Nie od dziś wiadomo, że życie na ziemi jest uzależnione nie tylko od pszczół i trzmieli, ale i pozostałych owadów zapylających, jak biedronki, chrząszcze, mrówki, motyle i osy. Niestety, opryski wykonywane przez rolników czy właścicieli ogródków działkowych każdego roku zbierają żniwo wśród zapylaczy.
Martwi też, że w ogrodach sadzi się coraz mniej kwiatów i roślin, zastępując je trawnikami. To niepokojący trend, wielce niekorzystny dla świata przyrody. Antidotum są kwiaty bulwiaste i cebulowe, które jednocześnie upiększają ogród i wspierają naturę.
Alarmujące statystyki
„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” to cytat, który często przypisuje się Albertowi Einsteinowi. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Fundacji ekologicznej Pszczoła Musi Być, noblista nigdy w ten sposób się nie wyraził, a samo założenie wyginięcia ludzkości w ciągu 4 lat również jest nieprawdziwe. Faktem jednak jest, że wyginięcie pszczół może sprowadzić na człowieka ogromne problemy w postaci zmian w trendach żywieniowych czy, co gorsza, klęskę głodową na skalę światową.
W masie i kolorze
Zapylanie powoduje, że rośliny zawiązują owoce i nasiona. Dzięki temu mogą się rozmnażać i pojawić w przyrodzie w kolejnym roku. Bez udziału pszczół i dzikich zapylaczy wiele roślin przestanie zawiązywać nasiona, co pozbawi nas nie tylko plonów, ale także piękna kwiatów, porastających łąki i rabaty.
(…) Aby przyciągnąć owady zapylające, dobrze jest sadzić rośliny w grupach kolorystycznych. Najbardziej wabiące dla pszczół są kolory fioletowy, błękitny i purpurowy, występujące w postaci dużych plam barwnych – to kolejna garść informacji zaczerpniętych ze strony Fundacji ekologicznej Pszczoła Musi Być.
Dalie magnesem dla zapylaczy
Chcesz mieć ogród jednocześnie cieszący oko i pełen trzepoczących brzęczących pszczół i skrzydełkami motyli? Wybierz rośliny ogrodowe, balkonowe lub rabatowe, bogate w nektar i pyłek.
Dobre rozwiązanie stanowią też rośliny cebulowe i bulwiaste takie, jak dalie. Najlepsze odmiany to te o pojedynczych kwiatach. Ich otwarte środki sprawiają, że nektar jest łatwo dostępny, a to czyni je prawdziwą atrakcją dla owadów zapylających. Kwiaty pełne wytwarzają znacznie mniej pyłku i nektaru lub nie wytwarzają ich w ogóle, co sprawia, że dla owadów są całkowicie bezużyteczne. Ponadto dalie kwitną od lata do pierwszych przymrozków, zapewniając owadom długotrwałe źródło pożywienia.
Ekolodzy przypominają, że zarówno ogrody, jak i trawniki bądź łąki kwietnie, do zakładania których gorąco namawiają, istnieją nie tylko dla ludzi. Stanowią schronienie dla ptaków, jeży, motyli, pszczół oraz wielu innych owadów i zwierząt. One nie obędą się bez roślinności, gdyż stanowi ona dla nich cenne źródło pożywienia. Ogród pełen bioróżnorodnych gatunków roślin to oaza tętniąca życiem, przynosząca same korzyści zarówno nam, ludziom jak i faunie i florze. Warto pamiętać, że kwiaty bulwiaste i cebulowe są istotnym elementem „żywego” ogrodu.
Fot. Unsplash

Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.