„Dobrze że jesteś tu, gdzie kwiaty szepczą Tajemnicę, Cisza mówi najgłośniej, A Relacje kwitną harmonią”
5 lipca br. w Otmuchowie odbyła się 51. edycja Lata Kwiatów. Wystawę ponownie przygotowały Iwona Kwiatek, Mistrzyni Florystyki, wraz z córką, Weroniką Kwiatek-Bindą, Mistrzynią Florystyki Polski Juniorów.
Zaprosiłyśmy do projektu florystki z całej Polski, by stworzyć niezwykłe aranżacje kwiatowe we wnętrzach otmuchowskiego Zamku. Spod naszych rąk wyszły dekoracje ujęte wspólną nazwą „Tryptyk Szczęścia”, zdobiące Komnatę Tajemnicy, Komnatę Ciszy oraz Komnatę Relacji. W każdej z przestrzeni pragnęłyśmy przedstawić emocje i relacje międzyludzkie poprzez unikatowe, autorskie kompozycje – relacjonuje Iwona Kwiatek. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Opracowywałyśmy techniki, instalacje florystyczne, przygotowywałyśmy materiały techniczne oraz zamysł kwiatowych aranżacji – kolory, faktury, detale. Projekt był opowieścią malowaną kwiatami, z elementami sztuki – malarstwa, rzeźby i instalacji. Ważne w nim były: kompozycja, układ roślin, barw, struktur oraz linii.
Efekt? Zachwycający, co potwierdzają ilustrujące ten artykuł zdjęcia. Za inspirację do tegorocznego projektu posłużył człowiek z jego tajemniczą historią, od dzieciństwa po okres młodości.
Poprzez aranżacje chcieliśmy przekazać ważne ludzkie wartości i emocje. Do każdej komnaty wprowadziliśmy ręcznie malowany, zaprojektowany przez nas obraz, który miał dopełnić treści zawarte w kompozycjach kwiatowych – opowiada Iwona Kwiatek. Zastosowaliśmy silny kontrast, szczególnie między Komnatą Tajemnicy, a Komnatą Ciszy. Była to świadoma decyzja mająca na celu wywołanie u odbiorcy konkretnych emocji. Taki kontrast porusza zarówno intensywne, jak i delikatne struny, dotyka serca, pozwalając odkryć coś, co może zaskoczyć i skłonić do głębszych refleksji.
Komnata Tajemnicy
,,Każdy człowiek jest jak Kwiat rozkwitający pięknem, niosący tajemnicę życia. Odkryje ją tylko ten, kto potrafi patrzeć sercem”
Osoba wchodząca do Komnaty Tajemnicy miała chwilę na zastanowienie, ale i przestrzeń na zaskoczenie, eksplorację czegoś jeszcze sobie nieznanego. W komnacie było wiele miejsc zatrzymujących uwagę, skłaniających do głębszego spojrzenia, odkrycia czegoś głębiej ukrytego.
Najmocniejszym elementem po lewej stronie ekspozycji był obraz, który wyjątkowo pobudzał zmysły. Ci, którzy mieli czas, by przy nim się zatrzymać, mogli doświadczyć całego wachlarza emocji, dokonać przemyśleń. Niedaleko znajdowało się zwierciadło tajemnicy, subtelnie schowane za zasłoną, którą trzeba było przesunąć, aby ujrzeć wnętrze studni wraz ze swoim odbiciem. Niezwykle przyciągające uwagę naczynie wykonano z czarnej ceramiki ze złotymi zdobieniami. Kiedy odbiorca bliżej przyjrzał się jego dnu, mógł ujrzeć piękną kompozycję kwiatową o wyrazistych barwach i kontrastach oraz… swoje oblicze.
Kolejnym mocnym, tajemniczym i wielce wymownym miejscem komnaty był kominek, który kojarzył się z ogniem. W kominku znajdował się obraz przedstawiający płonące drzewa, którego barwy wciągały i zastanawiały. Do obrazu prowadziła łąka kwiatów: bordowe chryzantemy, czerwone anturia oraz cynie w mocnych i energetycznych kolorach. Ważny element stanowiła również suknia o intrygującej strukturze, udekorowana subtelnie chryzantemami santini oraz sukulentami. Dominantą były grzyby w rozmaitych kolorach, o różnych strukturach i konstrukcjach, co wprowadzało baśniowy nastrój.
W tej części wystawy roślinność była bujna. Zastosowaliśmy gigantyczne liście filodendronu, które pomogły swoją strukturą i odcieniem ciemnej zieleni wprowadzić do Komnaty Tajemnicy poczucie niezwykłości – tłumaczy Iwona Kwiatek.
Kapitalna była dekoracja, w której centralnym punktem okazały się być dwie ceramiczne, duże żaby, otoczone łąką roślin – intrygującymi chryzantemami w odcieniu żywej zieleni połączonej z fuksją. Dekorację nawiązującą do jeziora dopełniały pałki wodne z trawami, które stanowiły istotny element tej części komnaty. Dodatkowych wrażeń dostarczyły światła o różnych barwach i natężeniu oraz muzyka ptaków i szum wody, które pobudzały zmysły obserwatorów.
