Nigdzie indziej nie pachnie tak jak w Polsce. Nigdzie indziej nie jest tak rodzinna i zarazem uroczysta. Wyjątkową atmosferę Wielkanocy spotęgują efektowne świeże kwiaty oraz świąteczne dekoracje florystyczne, kształtujące nasze gusta i dostarczające nadzwyczajne przeżycia estetyczne.
Wielkanoc jest jednym z najstarszych i jednocześnie najważniejszych świąt w chrześcijańskim kręgu kulturowym. Kojarzy się ze skupieniem, oczekiwaniem i nadzieją na lepszą przyszłość, ale i radością, którą daje przyroda budząca się z zimowego snu. Bo czy wiosna smakowałaby tak bardzo, gdyby nie poprzedzała jej zima?
Ta wielce wyczekiwana pora roku zachęca do sięgania po naturalne akcenty w aranżacji wnętrz – drewno, glinę, gałęzie, mech oraz pierwsze wiosenne kwiaty, które coraz częściej znajdują zastosowanie w wielkanocnych ozdobach.
Wielkanocne ozdoby w domu
Wielkanoc to czas składania wizyt rodzinie i znajomym. Warto wtedy zabłysnąć za sprawą nietuzinkowego anturażu. W tym roku formę wielkanocnych aranżacji florystycznych ma cechować naturalizm.
Dekoratorzy namawiają do ograniczenia liczby sztucznych detali. Pisanki w jednym, harmonizującym z kwiatową kompozycją, kolorze w zupełności wystarczą. Elementem spinającym kompozycję niech będzie ciekawe naczynie. Oprócz neutralnych szklanych pojemników, modne są formy imitujące surowy beton czy filcowe otuliny nawiązujące do pierwszych, nieco jeszcze chłodnawych, dni wiosny.
Zarówno pisanki, jak i wydmuszki, można ułożyć na kredensie albo parapecie, ewentualnie przymocować do łodyg kwiatów ciętych albo roślin doniczkowych. To, jak skorupki zostaną przystrojone, zależy wyłącznie od pomysłu i inwencji twórczej. Można namalować na nich fantazyjne wzorki, okleić je mchem lub ozdobić techniką decoupage.
Innymi, nietuzinkowymi ozdobami mogą być szklane naczynia wypełnione drobnymi pomalowanymi kamyczkami, które do złudzenia będą przypominać małe jajeczka i cieszyć oczy jeszcze kilka dni po świętach.
Dekorując dom na Wielkanoc, warto pamiętać nie tylko o stole, który oczywiście stanowi centralne miejsce celebracji, ale również o innych zakątkach prywatnej przestrzeni – wnękach, parapetach, schodach, witrynach. Niech rozgoszczą się w nich ozdobne doniczki z roślinami domowymi wzbogacone o dyskretne wielkanocne motywy.
Na świąteczną atmosferę w ogromnym stopniu wpływa zapach i aromat przygotowywanych dań, ale też wyszukane dekoracje zawierające sezonowe kwiaty i rośliny, które również delikatnie pachną – hiacynty, jaskry, szafirki, tulipany, żonkile. Mając nasiona rzeżuchy, warto ją zasiać. Uroczo prezentuje się wyeksponowana w skorupkach jaj lub miniaturowych doniczkach. Ożywi wielkanocny stół i będzie znakomitym dodatkiem do wielkanocnego śniadania.
W tym roku floryści stawiają na kompozycje inspirowane kolorami ziemi oraz paletą soczystych, nasyconych barw, jak róż, amarant, niebieski i fiolet. To, jakimi kolorami się otaczamy, wpływa na nasze samopoczucie, dlatego nie warto sprowadzać wielkanocnej gamy barw jedynie do tradycyjnych tonów bieli, żółtego i zielonego.
Wielkanocne ozdoby na zewnątrz
Specjaliści od aranżowania przestrzeni proponują, by ze świątecznymi dekoracjami wyjść przed dom. Największą ozdobą balkonów i tarasów pozostają kwiaty doniczkowe, wśród których znajdziemy zarówno klasyczne hortensje, krokusy i żonkile, jak i mniej oczywiste, np. cebulice syberyjskie. Druga połowa kwietnia to doskonały moment, by posadzić kwiaty, które będą cieszyć oko latem – astry, dalie, galtonie, ismeny, sparaksisy, nasturcję czy portulakę wielkokwiatową.
W czym je wyeksponować? Warto rozważyć zamianę klasycznych donic na wiklinowe kosze, ceramiczne (tak!) imbryki i inne, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Im bardziej kolorowo i kreatywnie, tym lepiej. Nie należy bać się niestandardowych rozwiązań. Możliwości kończą się tam, gdzie nasza kreatywność i wyobraźnia.
Z mody nie wychodzą nadal wielkanocne wieńce, zdobiące drzwi wejściowe. Szczególnie dużą popularnością cieszą się te z dodatkiem gałązek eukaliptusa lub szałwii. Zgaszony odcień wymienionych roślin doskonale współgra z naturalnym kolorem skorupek jaj, będących stałym elementem świątecznych dekoracji.
Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Hydrangea World, ibulb

Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.