Flower Expo Poland 2017 – POLSKI PAWILON
1 sierpnia 2017
Ambasada Królestwa Niderlandów zazieleniła warszawską Pragę 🌿
31 października 2017

Rośliny w biurze i sukces firmy. #KreatywnaZieleń w Centrum Kreatywności w Warszawie

Nie jest tajemnicą, że zadowoleni pracownicy mają wpływ na sukces firmy. Interesujące projekty, przyjazny, zgrany zespół i dobre warunki to nie wszystko. Niezwykle istotny, a często niedoceniony jest wystrój biura oraz obecność w nim roślin zielonych. Zaskakujące?

Oprócz podstawowych korzyści płynących z posiadania roślin, jakimi są produkcja tlenu czy redukcja CO2 w powietrzu, obecność roślin pomaga zwiększyć wilgotność powietrza, co nie tylko wpływa pozytywnie na człowieka, ale zapobiega różnym dolegliwościom. Rośliny pochłaniają szkodliwe związki, które często wchodzą w skład materiałów budowlanych, sprzętów otaczających nas w pomieszczeniach biurowych czy nawet środków czystości. Różne gatunki roślin oczyszczają powietrze z takich szkodliwych substancji jak ksylen, trójchloroetylen, formaldehyd, benzen, toulen, smog elektromagnetyczny, nikotyna czy tlenek azotu. Coraz więcej ludzi poszerza swoją wiedzę na temat korzystnego wpływu roślin i wprowadza ją w życie, co widać w nowo powstających budynkach, w których zieleń zajmuje ważne miejsce, a dodatkowo jest pięknym elementem dekoracyjnym.

Nie dziwi fakt, że rośliny są już stałym elementem coraz większej ilości pomieszczeń biurowych. Prowadzone badania potwierdzają, że obecność roślin w biurze zmniejsza stres i poprawia koncentrację. Pracując wśród roślin mamy większą satysfakcję z pracy. Rośliny można wykorzystać do stworzenia naturalnej bariery zatrzymującej hałas i przy ich pomocy stworzyć częściowo wyizolowane stanowiska pracy. Prowadzone w Holandii i Wielkiej Brytanii badania pokazały także, że w pomieszczeniach biurowych, w których znajdują się rośliny, o 15% wzrasta wydajność. Ciekawe badania przeprowadzono na studentach w Holandii. Wykazały, że pracując w pomieszczeniach, w których znajduje się co najmniej jedna roślina, wzrasta wydajność w realizacji zadań kreatywnych, co prawdopodobnie wynika z pozytywnego wpływu roślin na stan ducha i zdrowie człowieka. Wyniki badań wykazały, że rośliny pobudzają i sprzyjają kreatywności. Mają także działanie antydepresyjne i antystresowe, co przyczynia się do większej kreatywności, wydajności, a także motywacji pracowników. Brak roślin natomiast, może negatywnie wpływać na samopoczucie. Norweski naukowiec, Tove Fjeld udowodnił, że ludzie pracujący w otoczeniu roślin mają o 30% rzadziej bóle głowy. Badania przeprowadził na 60 pracownikach norweskiej firmy Statoil. Po wstawieniu roślin do pokojów zachorowalność zmniejszyła się o 23%.

Kreatywni przedsiębiorcy maja coraz większą świadomość dotyczącą roślin. Tak powstał projekt #KreatywnaZieleń zrealizowany w Centrum Kreatywności Targowa, sfinansowany przez Ambasadę Królestwa Niderlandów. Ma on na celu propagowanie pozytywnego wpływu roślin na człowieka i zachęcanie do otaczania się roślinami zielonymi. W ramach projektu wypełniona została zielenią przestrzeń warsztatowa, z której mogą użytkować najemcy biur (w większości start-upy) oraz osoby korzystające z usług Centrum Kreatywności, uczestnicy odbywających się licznie warsztatów i konferencji.

Jak widać rośliny i kreatywność idą ze sobą w parze. Projekt #KreatywnaZieleń ma zachęcić do wykorzystania roślin w każdej nawet małej przestrzeni, ze względu na płynące z ich wykorzystania korzyści. Nadchodząca jesień jest dobrym momentem, aby zadbać o zdrową przestrzeń do pracy i odpoczynku.