo i hortiterapię.

Patronat medialny objęła TVP3 Kraków oraz portale PodOsłonami.pl i ForumKwiatowe.pl. Partnerem wydarzenia są Miasto KrakówZieleńWeWnętrzach.pl, a sponsorem roślin została marka Air so Pure

Dawid Krążyński

Więcej informacji oraz zapisy na konferencję: dawid.krazynski@sigma.com.pl, karol.witowski@sigma.com.pl (liczba miejsc ograniczona).

 

 

Ramowy program konferencji naukowej Zieleń dla czystego powietrza

Panel Szczegóły Prelegent
Smog – czym jest i w jaki sposób wpływa na zdrowie i funkcjonowanie człowieka?   Chemiczny skład smogu. Inne zanieczyszczenia powietrza występujące we wnętrzach, związane z kompozycją chemiczną farb, czy okładzin ściennych. Wpływ smogu na organizm człowieka – przekrój schorzeń i dolegliwości. Ekonomiczne i społeczne konsekwencje smogu jako doniosłego problemu w Polsce. Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, Warszawski Uniwersytet Medyczny,
Zakład Medycyny Rodzinnej,
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc
Pozytywny wpływ naturalnej roślinności
we wnętrzach przestrzeni publicznych na zdrowie i funkcjonowanie człowieka.  
Wyniki badań naukowych potwierdzające pozytywny wpływ naturalnej roślinności na funkcjonowanie człowieka, w tym aspekty zdrowotne i społeczne, wydajność pracy i nauki, samopoczucie. Oczyszczanie powietrza poprzez naturalną roślinność. Biophilic design we wnętrzach. Jakub Myśliwiec, ZieleńWeWnętrzach.pl
Odpowiedzialność człowieka za środowisko i naturę (bioetyka).  Etyczne aspekty ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem roślinności. Zrównoważony rozwój.  Prof. dr hab. Włodzimierz Tyburski,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika,
Zakład Filozofii Moralnej i Bioetyki
Biophilic design w architekturze krajobrazu. Czym jest biophilic design w kontekście architektury krajobrazu.
O przyjaznym sąsiedztwie, zielonych ulicach i życiu w zgodzie z naturą.Architektura przestrzeni zewnętrznych a zieleń urządzona i nieurządzona.
Urban Green – wpływ na jakość powietrza i inne korzyści.  Polskie i zagraniczne przykłady architektury miejsc publicznych zaprojektowanych w duchu biophilic design oraz ich wpływ na użytkowników. Dr.ir. JA Jelle Hiemstra,
Wageningen University & Research
Zielone środowisko życia w praktyce.   Tworzenie zielonego środowiska życia w praktyce. Jan de Vries,
Anthos, the Royal Trade Association for Nursery Stock and Flower Bulbs
Cztery wymiary ogrodnictwa miejskiego: społeczny, terapeutyczny, ekologiczny, kulturalny.  Znaczenie ogrodnictwa w miastach dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek,
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,
Katedra Roślin Ozdobnych
Kwiaty i krzewy w mieście jako wsparcie działań antysmogowych.   Miejskie, zielone projekty samorządu lokalnego. Piotr Kempf,
dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie
Loesje – warsztat dla 20 osób Tworzenie krótkich haseł nt. smogu, roślin, klimatu.
Warsztaty w języku angielskim. 
Emilia Skiba,
Loesje.pl