Powszechnie wiadomo, że trendy rządzą światem szeroko pojętej mody i dodatków do ubioru, a także branżą beauty oraz segmentem aranżacji wnętrz. Nie wolno jednak zapominać, że tendencje zmieniają się z sezonu na sezon również w sektorze kwiatowym.
Niemiecka organizacja Fachverband Deutscher Floristen (FDF) oraz niderlandzka inicjatywa Just Chrys od wielu lat współpracują ze sobą, by wspólnie wspierać europejską branżę florystyczną. Systematycznie dostarczają modne kwiatowe kolekcje i stale inspirują za pomocą nowo wprowadzanych gatunków chryzantem. Na rok 2023 eksperci FDF ds. trendów, Manfred Hoffmann i Oliver Ferchland, opracowali tzw. lookbook (katalog stylów), na który złożyło się dwanaście projektów kwiatowych aranżacji zebranych w czterech trendach tematycznych, po jednym na każdy sezon. Autorzy aranżacji położyli nacisk na komercyjność prac, ich praktyczność oraz łatwość odtworzenia w kwiaciarni, a także na atrakcyjność prezentacji w mediach społecznościowych. Pod uwagę wzięli również potrzeby klientów i ich aktualne wybory.
Reanimowana rzeczywistość
Już na początku roku konsumenci poszukują w kwiaciarniach akcentów wiosennych, choć z kalendarza wynika, że to sam środek zimy. Wychodząc naprzeciw temu oczekiwaniu, Manfred Hoffmann i Oliver Ferchland opracowali wiosenny trend o nazwie „Reanimated Real”. Osoby tęskniące za wiosną odnajdą w nim delikatność i łagodność, przejawiające się w pastelowej palecie barw – pudrowym różu, bladym fiolecie, delikatnym żółtym oraz pastelowym oranżu. Znamiennym elementem dla tej tendencji jest też efekt ombré, który polega na tym, że w obrębie jednego koloru odcień jaśniejszy przechodzi w ciemniejszy. Do tej pory zabieg ten był wykorzystywany w modzie odzieżowej, fryzjerstwie oraz projektowaniu wnętrz. Teraz ma być stosowany również we florystyce. Wiosenna tendencja premiuje okrągłe formy kwiatów, które emanują spokojem i harmonią. Dodatkowe elementy i kolory mają dodawać poszczególnym aranżacjom dynamizmu i poczucia podekscytowania.
Pełnia doznań
W tej aranżacji kilka gatunków chryzantem połączono z innymi kwiatami, jak hortensja, powojnik, trzykrotka i zatrwian. Łączy je to, że wszystkie występują w delikatnej gamie pastelowych odcieni. Na pierwszy rzut oka aranżacja, w której użyto też soczyście zielonej eszewerii, sprawia wrażenie zwartej. Jest jednak przewiewna, z nutką ekstrawagancji. Górujące nad kompozycją gałązki eukaliptusa oraz delikatne kwiaty zatrwianu i powojnika wnoszą do aranżacji ruch i element zaskoczenia, a pudroworóżowe hortensje, wyeksponowane na dnie szklanego wazonu – delikatność i kobiecość.
Smak Azji
Oto bukiet wiązany w ręku, utrzymany w stylu „koreańskim”. Styl ten przejawia się w niekonwencjonalnym podejściu do projektów, zastosowaniu zaskakujących wzorów i grafik oraz wyborze nieoczywistych kolorów. Ponadto jest dynamiczny, wskazuje na inspiracje zaczerpnięte z futuryzmu. Fioletowe liście w połączeniu z mieszanką chryzantem w harmonijnie dobranych kolorach (żółtym, pomarańczowym, zielonym), odważny kształt, wystające gałęzie i okrągła forma to kwintesencja tego stylu przełożona na język florystyki. W skrócie: ekscytacja płynąca z kształtów, a harmonia z kolorów. W skład tej aranżacji wchodzą sztucznie barwione bezlistne gałązki, anturium, chryzantemy, cymbidium, eukaliptus, goździki, nerina, porwinek, zamiokulkas o liściach farbowanych na opalizujący fiolet. Urodę aranżacji dodatkowo podnosi pasteloworóżowe naczynie o azjatyckim rodowodzie.
Rozkwit romantyzmu
Dostępny na platformie Netflix serial ”Bridgertonowie“, inspirowany serią powieści Julii Quinn, rozbudził w widzach, a szczególnie w fashionistkach, fascynację modą panującą w XIX-wiecznej Anglii, w epoce georgiańskiej. Nic dziwnego, że dla wielu kobiet na całym świecie stał się bodźcem do czerpania wzorców ze stylu regencji. Ten delikatny, naturalny bukiet ślubny jest wprost stworzony dla panny młodej ubranej w suknię inspirowaną wspomnianym serialem. Wszak kwiatowe ozdoby stanowiły motyw przewodni strojów z tej epoki, podobnie jak jasne kolory, czyli błękit, fiolet, róż i zieleń w pastelowej odsłonie. Urok tego bukietu bierze się z harmonii kolorów i jego niebywałej lekkości. Chryzantemy, hortensje, driakiew, gipsówka, goździki, powojnik, paproć, protea, nerina, porwinek, zatrwian współgrają ze sobą, tworząc jedyną w swoim rodzaju formę. Podstawą jest tu brak perfekcji! Naturalny, pastelowy bukiet na pewno spodoba się pilnie śledzącym trendy w modzie pannom młodym o łagodnym, romantycznym usposobieniu.
Zdjęcia: Jörg Manegold
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych (“Katalog Florysty”, “Florysta”, “Kwiaty do Ślubu”, “Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz “Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.