Zima i Karnawał 2018: chryzantema wiedzie prym
9 listopada 2017
Zimowy bukiet ślubny? Chryzantemy są trendy!
25 stycznia 2018

Boże Narodzenie 2017: modne dekoracje kwiatowe 🎄

Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły i długo oczekiwany czas, celebrowany w gronie rodziny i przyjaciół. Jego cudowną atmosferę podkreślają świąteczne dekoracje, które są ich nieodzownym atrybutem. W tym roku w modnych wnętrzach nie może zabraknąć pięknych wieńców adwentowych, rożnego rodzaju świątecznych stroików, pięknie ozdobionych choinek i oczywiście – najmodniejszych kwiatów.  

 

Kwiaty na święta

Przygotowania do tych szczególnych dni rozpoczynają się zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu dekoracje i potrawy mogą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Podczas Bożego Narodzenia w polskich domach nie brakuje ozdób, dominują choinki, wieńce i stroiki zrobione z różnych iglastych gałązek bogato przystrojonych bombkami i wszelkiego rodzaju błyskotkami. Tej zimy jednak bardzo modne są żywe kwiaty. Prym wiodą chryzantemy, które mogą stać się głównym motywem świątecznych dekoracji. To właśnie one wprowadzą nas i nasz dom w wyjątkowy nastrój i spotęgują radosną atmosferę. Olbrzymia mnogość odmian, niesamowita paleta kolorów, wielkości i pokroju sprawia, że ten niezwykle trwały kwiat może być użyty do różnych typowo świątecznych i zimowych aranżacji naszych domów.

Klasyka dla tradycjonalistów

W zimowych aranżacjach zawsze sprawdza się klasyka, czyli wszelkie odcienie czerwieni – od koralowej po głęboki burgund, róż, fiolet w połączeniu z zielenią, srebrem i złotem.  Klasyczne, świąteczne dekoracje w zielono-czerwonej tonacji można zaaranżować w bardzo oryginalny sposób. Różnego rodzaju kompozycje kwiatowe z dodatkiem zielonych elementów, takich jak np. liście eukaliptusa, które umieścimy w pięknych naczyniach czy na stelażach, mogą być doskonałą alternatywą dla tradycyjnej choinki czy stroików ze świerku lub jodły.     

Stylowo i nowocześnie

W kompozycjach pojawiają się również kolory niekoniecznie kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia – jasne zielenie, pudrowe róże, amaranty, czyli kolory kojarzące się z wiosną, kiedy natura budzi się z zimowego letargu. Używając ich w zimowych kompozycjach zapewnimy sobie nieoczekiwany efekt, a nasz dom stanie się prawdziwie nowoczesny, elegancki i odświętny.

– Zimowe aranżacje mogą występować w klasycznych barwach ciemnej czerwieni, różu i fioletu połączonego z zielenią lub mieć typowy charakter „mroźnej zimy”, czyli wszelkie połączenia bieli z zieleniami i pudrowymi różami – tłumaczy Zygmunt Sieradzan, mistrz florystyki.

Mroźna natura i duże formy

Pejzaże zimowe od dawna potrafią nas zachwycać. Skrzący się po nogami śnieg, pięknie mroźne wzory na szybach czy malowniczo obsypane śniegiem rośliny, drzewa i choinki. Ten piękny zimowy krajobraz możemy naśladować w świątecznych kompozycjach. Dominować tu będzie biel w rożnych odcieniach, przyprószona srebrem zieleń, krem i delikatne odcienie różu. Do tego srebro, kryształy, gałązki oprószone śniegiem i dekoracje przypominające płatki śniegu czy śnieżki. W tegorocznych zimowych dekoracjach modne będą również duże formy – kompozycje w dużych naczyniach czy instalacje i obrazy kwiatowe.

– Chryzantemy są bardzo trwałe, więc dekoracje z nich długo będą cieszyć nasze oczy. – mówi mistrz florystyki Zygmunt Sieradzan.

Wigilijna kolacja

Kolacja wigilijna to najbardziej uroczysty moment świąt Bożego Narodzenia. Przy wigilijnym stole spotyka się zazwyczaj cała rodzina odświętnie ubrana. Pieczołowicie przygotowane potrawy wymagają pięknej oprawy – odświętnej dekoracji stołu. Możemy wybrać styl klasyczny lub bardziej nowoczesny – odbiegający od tradycyjnych kolorów i form. Jedno jest pewne –  w tym roku podczas Wigilii królować będą kwiaty.

– Stroik czy kompozycja z chryzantemą to doskonały pomysł, ponieważ są to niezwykle efektowne, trwałe i wyjątkowo promienne kwiaty.  – tłumaczy Małgorzata Niska, mistrzyni florystyki, właścicielka renomowanej szkoły florystycznej.

Szczęśliwy Nowy Rok

Świąteczne dekoracje z chryzantemą to też doskonały dodatek do noworocznych życzeń składanych w Sylwestra i na początku Nowego Roku. Pochodząca z Azji chryzantema jest bowiem symbolem słońca, szczęścia i radości. Jest nadal najwyższym odznaczeniem państwowym w Japonii a w odległych czasach była tak ceniona, że posiadać ją mogła jedynie arystokracja. Na szczęście dziś, każdy może ją mieć i używać w dekoracjach przez cały rok. Przyozdobiony kwiatowymi kompozycjami dom  bez wątpienia stworzy niezapomnianą atmosferę dla domowników i oczaruje wszystkich gości, a święta będą prawdziwie wesołe.

Kompozycje: Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej

Chryzantemy: Just Chrys