Hortensja to popularny i jednocześnie wytworny krzew o mięsistych, soczyście zielonych liściach oraz dużych, okrągłych baldachach, wypełnionych gwiaździstymi kwiatami, które potrafią zachwycić. Odmiana domowa doskonale wpisuje się w niesłabnącą tendencję otaczania się roślinami doniczkowymi, zwłaszcza tymi długo i bujnie kwitnącymi.
Być może niektórych zaskoczy fakt, że hortensja występuje również jako roślina doniczkowa, gdyż mogą kojarzyć ją tylko z ogrodowymi rabatami. Tymczasem już w pierwszych miesiącach roku hortensja pokojowa dostępna jest w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych, w szerokiej gamie rozmiarów, kształtów i kolorów. Wykorzystajmy ten czas, wprowadzając wiosną na salony kolor, a wraz z nim życiodajną energię.
Co ciekawe, hortensja wyjątkowo korzystnie wpływa na ogólną kondycję i zdrowie człowieka. Jak żadna inna roślina zapewnia optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu dzięki wodzie, która po podlaniu wyparowuje przez okazałe liście. Wśród wynikających z tego korzyści wymienić trzeba wzrost sił witalnych, redukcję problemów z suchością oczu i skóry, wycofanie bólu głowy oraz przykrych dolegliwości ze strony gardła i nosa.
Aby jednak móc w pełni cieszyć się wszelkimi zaletami hortensji doniczkowej należy zadbać również o jej dobrostan. Roślina we wnętrzu preferuje jasne miejsca, ale nie powinna być wystawiona bezpośrednio na promienie słoneczne ani znajdować się w pobliżu innego źródła ciepła. Może mieć ono negatywny wpływ na kwitnienie tej szalenie dekoracyjnej rośliny. Hortensja doniczkowa nie lubi przeciągów i dużych wahań temperatury. Najlepiej czuje się w przedziale od 15 do 22 °C. Szkodzi jej wydzielany przez owoce etylen, dlatego paterę z jabłkami, gruszkami czy winogronami należy zawsze stawiać z dala od niej.
Nazwa hortensja pochodzi od słów „hydro” (woda) i „angeion” (dzban), a roślina kształtem przypomina właśnie to naczynie. Jako że bardzo lubi wodę, wymaga podlewania przynajmniej dwa razy w tygodniu. W przypadku hortensji w doniczce ważne jest utrzymanie stałej wilgotności gleby. Ta powinna być żyzna, próchnicza i kwaśna (pH 4-6). Warto też dostarczać jej co drugi tydzień (od maja do połowy lipca) specjalną odżywkę do hortensji. To sprawi, że roślina będzie kwitła jeszcze obficiej. Hortensję należy przesadzać co roku, najlepiej wczesną wiosną, nim na łodygach pojawią się pierwsze liście.
Roślina dostępna jest w wielu barwach – bieli, kremu, zieleni, różu, czerwieni, purpury, błękitu czy fioletu, jak również w wersjach dwubarwnych. Do wyboru są zarówno małe, subtelne, jak i duże, wręcz spektakularne okazy, stanowiące doskonałą bazę do tworzenia w domu nastrojowych zielonych zakątków. W atrakcyjnych doniczkach lub estetycznych osłonkach dopełnią każde wnętrze, tworząc prywatne strefy wellness w najlepszym wydaniu. Hortensje łatwo połączyć także z innymi roślinami doniczkowymi o intensywnie zielonych liściach, których domowa uprawa w duchu trendu ‘Urban Jungle’ nadal jest niezwykle modna.
Ponadto hortensja w doniczce stanowi znakomity pomysł na prezent-niespodziankę. Posiada bogatą symbolikę i utożsamiana jest m.in. z harmonią, miłością, spokojem, szczerością, wdzięcznością, wdziękiem i pięknem. Ma zapewniać wszelaką obfitość ze względu na okazałe kształty oraz dekoracyjne kwiatostany. Toteż warto podarować ją przy okazji parapetówki (białą, zieloną), przyjęcia baby shower (różową lub niebieską) albo Dnia Matki (czerwoną, różową).
Zdjęcia: HydrangeaWorld.com
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.