Dobór kwiatów i roślin do bukietu na ogół zależy od pory roku, wielkość i kształt aranżacji – od jej przeznaczenia. Koncepcja kreatywna i uczuciowa kompozycji to już kwestia indywidualnych oczekiwań klienta oraz nieskrępowanej, profesjonalnej wyobraźni florysty.
Floryści wykazują dużą inwencję przy tworzeniu bukietów, które mają towarzyszyć ludziom w najważniejszych momentach ich życia. Do stałego repertuaru tradycyjnie obchodzonych w naszym kręgu kulturowym świąt, jak Dzień Kobiet, Dzień Matki czy Dzień Babci, oraz eksponowania takich momentów w życiu, jak narodziny, urodziny, imieniny, zaręczyny, śluby oraz rozmaite jubileusze, doszło w ostatnich latach jeszcze kilka nowych. Zdążyły utorować sobie drogę w polskiej obyczajowości. Są to m.in. Dzień Zakochanych, Dzień Teściowej oraz… Dzień Mężczyzny.
Z punktu widzenia producentów kwiatów, organizacji zajmujących się promocją roślin oraz florystów każda okazja daje szerokie pole do popisu. Bo czym dobitniej, jeśli nie za pośrednictwem kwiatów, wyrazić szacunek i gorące uczucia? W skład bukietu, oprócz gatunków typowo sezonowych, mogą wchodzić kwiaty dostępne przez cały rok, np. chryzantemy, gerbery, goździki, róże, ale też gałązki, liście, małe owoce, pędy oraz elementy ozdobne, nieflorystyczne, jak koronki, wstążki czy taśmy. Ze względu na formę klienci mają do wyboru rozmaite bukiety, od pęczka kwiatowego, przez wiązankę paralelną (równoległą), graficzno-linearną, spiralną, biedermeierowską, po dekoracyjne, m.in. kopułę, kulę czy łuk. Bukiety mogą być symetryczne, asymetryczne, strukturalne… Szczególnie interesująco prezentują się bukiety oparte na rozmaitych konstrukcjach. W bukietach na wyjątkowe okazje mogą znaleźć się też słodycze i wybrane rekwizyty tematyczne, mające służyć jako dodatkowy upominek albo element zaskoczenia dla obdarowywanej osoby. Są to prawdziwe dzieła sztuki.
Przy zamawianiu bukietu nie bez znaczenia jest tzw. mowa kwiatów – ich symbolika i kolorystyka, a także gatunek. Niektóre gatunki i kolory w naszym kręgu kulturowym zarezerwowane są na konkretne okazje, choć podążający za duchem czasów floryści coraz częściej odchodzą od tej zasady. Jednak wybierając aranżację, na pewno dobrze jest pod uwagę wziąć ulubione rośliny bohaterki lub bohatera uroczystości oraz zapach kwiatów, bo nie może być zbyt intensywny.
Wręczaniu kwiatów powinny towarzyszyć zasady savoir-vivre’u. W naszej kulturze przyjęło się wręczać kwiaty okolicznościowe w ilości nieparzystej, a więc 1, 3, 5 itd. Niedopuszczalne jest wręczanie bukietu łodygami do góry. Opakowanie przed wręczeniem kwiatów powinno zostać dyskretnie usunięte, chyba że stanowi integralną, dekoracyjną część kompozycji. Jedyny wyjątek od tej reguły to sytuacja, w której wręczanie bukietu następuje poza obiektem zamkniętym, zwłaszcza zimą, gdy kwiaty mogą ucierpieć na skutek niskiej temperatury, a po rozpakowaniu prezent będzie kłopotliwy dla obdarowanej nim osoby.
Do wręczenia bukietu powinno dojść w stosownym miejscu – w restauracji lub salonie, nie w szatni lub przedpokoju. Kwiaty kobiecie tradycyjnie wręcza mężczyzna (po uprzednim zdjęciu odzieży wierzchniej), trzymając je w prawej dłoni. W sytuacjach, gdy bohaterem uroczystości jest mężczyzna, bukiet może wręczyć kobieta. Przekazywaniu powinny towarzyszyć życzenia. Coraz częściej zdarza się, że bukiet dostarczany jest przez kuriera i powinien dotrzeć do adresata przed południem. Według znawców tematu trzeba dołączyć okolicznościowy bilecik lub liścik, czego nie stosuje się podczas osobistego wręczania bukietu. Osoba obdarowana kwiatami, w miarę możliwości, powinna od razu umieścić bukiet w naczyniu z wodą i wyeksponować go w reprezentacyjnym miejscu.
Kwiaty to żywa, delikatna materia i dlatego powinny być traktowane z należytym szacunkiem. Nie jest eleganckie spiętrzanie bukietów jeden na drugim, co nierzadko ma miejsce w trakcie składania życzeń nowożeńcom. Do złego tonu należy też wręczanie bukietów gratulacyjnych świadkom zamiast pannie młodej – zauważa Mariola Miklaszewska, mistrzyni florystyki.
Floryści od dłuższego czasu alarmują, że piękny zwyczaj wręczania kwiatów z roku na rok coraz bardziej słabnie, co można obserwować zwłaszcza podczas wspomnianych uroczystości ślubnych.
Rezygnacja z przyjmowania i jednocześnie pozbawianie przyjemności wręczania kwiatów to spłycanie kultury – uważa zaniepokojona tym zjawiskiem Mariola Miklaszewska. Wrażliwemu człowiekowi nie trzeba przecież tłumaczyć, na czym polega zwyczaj wręczania kwiatów i co się za tą piękną tradycją kryje. Rezygnacja z kwiatów w ważnych momentach życia wydaje mi się zachowaniem płytkim i niekulturalnym. Jestem pewna, że tak postępują ludzie chłodni, mało empatyczni, niepotrafiący okazywać emocji. Może robią tak też osoby zapracowane i zabiegane, które życie traktują jak kolej Intercity, nie zdając sobie sprawy, że niewiele piękna można doświadczyć z okna pędzącego pociągu. Kwiaty to emocje. Starajmy się więc wykorzystywać każdą okazję, by obdarowywać nimi ważne i kochane przez nas osoby.
Aranżacje: Mirosław Drohomirecki Warsztatownia Daisy, Katarzyna Pierzak/Floo Art, Katarzyna Lis/Kwiaciarnia Katarzyna Lis. Fot. Paweł Duma Fotografia. Zdjęcia wykonano we wnętrzach Domu Praktyk Twórczych w Kostrzynie nad Odrą
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych (“Katalog Florysty”, “Florysta”, “Kwiaty do Ślubu”, “Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz “Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.