Trendy Christmasworld opracowywane są rokrocznie z okazji kolejnych edycji targów Christmasworld odbywających się we Frankfurcie nad Menem. Najbliższa ich edycja zapowiedziana została w terminie 26-30 stycznia 2024. Tymczasem przyjrzyjmy się trendom zaprojektowanym na tegoroczne Boże Narodzenie przez biuro trendów bora.herke.palmisano.
Pragnienie piękna, prawdy i dobra to motywy nadal obecne w tendencjach „Christmasworld Trends 23+”. Znacznie większy nacisk jednak kładzie się na zrównoważony rozwój i nowatorskie rozwiązania wynikające z połączenia tradycyjnego rzemiosła i innowacyjnych technologii.
Chwile radości są cenne. Dobry projekt, który zawiera w sobie zarówno dziedzictwo przeszłości, jak i pierwiastki przyszłości, pozwoli nam celebrować chwilę jeszcze piękniej. Wiele pojawiających się teraz dekoracji jest trwałych i solidnych. Wcześniej projekty były jednorazowe i efekciarskie, nastawione na efekt wow, który szybko się nudził. Na kształt dzisiejszych projektów ewidentnie wpływ mają trudne doświadczenia ostatnich lat. Bardziej niż kiedykolwiek nacisk kładziony jest na zrównoważony rozwój: badania materiałowe i innowacje cyfrowe, które kryją w sobie nowe rozwiązania estetyczne – uważa Annetta Palmisano z biura trendów bora.herke.palmisano.
Trendy Christmasworld 2023 skupiają się zarówno wokół klasyki, jak i nowatorskiego designu. W efekcie do czynienia mamy z zaskakującymi projektami i naturalnymi, trwałymi dekoracjami. Powstały one w duchu trzech trendów: „unknown beauty_strange + gracious”, „calming nature_careful + pleasant” oraz „lasting ideas_passionate + evocative”. Są one wynikiem prac zespołu projektantów z biura trendów bora.herke.palmisano.
unknown beauty_strange + gracious
Trend pod tajemniczo brzmiącym tytułem „unknown beauty_strange + gracious” odnosi się do tego, co nieznane i nieoczywiste. Dlatego pojawiają się tu zaskakujące dekoracje o niespodziewanych formach. Dużą rolę odgrywają efekty wizualne, gra światła i cienia. Powierzchnie nierzadko są metalizowane, perłowe lub opalizujące. Ważne są też płynne przejścia kolorystyczne. Stare dobre rzemiosło przenika nowoczesna technologia i innowacyjne rozwiązania 3D. Gama kolorystyczna zawiera odcienie lazuru, brzoskwini, Magenty, winnej czerwieni, ale też miękki odcień nieba, gołębie szarości, szlachetne srebro oraz orzeźwiającą cytrynę.
calming nature_careful + pleasant
Trend o nazwie „calming nature_careful + pleasant” oznacza spokój i witalność oraz przepełnioną minimalizmem miłość do natury. Projekty ujęte w tym trendzie ukazują żywe połączenie z naturą i skupiają się na cyklach życia, podkreślając ulotność chwili i przemijanie. Dzięki kreatywności i zrównoważonemu myśleniu coraz bardziej zacierają się granice sztuki, rzemiosła i technologii. Projekty zawierają motywy roślinne i geologiczne, np. skały, minerały i szorstkie kamienie są typowe dla tej poetyki. Nierzadko jako materiał wykorzystuje się tu naturalny kamień, czasem wystarczają jedynie jego okruchy. Inspiracji dostarczają zabarwienie, wzory i motywy występujące na kamieniach albo sposób w jaki się utleniają. Pożądane są też inne materiały o szorstkiej, chropowatej lub porowatej powierzchni często łączone z delikatnymi i gładkimi powierzchniami. Dodatkowo stosowany jest zwykły karton i niepowlekany papier, które podkreślają minimalistyczny, sezonowy charakter świątecznych ozdób. Paletę barw tworzą trzy chłodne odcienie –
inspirowane porostami, górskim jeziorem i surowym malachitem. Ich dopełnienie stanowią neutralne gradacje – białego piasku, szarego kamienia i ciemnej skały. Paleta uwzględnia też trzy ciepłe odcienie – mech, drzewo różane oraz łagodny róż pozostające w naturalnej harmonii.
lasting ideas_passionate + evocative
Trend nazwany „lasting ideas_passionate + evocative” obejmuje projekty o wyrazistym charakterze, geometrycznych kształtach i konkretnych formach. Na pierwszy plan wysuwa się rzemiosło i rękodzieło o historycznym rodowodzie. Wśród ozdób dominują obiekty okrągłe, stożkowe i kwadratowe. Na powierzchniach widoczne są charakterystyczne dla drewna słoje, faktura marmuru i tzw. efekt mory (regularne punkty lub wzory powstające wskutek krzyżowania się układu co najmniej dwu regularnych siatek rastrowych lub wzorów podobnego rodzaju). Ważnym surowcem jest szkło, które może być dekoracją całoroczną. Intensywna kolorystyka uszlachetnia obiekty. Dominuje kolor benzyny i błękit. Dopełniają je pomarańczowo-czerwony, fioletowy i ochra. Pomiędzy nimi widoczne są metaliczne odcienie cyny, żelaza oraz tony brązu i szarości.
Fot. materiały prasowe Christmasworld/Messe Frankfurt Exhibition GmbH
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.