W tendencji pt. „Radiant energy” (Promienna Energia), zawartej w Trendach Sektora Ogrodniczego 2025, opracowanych przez Biuro Kwiatowe Holandia, technologia zajmuje centralne miejsce, zapewniając nam nowe poczucie optymizmu.
W odpowiedzi na coraz bardziej złożony świat chcemy upraszczać codzienne życie. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI). Myślimy logicznie i racjonalnie, a następnie podejmujemy praktyczne działania, aby coś zmienić. Nie roztrząsamy naszych problemów, ale przyspieszamy w ich rozwiązywaniu oraz wiele rzeczy robimy inaczej. Ta elastyczność, zdecydowanie, pragmatyzm i odporność dają nam pozytywne uczucie nadziei. Wykorzystanie technologii, w tym sztucznej inteligencji, prowadzi zatem nie tylko do opracowania nowych materiałów i technik, ale także do wdrażania świeżych pomysłów i nowatorskich sposobów myślenia.
Radiant Energy w projektowaniu wnętrz
W trendzie Radiant Energy wykorzystujemy nową technologię jako sposób na rozwiązanie problemów, co skutkuje ponownym optymizmem. Zauważamy to także w domu. Produkty wydają się emanować energią, być w ruchu i skąpane w kolorowym świetle. Kontrastowe kolory łączą się z geometrycznymi i organicznymi kształtami, tworząc wizualny spektakl. Kwiaty i rośliny naturalnie się do tego nurtu przyłączają. Kwiaty wydają się poruszać w wesołych, sprężystych bukietach, a rośliny również promieniują energią i znajdują dom w półprzezroczystych pojemnikach.
Główne składowe trendu
Kształty, które widzimy w tym trendzie, są zarówno organiczne, jak i geometryczne. Czyste i płynne linie występują naprzemiennie. Różnorodne materiały mają przede wszystkim gładkie powierzchnie. W tym trendzie bawimy się także przejrzystością. Energetyczne, pozytywne aspekty charakteryzujące trend Radiant Energy znajdują odzwierciedlenie w projektach. Na przód wysuwają się organiczne wzory fal, paski z efektem gradientu oraz wzory ze światłem i cieniem lub efektem 3D.
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.