Kwiaty poprawiają samopoczucie, przynoszą szczęście i regulują emocje. Wywołują uśmiech na twarzy, dodają energii i korzystnie wpływają na stan umysłu. To wystarczające powody, by regularnie kupować sobie kwiaty. W ten sposób mają one szansę stać się naszymi nowymi przyjaciółmi.
Należąca do Biura Kwiatowego Holandia francuska platforma konsumencka Lajoiedesfleurs.fr, we współpracy z dwoma francuskimi badaczami, przeprowadziła badanie naukowe*, mające na celu zmierzyć wpływ kwiatów ciętych w otoczeniu na dobrostan mieszkańców francuskich miast. Badanie ujawniło, że kwiaty cięte w domu mają znaczący wpływ na dobre samopoczucie, szczęście i emocje domowników. Przy okazji Global Wellness Week, który odbył się w dniach 24-30 czerwca, Biuro Kwiatowe Holandia opublikowało wyniki tego przełomowego badania.
Chociaż istnieje wiele badań na temat kwiatów, ich wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców miast wcześniej nie został zbadany. Lajoiedesfleurs.fr po raz pierwszy zainicjowało to eksperymentalne badanie we Francji, we współpracy z dwoma badaczami nauk społecznych, Magali Trelohan i Jordym Stefanem. Badaniu poddali oni mieszkańców miast (powyżej 20 tys.), którzy zostali podzieleni na dwie grupy: eksperymentalną, składającą się z 55 osób, które otrzymały bukiety kwiatów oraz kontrolną, składającą się z 71 osób, które nie otrzymały kwiatów. Członkom obu wręczono kwestionariusz z pomiarami samopoczucia, szczęścia i emocji. Wszystkie pomiary zostały przeprowadzone przy użyciu naukowo potwierdzonych testów, zgodnych z międzynarodowymi standardami, co zapewniło wiarygodność i trafność wyników.
Kwiaty w domu to prawdziwy zastrzyk dobrego samopoczucia
Wyniki badania wskazały na istotną różnicę pomiędzy grupą „kwiatową”, a grupą kontrolną, w zakresie kilku wskaźników dobrostanu. Członkowie grupy „kwiaty” wykazali istotnie wyższy poziom dobrostanu.
W skali od 1 do 5 grupa „kwiatów” czuła, że:
- bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość (+0,77 pkt),
- jest szczęśliwsza (+0,65 pkt),
- jest bardziej zrelaksowana (+0,55 pkt).
Okazało się, że dawanie kwiatów jest oznaką więzi społecznych, ale posiadanie kwiatów w domu wpływa również na nasze zachowania w społeczeństwie. Badanie pokazało, że kwiaty mają korzystny wpływ na nasze interakcje społeczne, a tym samym na nasze ogólne samopoczucie.
Członkowie grupy „kwiaty” wykazali:
- większe zainteresowanie innymi (+0,45 pkt),
- większą więź z innymi ludźmi (+0,45 pkt),
- większą pewność siebie (+0,45 pkt).
Kwiaty źródłem szczęścia
Ponieważ szczęście tkwi w drobiazgach, kwiaty z pewnością do nich się zaliczają. Wyniki badania pokazały, że mieszkańcy miast, którzy włączają kwiaty do swojego codziennego życia, doświadczają wyższego poziomu szczęścia.
W skali od 0 do 10 członkowie grupy „kwiaty” czuli się ogólnie szczęśliwsi niż grupa kontrolna (+13,88 pkt), a ich:
- sytuacje związane ze szczęściem wzrosły o +15,63%,
- sytuacje związane z niezadowoleniem zmniejszyły się o -7,02%.
Kwiaty uspokajają i sprawiają, że jesteśmy bardziej pozytywnie nastawieni
Na widok bukietu kwiatów budzą się wszystkie zmysły. W pewnym sensie to naturalny regulator nastroju, mający pozytywny wpływ na zdrowie emocjonalne. Wyniki badania wskazały na istotne różnice pomiędzy grupą „kwiaty” a grupą kontrolną w zakresie przeżywanych emocji.
W skali od 1 do 5 grupa „kwiatów” czuła się:
- szczęśliwsza (+0,46 pkt),
- bardziej podekscytowana (+0,35 pkt),
- bardziej uczuciowa (+0,31 pkt),
- bardziej życzliwa (+0,23 pkt),
- bardziej potrzebna, odczuwała sens życia (+0,37 punktu),
- mniej rozdrażniona (-0,49 pkt),
- mniej zdenerwowana (-0,46 pkt),
- mniej zmęczona (-0,43 pkt),
- mniej smutna (-0,42 pkt),
- mniej melancholijna (-0,38 pkt).
Ponieważ dążenie do dobrego samopoczucia stało się stałym wysiłkiem, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, niniejsze badanie zapewniło nowe spojrzenie na moc i rolę kwiatów w życiu mieszkańców miast. Są one źródłem pozytywnych emocji, poprawiają kondycję i stanowią klucz do szczęścia.
Tym bardziej wydaje się być zasadne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Samotnego Bukietu (The International Lonely Bouquet Day), który rokrocznie przypada w ostatnią niedzielę czerwca, a którego celem jest popularyzacja wręczania kwiatów i otaczania się nimi na co dzień, również bez specjalnej okazji.
*Badanie „Wpływ ciętych kwiatów na samopoczucie, szczęście i emocje” przeprowadzone przez Lajoiedesfleurs.fr z Magali Trelohan, adiunktem w dziedzinie marketingu społecznego i Jordym Stefanem, adiunktem w dziedzinie psychologii społecznej.
Fot. Just Chrys
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.