Komnata Ciszy
,,W Ciszy kwiatów ukryta jest wrażliwość, która przemawia do serca bardziej niż najpiękniejsze słowa”
Kolejnym punktem wystawy była Komnata Ciszy, stanowiąca mocny kontrast do poprzedniego wnętrza. Cisza, za którą tęsknimy, pozwala odkrywać to, co dla nas najważniejsze, a niewidzialne dla oka. To czego w rzeczywistości, w codziennym chaosie i pośpiechu, nie dostrzegamy w naszym życiu.
Królowała tu harmonia. Nie sposób było natknąć się na cokolwiek, co wywołałoby podenerwowanie i napięcie. Odwrotnie, można było odczuć błogie odprężenie, odzyskać spokój serca, doświadczyć chwili wytchnienia. Komnata została zaprojektowana tak, byśmy mogli cieszyć się nią i jej idyllicznością.
Kulminacyjnym miejscem wnętrza była otoczona łąką kwiatów Brama Ciszy. Głównym gatunkiem użytym do jej dekoracji była chryzantema w odcieniu białym, a dopełniającymi kwiatami – goździki w odcieniu białym, kremowym, zielonym oraz różowym, białe jeżówki, a także kłosy zbóż i rzepak. Intrygującym elementem był wysoki oset, który swoimi kształtami podkreślał i dodawał kompozycji strzelistości.
Roślinność w Komnacie Ciszy była łąkowa, delikatna – zauważa Iwona Kwiatek.
Równowagę kompozycji zapewniał obraz pt. „Drzewo Ciszy”. W omawianej komnacie zachwycał projekt „Człowiek-Kwiat”, wykonany z papieru i materiału.
Świadomie zastosowaliśmy brązowy papier, by uzyskać strukturę i kolor skóry. Zabieg ten miał unaocznić, że każdy człowiek jest inny, a ludzie różnią się między sobą – tłumaczy Iwona Kwiatek. Kwiaty zestawiliśmy grupami, tworząc harmonię i swoiste zaproszenie do Komnaty Ciszy. Zastosowaliśmy konstrukcje wykonane z materiału naturalnego w postaci siana. Linie tej konstrukcji dawały wrażenie delikatnego ruchu.
W tym wyjątkowym miejscu odbiorca mógł odnaleźć zwierciadło wrażliwości i piękna w postaci bukietu o eko-konstrukcji, której centralny punkt stanowiło lusterko. Wpatrując się w delikatny, pastelowo-biały bukiet, był zaskoczony widząc swoje odbicie, otoczone łąką kwiatów.
Komnata Relacji
,,Relacja między ludźmi jest jak Droga, którą wspólnie wybieramy. Kluczem do jej rozpoczęcia są: zaufanie, szacunek, komunikacja i wzajemne wsparcie. Wtedy doprowadzi nas do takich miejsc, których sami byśmy nie odnaleźli”
W centralnym miejscu Komnaty Relacji umieszczony został kwiatowy człowiek. Konstrukcja sukni wykonana była z drutu, a dodatkowymi elementami dekoracyjnymi były filce. Mocny zarys linii życia podkreślono kwiatem dominującym, którym był storczyk Vanda, dopełniając go gloriozą i drobnymi santini. Wprowadzone do aranżacji zielone jabłuszka były odniesieniem do pierwszej, rajskiej relacji między kobietą i mężczyzną. Postaci otaczające główną postać były pozbawione twarzy, a ich zielone głowy symbolizowały poszukiwanie tożsamości, odkrywanie siebie i swojego „ja”. Zielony kolor, niosąc nadzieję, korespondował z resztą dekoracji w komnacie.
Postacie otaczające kobietę w sukni były splecione ze sobą drutem aluminiowym oraz filcem. Relacje tu ukazane są zawiłe. To manifestacja prób odnalezienia siebie i swojej tożsamości w grupie. Postaci otoczone łąką kwiatów miały symbolizować ukojenie i otuchę, pokazywać, że relacje między ludźmi mogą rozkwitać, być przepełnione nadzieją – tłumaczy Iwona Kwiatek.
Ponownie, ważny element komnaty stanowił obraz. Przedstawiał brzozy, które potrafią tworzyć relacje i egzystować we wspólnocie. Są subtelne, ale mają mocne korzenie i poszukują relacji. Mogą zatem stanowić inspirację dla ludzi, którzy gdzieś po drodze zgubili tę cenną umiejętność – uważa florystyka.
W projekcie, prócz Iwony Kwiatek i Weroniki Kwiatek-Bindy, udział wzięły: Magdalena Bieluń (Gdynia), Klaudia Piernicka (Gdynia), Krystyna Kowalczyk (Kęty), Klaudia Zaręba (Wrocław), Marysia Kwiatek (Zawadzkie), Monika Sikora (Tarnowskie Góry), Agata Gorczowska (Kraków), Dorota Hałajko (Lublin), Sylwia Gromacka-Staśko (Zielona Góra), Agnieszka Świtała (Wodzisław Śląski).
Fotografie wykonał Patryk Ludyga (Bytom).
Organizatorzy: Miasto i Gmina Otmuchów, Bank Spółdzielczy w Otmuchowie. Sponsorzy: SIGMA International (Poland), Lehner Stylit, Just Chrys, Kalanchoe.nl, Stowarzyszenie Florystów Polskich. Partnerzy: Heemskerk Flowers, E-mark Polska.
Patronat medialny objął m.in. portal Zakochaniwkwiatach.pl.
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.