Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa to ogólnopolska organizacja społeczna, powołana do życia 21 października 1958 r. po wielu latach starań środowiska ogrodniczego. Rok 2024 jest kulminacją obchodów 65-lecia SITO, które rozpoczęło się w 2023 roku cyklem wspomnień o ludziach, którzy zasłużyli się dla stowarzyszenia. Teraz jego przedstawiciele zapraszają na Królewską Wystawę Róż „Royal Rose 2024” do Łazienek Królewskich.
Okolicznościowe spotkanie członków i sympatyków SITO, podsumowujące jubileuszowy rok, połączone zostało z otwarciem 40. Królewskiej Wystawy Róż „Royal Rose 2024” w Łazienkach Królewskich. Wiele odmian róż ciętych, najmodniejszych i najbardziej poszukiwanych na rynku kwiatowym, zagości w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w dniach 30 sierpnia–1 września 2024 r. Te magiczne i historyczne wnętrza były miejscem wielu wystaw kwiatów, a pierwsza z nich odbyła się tu w 1882 roku!
Zaprezentowane na tegorocznej wystawie róże będą uczestniczyć w „Konkursie na najpiękniejszą różę ciętą”. Natomiast w Pałacu na Wyspie, 31 sierpnia, odbędzie się Konferencja Różana z udziałem wielu autorytetów, na którą zapraszają: dr Marianna Otmianowska, Dyrektorka Muzeum Łazienki Królewskie i Elżbieta Kosydar, Prezeska Zarządu Głównego SITO. Prowadzenia konferencji podjęły się Anna Majdecka-Strzeżek i Beata Kańska, Kuratorka Wystawy i Kierowniczka Działu Ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie.
Konferencja Różana gościć będzie wielu ekspertów z dziedziny ogrodnictwa:
- Rozpocznie dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wiceprezeska Oddziału Poznańskiego SITO, wykładem „Róże do ozdoby, leczenia i konsumpcji”.
- Prof. dr hab. Bożena Matysiak, Prezeska Polskiego Towarzystwa Różanego i wicedyrektorka InHort Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, wygłosi wykład „Fascynujący świat współczesnych i dawnych ogrodów różanych”.
- „Róże historyczne, czyli z różą przez wieki” to z kolei wykład dr hab. Marty Monder z Samodzielnego Zakładu Roślin Ozdobnych, Instytutu Nauk Ogrodniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
- Prezentację „Magia róż w perfumach” przedstawią Anna Krasny-Krasińska i Michał Missala z Quality Missala.
- Przedstawiciele Ambasady Bułgarii opowiedzą o swoich różanych fascynacjach w wykładzie „Terroir olejku z bułgarskiej róży damasceńskiej”.
- Polski Hodowca Róż Łukasz Rojewski przedstawi kulisy swojej pracy w wykładzie „Zapachy szczęścia”.
- Kolejną prelegentką będzie dr hab. Halina Galera z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, która przygotowuje wykład „Czas i przestrzeń kwiatami malowane. Świat roślin w dekoracjach Białego Domu w Łazienkach Królewskich”.
Po zakończeniu Konferencji Różanej nastąpi przejście do Białego Domu i zapoznanie się z dekoracjami kwiatowymi wyeksponowanymi w pomieszczeniach letniej willi króla Stanisława Augusta. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa prac „Róża w rysunku botanicznym” autorstwa Izabeli Wolskiej-Kuśmider i uczniów szkoły rysunku botanicznego.
Ponadto wystawie towarzyszyć będą prowadzone codziennie pokazy florystyczne Klubu Florystów Polskich SITO i Podkarpackiego Klubu Florystów SITO, nawiązujące do tematyki różanej i osadzone w historycznym kontekście – w związku z eksponowaniem kwiatów w zabytkowych wnętrzach. W piątek wystąpi Katarzyna Witecka z Rzeszowa i PKF SITO, a w sobotę Anna Nizińska, Prezeska Klubu Florystów Polskich SITO z członkami Klubu Florystów Polskich SITO. Na niedzielę zapowiedziano pokaz aranżacji kwiatowych Elżbiety Kosydar, Prezeski Zarządu Głównego SITO, i warsztaty prowadzone przez członków PKF SITO. Florystki zaprezentują bukiety, kompozycje kwiatowe, wachlarze, biżuterię florystyczną i kapelusze ozdobione różami. Nad aranżacją wystawy róż czuwać będzie Anna Nizińska oraz członkowie klubu.
Każdego dnia trwania wystawy będzie można podziwiać kreacje floralne mistrzyni florystyki, Małgorzaty Szwagiel. Ogrodowymi alejami Łazienek Królewskich przechadzać się będą modelki ubrane w niezwykłe stroje.
Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, wyjątkową promocją kwiatów mają być warsztaty florystyczne adresowane do miłośników roślin. Warsztaty pozwolą wziąć kwiaty do ręki i poczuć dobrą energie płynącą z obcowania z naturą.
Różane wydarzenie uświetnią szlachetne róże Avalanche+®, przekazane na tę wyjątkową okazję przez producenta, niderlandzką firmę Dümmen Orange, za pośrednictwem wyspecjalizowanej w komunikacji kwiatów i roślin agencji public relations, SIGMA International (Poland).
Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal miłośników kwiatów i roślin, Zakochaniwkwiatach.pl.
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.