Niderlandzka agencja marketingowa, Concept Factory, prezentuje trendy na jesień-zimę 2024. Dzięki unikatowemu programowi Kickstart Trends udowadnia, że zawsze można być o krok przed resztą. Analizując procesy i zjawiska społeczne, zastanawia się nad przeszłością i z optymizmem patrzy w przyszłość. Efektem są dwie kolejne tendencje – “Night Shades” i “All is Quiet”.
Night Shades, czyli Nocne cienie
To dość osobliwy trend, z całą swoją ekstrawagancją i tajemniczością. To również jeden z pierwszych przykładów na to, jak wykorzystywać sztuczną inteligencję do działań biznesowych. Zresztą AI to coś, co z całą pewnością będziemy spotykać na swojej drodze coraz częściej. W tej tendencji widać zwrot ku nieco bardziej mrocznym trendom wnętrzarskim i stylom, jak chociażby gotyk. Doskonałym przykładem jest tu serial wyprodukowany przez Netflix pt. „Wednesday”, będący detektywistyczną opowieścią, przepełnioną zjawiskami paranormalnymi.
Kształty i formy
Dominują tu czyste, tradycyjne kształty. Nowe wzory oparte są na ponadczasowych klasykach. Ważne są eleganckie detale, takie jak np. stylowe uchwyty do mebli, które w tym trendzie odgrywają kluczową rolę. Smukłe i wysokie świeczniki oraz obiekty o miękkich liniach, z charakterystycznymi zawijasami zaczerpniętymi ze stylu Art Deco, stanowią atut tej kolekcji. W odniesieniu do elementów zdobniczych widoczny jest wyraźny powrót klatek dla ptaków, zwłaszcza tych w o kształcie pałacu Maharadży. Nocne niebo również dostarcza mnóstwo inspiracji.
Materiały
Poszukujemy piękna w rzeczach, a materiały stanowią jego najważniejszy nośnik. Szkło jest tu elementem oczywistym, czy to dmuchane, czy formowane ręcznie, przezroczyste i matowe, artystyczne. Przezroczystość i gra świateł to w przypadku tego materiału kwestie kluczowe. Tuż za szkłem plasuje się ceramika. Wszystko, co możemy przy jej użyciu wyczarować, daje niesamowite efekty, a nowoczesne metody szkliwienia dodatkowo przydają przedmiotom estetyki. Kształty naczyń są głównie klasyczne, ale pojawiają się też gotyckie.
Wzory
W tej tendencji występuje kilka ich wariacji. Na pierwszym miejscu plasują się wzory floralne. Duże, często przeskalowane motywy kwiatowe dobrze się sprawdzają i świetnie prezentują na tekstyliach i papierze. Szczególną uwagę przykuwają nadruki liści. Kolejny temat to owady i insekty, których wizerunki pojawiają się tu dość często. Wśród wzorów nie brak też akcentów zaczerpniętych z gotyku i stylu Art Deco.
Efekt
W tym dosyć mrocznym trendzie, połysk, szkliwienia, metaliczne i brokatowe efekty, a także akcenty kolorystyczne utrzymane w tonacji magenty i złota, mogą przekształcić klasycznie eleganckie obiekty w przedmioty wyrafinowane, nieoczywiste o mistycznym zabarwieniu.
Składniki trendu Night Shades
- Obrazy generowane przez AI
- Elementy gotyckie
- Zredefiniowana ekstrawagancja
- Powrót do przesady i wyolbrzymiania
- Ciemne kolory
- Ciemne tła z kwiatowymi wzorami
- Przeskalowane kwiaty
- Laboratoryjny look
- Tajemnicza natura
All is Quiet albo w świecie ciszy
W tym trendzie wszystko koncentruje się na naturze, a w szczególności na lesie i sielskim, wiejskim życiu. Kolory, takie jak delikatne szarości, zielenie, brązy i czarny, łączą się tu harmonijnie i płynnie zlewają ze sobą. Dominują proste kształty i naturalne materiały, zwłaszcza jasne drewno, które znów staje się modne. Poza tym wełna, bawełna organiczna i len stanowią kluczowe elementy. Wybór tekstyliów dopełnia świetnie dopasowana paleta kolorów. Ceramika, a zwłaszcza ręcznie wyrabiane przedmioty (naczynia i obiekty dekoracyjne), przywodzą na myśl wytwory rzemieślnicze.
Kształty i formy
„Prosty” i „zaprojektowany” to chyba najtrafniejszy opis produktów należących do tej kategorii. Zaliczają się do niej również przedmioty organiczne i mające swój rodowód w naturze. Pod względem kształtów i form wszystkie wyglądają na robione ręcznie. Dary lasu znajdują zastosowanie w produkcji przedmiotów z zakresu wyposażenia wnętrz i codziennego użytku.
Materiały
Nie brak tu materiałów ze wzorem przypominającym marmur czy trawertyn, a także tych, wykonanych na bazie żywicy. Drewno w jasnej i szarej odsłonie jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w tym trendzie. Poza tym pojawia się skóra organiczna, papier czerpany, filc wełniany, polar pluszowy, najlepiej pochodzące z recyclingu. Materiały te kreują poczucie czystości, naturalności, ciepła i równowagi.
Wzory
W tej tendencji centralne miejsce zajmuje motyw sosnowych igieł. Zimowa odmiana zieleni, którą często traktuje się jako oczywistość, pojawia się jako świeży i fantazyjny akcent w postaci nadruków i linorytów. Linie są miękkie i naturalne, często przywodzą na myśl „ogony indyka” świetnie dopełniając galerię nadruków.
Efekt
Trend ten charakteryzują gładkie i matowe powierzchnie, podobnie jak naturalne efekty postarzenia, wszelkiego rodzaju struktury, żłobienia i zadrapania, które mają podkreślać prostotę i trwałość produktów. Barwniki mineralne nadają całości niepowtarzalny, naturalny wygląd, podczas gdy efekt zamrożenia dodaje uroku.
Składniki trendu All is Quiet
- Powrót drewna
- Grzyby
- Nowa paleta szarości
- Organiczna grafika liniowa
- Proste naturalne motywy
- Barwniki mineralne
- Leśna estetyka
- Czyste materiały
- Suszony materiał roślinny
Zdjęcia: Bromelia.info, Hydrangea World, Just Chrys
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.