Bromeliowate to rodzina roślin jednoliściennych, do której należy kilka tysięcy gatunków i odmian. Wciąż powstają nowe, coraz piękniejsze odmiany. Wśród najpopularniejszych rodzajów znajdują się guzmania, frizea, oplątwa, w tym oplątwa brodaczkowa, echmea, ananas, neoregelia, gniaździca, bilbergia i skrytokwiat.
Ananasowate, jak nazywa się również bromelie, są niezwykle wytrzymałe. Pochodzą głównie ze strefy tropikalnej – występują w obu Amerykach, a także w surowych Andach oraz w zachodniej Afryce. Do Europy trafiły w XVIII wieku i od tego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników roślin doniczkowych.
Te bajecznie kolorowe, wnoszące radość i poprawiające nastrój rośliny w naturze (oprócz ananasa i skrytokwiatu) rosną na drzewach jako epifity. Oznacza to, że nie pasożytują na swym gospodarzu, nie czerpią od niego wody ani substancji odżywczych.
W warunkach domowych bromelie doskonale odnajdują się zarówno we wnętrzach, jak i na balkonie czy tarasie. Wspaniale prezentują się pojedynczo i w większej grupie. Zestawienie ze sobą bromelii różnych pod względem kształtu, koloru przylistków czy wyglądu liści (te mogą być spiczaste lub ząbkowane) potęguje ich walory dekoracyjne. Można je zaaranżować w rozmaity sposób, np. klasyczny, nowoczesny, romantyczny, naturalny albo miejski. Co istotne, są to rośliny dostępne w centrach ogrodniczych i kwiaciarniach przez cały rok i w dodatku bardzo łatwe w utrzymaniu.
Bromelie potrzebują światła, ale nie ostrego. Wystawienie ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych spowoduje nieestetyczne ciemnienie liści. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, przy czym wodę wlewa się do kielicha rośliny. Gatunki o grubych liściach preferują suche powietrze, a te z cienkimi wolą nieco wilgotniejsze (przy ich pielęgnacji przyda się spryskiwacz). Dlatego oplątwa doskonale odnajdzie się w łazience, a echmea na parapecie, pod którym jest zamontowany kaloryfer.
Od połowy maja bromelie można eksponować na świeżym powietrzu. Tropikalny rodowód powoduje, że nie tolerują chłodu ani tym bardziej mrozu. Rodzaje idealnie przystosowane do warunków panujących na zewnątrz to echmea, bilbergia, ananas, neoregelia i oplątwa.
W okresie zimowym podlewanie roślin bromeliowatych należy ograniczyć do minimum, aby zapobiec ewentualnemu gniciu liści u ich nasady. Z kolei wiosna i lato to właściwy czas, by raz w miesiącu zasilić bromelie nawozem, najlepiej wyprodukowanym specjalnie dla tego rodzaju roślin. Warto wiedzieć, że bromelie, tak jak agawy, kwitną jedynie raz. Są jednak na tyle atrakcyjne, że nawet po przekwitnięciu prezentują się dobrze. A to za sprawą błyszczących, zebranych w rozety liści, które są czasem kolorowe.
Jednym okazem rośliny z rodziny bromeliowatych można cieszyć się od 3 do 6 miesięcy. Dzięki cyklicznej wymianie bromelie nigdy się nie znudzą. Za ich pomocą można bowiem zdobić otoczenie w coraz to nowy, zaskakujący sposób.
zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Bromelia.info
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych (“Katalog Florysty”, “Florysta”, “Kwiaty do Ślubu”, “Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz “Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.