Moda na piwonie przyszła do Polski z Zachodu, gdzie od wielu lat są one cenione za swoje walory dekoracyjne. Duże kwiaty o subtelnym zapachu oraz sztywne łodygi z ciemnozielonymi liśćmi znakomicie sprawdzają się jako dekoracje sezonowe, szczególnie ślubne. W Polsce sezon naturalnego kwitnienia piwonii zaczyna się w połowie maja i trwa do końca czerwca. Warto ten czas wykorzystać.
Na piwonie najczęściej decydują się panny młode, które oprawę kwiatową swojego ślubu pragną wzorować na bogatych amerykańskich weselach. Piwonie pasują do stylu pałacowego i glamour. Stosowane są do wystroju ekskluzywnych hoteli i drogich restauracji. Ze względu na formę i charakter, wybierane są często do obfitych kompozycji w stylu dekoracyjnym oraz romantycznym oraz nadal szalenie modnym – boho. Piwonie są eleganckie, trwałe i uniwersalne. W zależności od gatunków kwiatów, z jakimi się je połączy, można kształtować charakter i styl dekoracji. Dodając do aranżacji rośliny ogrodowe, takie jak ostróżki, rumianki czy trawy, powstanie romantyczny ogród. Natomiast z różami, chryzantemami albo liliami piwonie stworzą barokowe formy.
Korzystając z uroków piwonii układa się wiązanki ślubne, upiększa nimi kościoły, pojazdy ślubne oraz sale weselne. Coraz częściej trafiają do butonierek, korsarzy i innych drobnych akcesoriów ślubnych – bransoletek, spinek do włosów itp.
Panny młode najczęściej wybierają odmiany o pełnych kwiatach, których pąki wolno się rozwijają. Półotwarte pięknie się prezentują i można oczekiwać, że w czasie wielogodzinnej uroczystości jeszcze się rozwiną. Wybór koloru kwiatów piwonii zależy od otoczenia, w jakim będą wyeksponowane. Na ślubną uroczystość najczęściej wybierane są kwiaty w tonacji białej lub różowej. Wraz z nastaniem mody na śluby w plenerze popularne stały się też odmiany od jasno do ciemnoróżowych, wiśniowe, aż po ciemnoczerwone.
Podczas zakupu kwiatów należy zwracać uwagę na sztywność łodyg, kolor i kondycję liści oraz wielkość pąków. Grube pędy, duże pąki i zdrowe liście będą gwarancją jakości planowanych kompozycji.
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.