W dniach od 15 do 17 października 2025 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się 5. Florystyczne Mistrzostwa Polski „Barwy Wolności”, organizowane przez Stowarzyszenie Florystów Polskich. Wydarzenie, towarzyszące targom Gardenia, zgromadziło najlepszych florystów z całego kraju oraz setki miłośników kwiatów, sztuki i piękna, a Poznań ponownie stał się stolicą polskiej florystyki.
„Barwy Wolności” to nie tylko mistrzostwa, ale prawdziwe święto kreatywności. W tym roku uczestnicy mierzyli się z zadaniami inspirowanymi samym miastem Poznań – jego architekturą, kulturą i energią. Każda z prac była swoistym hołdem złożonym miejscu, w którym tradycja i nowoczesność spotykają się w barwnym dialogu.
Do walki o tytuł Mistrza Polski stanęło 8 zawodników. W kategorii Senior: Aleksandra Flak, Katarzyna Kacprzak, Joanna Kiedacz, Klaudia Matwiej i Zygmunt Sieradzan. W kategorii Junior: Michał Herkt, Weronika Marchwiak i Maja Wacław.
Pierwsze zadanie, „Symfonia przestrzeni”, nawiązywało do Fontanny Wolności stojącej na Placu Wolności. Zawodnicy tworzyli duże formy florystyczne, w których ważną rolę odgrywała kompozycja przestrzenna i ruch – podobnie jak w konstrukcji samej fontanny, symbolizującej siłę, lekkość i swobodę.
- Weronika Marchwiak
- Klaudia Matwiej
- Zygmunt Sieradzan
- Maja Wacław
- Aleksandra Flak
- Katarzyna Kacprzak
- Aleksandra Flak
- Michał Herkt
Kolejne wyzwanie, „Bukiet jest teatrem”, inspirowane było Festiwalem Malta, znanym z odważnych, nowatorskich interpretacji sztuki. Tu floryści mogli pokazać swoją osobowość, emocje i artystyczne podejście do formy.
- Michał Herkt
- Klaudia Matwiej
- Weronika Marchwiak
- Joanna Kiedacz
- Maja Wacław
- Zygmunt Sieradzan
- Katarzyna Kacprzak
- Aleksandra Flak
Zadanie „Korona fantazji”, inspirowane poznańskim Pyrkonem, przeniosło florystykę w świat baśni, mitów i popkultury. Uczestnicy stworzyli nakrycia głowy, które zachwycały kreatywnością i dopracowaniem detalu.
- Zygmunt Sieradzan
- Michał Herkt
- Weronika Marchwiak
- Aleksandra Flak
- Katarzyna Kacprzak
- Klaudia Matwiej
- Joanna Kiedacz
- Maja Wacław
Tradycyjnie, organizatorzy przygotowali również zadania niespodzianki, które ujawniono dopiero w dniu konkursu. „Wolność ma swoje ramy” było zadaniem, w którym udział brali wyłącznie zawodnicy z kategorii Senior.
Musieli oni wykonać kompozycje florystyczne w ramie inspirowane jednym z wybranych obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu.
- Zygmunt Sieradzan
- Klaudia Matwiej
- Aleksandra Flak
- Joanna Kiedacz
- Katarzyna Kacprzak
Drugie zadanie – nawiązujące do poznańskiej Iglicy – wymagało od uczestników (Juniorów i Seniorów) stworzenia kompozycji w naczyniu, inspirowanej tym wyjątkowym symbolem targów Gardenia.
- Aleksandra Flak
- Weronika Marchwiak
- Klaudia Matwiej
- Joanna Kiedacz
- Maja Wacław
- Zygmunt Sieradzan
- Katarzyna Kacprzak
- Michał Herkt
Po dwóch dniach emocjonujących zmagań poznaliśmy zwycięzców. W kategorii Senior tytuł Mistrza Polski zdobył Zygmunt Sieradzan, a w kategorii Junior – Maja Wacław. Tytuły wicemistrzów powędrowały do Aleksandry Flak i Michała Herkta. Ich prace, zachwycające zarówno formą, jak i interpretacją tematu, były dowodem na to, że polska florystyka stoi na światowym poziomie.
W jury zasiedli: Karolina Ładyżyńska-Skrzypek jako przewodnicząca oraz Filomena Brisc z Rumunii, Tamas Vigh ze Słowacji/Węgier oraz Jiri Martinek z Czech.
Podczas uroczystej gali finałowej podkreślono, że Mistrzostwa to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim platforma rozwoju i integracji środowiska florystycznego. Zwycięzcy zyskują nie tylko prestiż, ale też możliwość reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.
Organizatorzy wydarzenia szczególne podziękowania skierowali do Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej na Franowie, strategicznego partnera wydarzenia, oraz do Targów Gardenia, które od lat wspierają branżę florystyczną, udostępniając przestrzeń i zaplecze techniczne dla tego wyjątkowego konkursu.
Mistrzostwa pokazały, że florystyka to nie tylko rzemiosło, lecz prawdziwa sztuka – emocjonalna, pełna znaczeń i wolności twórczej. To także przestrzeń, w której ludzie z różnych stron Polski mogą się spotkać, uczyć od siebie i wspólnie tworzyć piękno.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował portal miłośników kwiatów i roślin www.zakochaniwkwiatach.pl
Zdjęcia: Marcin Chruściel

Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.








































![41. Królewska Wystawa Róż - Royal Rose 2025 [NASZ PATRONAT] 41. Królewska Wystawa Róż - Royal Rose 2025 [NASZ PATRONAT]](https://zakochaniwkwiatach.pl/wp-content/uploads/2025/08/457322418_494671893192879_5560763800209158915_n-150x150.webp)
![Dom Kwiatów [NASZ PATRONAT] pokaz florystyczny dom kwiatów stowarzyszenie florystów polskich](https://zakochaniwkwiatach.pl/wp-content/uploads/2024/10/pokaz-florystyczny-dom-kwiatow-stowarzyszenie-florystow-polskich-1-150x150.webp)