Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa dom stał się centrum zarządzania naszym życiem. Zastąpił biuro, restaurację, klub i wiele innych miejsc, w których przyzwyczailiśmy się bywać. Nowa sytuacja sprawiła, że architekci i projektanci wnętrz jeszcze większą wagę zaczęli przykładać do kształtowania przestrzeni otaczających ich klientów.
W domu przebywamy znaczną część doby, gdyż w dalszym ciągu wielu z nas pracuje w systemie hybrydowym. Dlatego projektanci stawiają na komfort, który przejawia się w stylowych, odpowiednio wyprofilowanych meblach, szlachetnych i miłych w dotyku tkaninach oraz optymistycznych, wibrujących dobrą energią kolorach. Architekci szczególną uwagę zwracają na dobór mebli i dodatków. Poprzez swoją funkcjonalność, pozwalają one przez kilka godzin skupić się na pracy, a potem miło spędzić czas wolny z rodziną i przyjaciółmi, wreszcie zrelaksować się i wypocząć np. oddając się ulubionemu hobby. Niezwykle ważne stały się wspólne posiłki, celebrowane przy pięknie nakrytym stole.
Coraz bardziej świadomi konsumenci rozumieją, że istotnym kierunkiem, także w urządzaniu prywatnego otoczenia, staje się styl eko. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się wyroby z drewna, kamienia, mosiądzu, szkła i naturalnych materiałów typu len i bawełna, które obecne są w wyposażeniu domów bez względu na panującą porę roku.
W planowaniu atrakcyjnej przestrzeni mieszkalnej istotne są dodatki – szykowne aksamitne poduszki, wytworne miękkie dywany, nastrojowe światło, piękna zastawa stołowa oraz zmysłowe świece zapachowe. Od kilku lat w cenie są też dekoracje od lokalnych artystów i rzemieślników. Warto poszerzyć je o kompozycje z kwiatów ciętych dostarczanych przez miejscowych florystów. Niech będą zwiastunem zbliżającej się wiosny, wnosząc do wnętrz świeżość i radość.
Po formach i fasonach na wystrój wnętrz bezpośrednio oddziałuje paleta zastosowanych kolorów. Klasyczna bądź z nutą fantazji. Świadczy o temperamencie i odzwierciedla osobowość gospodarza. Słynny Instytut Pantone na rok 2024 wybrał Peach Fuzz, czyli miękki odcień brzoskwini. Kolor ten symbolizuje siłę i ukojenie, daje optymizm i nadzieję. Jest odpowiedzią na nieodpartą potrzebę stabilizacji i bezpieczeństwa. Można stosować tę barwę „wielkopowierzchniowo” lub w postaci detali. A jak detale to kwiaty cięte. Koniecznie kolorowe – żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe… Podbiją wnętrze niemniej niż modna musztardowa sofa, wytworny amarantowy szezlong czy dizajnerski fotel w odcieniu bakłażana.
Kwiaty zresztą idealnie wpisują się w nadal aktualny trend o nazwie Urban Jungle. Cechuje go obecność, mniej lub bardziej egzotycznych, motywów roślinnych m.in. na tapetach, tekstyliach, w rozmaitych dodatkach i oczywiście w doniczkach. W ten sposób, bez wychodzenia z domu, można czerpać z zieleni życiodajną energię.
Miękkie opływowe formy, naturalne materiały, wibrujące kolory, świeże kwiaty. Ich zadaniem jest budowanie pięknego, przyjaznego świata wokół nas. Dzięki nim odnajdziemy wewnętrzną siłę, spokój i harmonię, tak potrzebne szczególnie o tej porze roku.
Fot. Just Chrys, Biuro Kwiatowe Holandia
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.