Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest gatunkiem krzewu z rodziny hortensjowatych. Jej dzika forma pochodzi z Japonii. Hortensje spotyka się głównie na balkonach, tarasach i w ogrodach, ale mogą one również – w wersji doniczkowej – stanowić piękną ozdobę wnętrz. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach nowego roku.
Jak zapewniają znawcy tematu, hortensje świetnie upiększą i ożywią każde pomieszczenie, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Żadna inna roślina nie nawilża powietrza tak dobrze jak hortensja. Swój udział w tym mają system korzeniowy oraz liście. Zatem im więcej doniczek z tą rośliną w pomieszczeniach, tym wyższa wilgotność powietrza. Odpowiednie nawilżenie zapewnia zdrowsze środowisko życia, a to przekłada się na naszą energię i lepszą koncentrację, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w dobie zdalnej pracy i nauki. Powszechnie wiadomo, że suche powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie i kondycję: skóry (przesusza ją), głowy (powoduje jej bóle), oczu (skutkuje ich suchością) oraz powoduje dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Dlatego jeszcze zanim nadejdzie wiosna, warto udać się do pobliskiej kwiaciarni lub odwiedzić dobre centrum ogrodnicze i kupić piękną hortensję w ulubionym kolorze. A jest w czym wybierać.
Na rynku dostępnych jest wiele nowych, bardzo efektownych odmian hortensji. Gama kolorystyczna kwiatów jest wyjątkowo bogata – od bieli i zieleni, poprzez odcienie różowego, czerwonego i niebieskiego, po fiolet. Ciekawostkę stanowi fakt, że barwa kwiatów zależy od pH podłoża. Hortensje zachwycają najczęściej wypukłymi, gęstymi i kulistymi formami. Idealnie sprawdzą się w ramach prezentu, np. na baby shower (różowe lub niebieskie) albo Dzień Kobiet (karminowe).
Aby móc cieszyć się urodą tych wyjątkowych roślin, należy poznać zasady ich uprawy. Te raczej nie należą do skomplikowanych. Hortensje są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Roślina wymaga stanowiska o średnim nasłonecznieniu. Najlepiej będzie się czuła na parapecie. Lepiej nie eksponować jej blisko grzejników ani drzwi wejściowych, ponieważ przeciągi i wiatr zdecydowanie jej nie służą. Hortensje bardzo lubią wodę, jednak należy pilnować, żeby ich nie przelać. Zbyt duża jej ilość może spowodować gnicie korzeni. Wystarczy, że ziemia będzie stale wilgotna, ale nie mokra. Zaleca się podlewać roślinę 2-3 razy w tygodniu, a od czasu do czasu poddać ją kąpieli. Dobrym rozwiązaniem będzie drenaż w postaci warstwy keramzytu na dnie doniczki. Ta z kolei powinna mieć otwory, tak by nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć. Do uprawy hortensji właściwa jest ziemia kwaśna, przepuszczalna, ewentualnie uniwersalna. Raz w tygodniu warto zastosować odżywkę – płynny nawóz do hortensji.
Znawcy tematu podpowiadają, by kupując hortensje doniczkowe, wybierać okazy w różnych rozmiarach i eksponować je w rozmaitych osłonkach, tak aby uzyskać zaskakujący efekt dekoracyjny we wnętrzu. Jedno jest pewne: kto raz zakocha się w hortensjach, ten nigdy nie stwierdzi, że ma ich w swoim otoczeniu zbyt wiele.
Fot. Hydrangea World

Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.