Przeprowadzone pod hasłem #UnitedBySkills zawody EuroSkills Gdańsk 2023 były wyjątkowym wydarzeniem dla Polski, łączącym sektor przemysłowy, społeczny i edukacyjny. W ciągu trzech dni pełnych zmagań, w 42 różnych umiejętnościach zawodowych zmierzyło się kilkuset młodych profesjonalistów z ponad 30 państw. Najlepszych uhonorowano podczas Ceremonii Zamknięcia.
EuroSkills są międzynarodowymi zawodami umiejętności branżowych organizowanymi na Starym Kontynencie od 2008 roku. Przyświeca im sformułowana ponad 70 lat temu idea WorldSkills: „Podnoszenie kompetencji zawodowych, wymiana dobrych praktyk, budowanie partnerstw edukacyjno-biznesowych oraz tworzenie pozytywnego wizerunku szkolnictwa branżowego”.
Zawody EuroSkills 2023, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Gdańsku, były największym wydarzeniem w historii edukacji branżowej w Polsce. Wzięło w nich udział około 600 zawodników oraz 500 uznanych ekspertów z 32 państw, dla których przygotowano areny zmagań o łącznej powierzchni 50 tys. mkw. Konkursowi towarzyszyły rozmaite atrakcje: pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. EuroSkills Gdańsk 2023 zgromadziły również liderów z branży, edukacji i rządu, by dzielić się najlepszymi praktykami, poznawać globalne trendy i kwestie związane z kształceniem i szkoleniem zawodowym, zapotrzebowaniem na umiejętności, umiejętnościami przyszłości, a także doskonałością i rozwojem umiejętności.
W dniach 5-9.09 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO i terenach przyległych oraz na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk rozegrano ponad 40 konkurencji. Podzielono je na 6 obszarów: technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, technologia budowlana, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. W tej ostatniej kategorii znalazła się najbliższa naszym sercom – florystyka.
Florystyczne zmagania
Wśród sześciu zadań konkursowych, jakie w ciągu trzech dni mieli do wykonania floryści, znalazły się: kompozycja w OASIS® Black Biolit® Ring, bukiet wiązany w ręku pt. „Siła natury”, niespodzianka, którą okazało się nasadzenie, zatytułowana „Mosty i połączenia ”, tiara „Piękno bałtyckiego Bursztynu”, dwie dekoracje ślubne dla młodej pary (dla niej i dla niego), inspirowane zdjęciem kreacji gdańskiej projektantki Magdaleny Arłukiewicz oraz aranżacja na romantyczną kolację zaręczynową inspirowaną sopockim Krzywym Domkiem.
Do konkursu w kategorii florystycznej stanęło 12 zawodników – z Austrii, Belgii, Estonii, Hiszpanii, Francji, Kazachstanu, Litwy, Niderlandów, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Gwendoline Bergeult, uczestniczce z Francji, drugie miejsce zajęła Sandra Berger z Austrii, a na trzecim uplasowała się Katia Vacovnik ze Słowenii. Laureatką medalu doskonałości została Weronika Kwiatek-Binda, za którą mocno trzymaliśmy kciuki w obszarze florystyki.
Dostawcami w kategorii Florystka byli: Belldeco, Floral Academy, Stowarzyszenie Florystów Polskich oraz wyspecjalizowana w komunikacji kwiatów i roślin agencja PR SIGMA International (Poland), która przekazała chryzantemy od niderlandzkiej inicjatywy Just Chrys. Patronat medialny nad konkurencją florystyczną objął portal miłośników kwiatów i roślin Zakochaniwkwiatach.pl.
Kwiat młodego pokolenia
Wytężona praca zaangażowanych osób została ostatecznie uczczona sobotniego wieczoru, gdy delegaci ze wszystkich krajów członkowskich WorldSkills Europe zebrali się wraz z zawodnikami, ekspertami i kibicami podczas spektakularnej Ceremonii Zamknięcia. Wtedy też ujawniono oficjalne wyniki konkursu i wręczono wyróżnienia najwyżej punktowanym zawodnikom. Reprezentacja naszego kraju stanęła na wysokości zadania; Polska zdobyła w sumie 13 medali (3 złote, 1 srebrny, 3 brązowe oraz 6 medali doskonałości).
Wśród przemawiających na Ceremonii Zamknięcia w Polsat Plus Arena Gdańsk znaleźli się: Teija Ripattila, Przewodnicząca Zarządu WorldSkills Europe oraz prof. Paweł Poszytek, Oficjalny Delegat WorldSkills Polska i Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Po zakończeniu prezentacji nagród przesłaniem skierowanym do zawodników podzieliła się Teija Ripattila:
Każdy z was może teraz nazywać się mistrzem EuroSkills – niezależnie od tego, czy zabierzecie dziś do domu medal, czy nie, rywalizując w tym tygodniu w Gdańsku pokazaliście całej Europie, że jesteście najlepszymi z najlepszych młodych profesjonalistów w swoich umiejętnościach. A teraz możecie wykorzystać swoje doświadczenia z EuroSkills jako trampolinę do jeszcze większego sukcesu zawodowego w przyszłości.
Z kolei dr hab. Paweł Poszytek powiedział: Dziś jest szczególny dzień. To moment, gdy nagradzamy niesamowitą europejską młodzież. Najlepszych w Europie, w swoich specjalizacjach. Medale są ważne, ale zdobyte przez Was doświadczenie, przyjaźnie to bezcenna wartość dodana. (…) jestem dumny, wzruszony i szczęśliwy, że to nam przypadł zaszczyt – ale też olbrzymie wyzwanie – zorganizowanie EuroSkills Gdańsk 2023 w piętnaście miesięcy. Jestem przekonany, że zadanie wykonaliśmy dobrze i że wszyscy goście doświadczyli polskiej gościnności. Mam głęboką nadzieję, że zabierzecie do swoich krajów same piękne wspomnienia. Gratuluję wszystkim zawodnikom bez wyjątku. Jesteście przyszłością, jesteście kwiatem młodego pokolenia. Wasz talent, oddanie i ciężka praca zostały zauważone i docenione. To wy będziecie zmieniać świat na lepsze.
Ceremonia Zamknięcia zakończyła się przekazaniem flagi WorldSkills Europe kolejnemu krajowi – gospodarzowi EuroSkills. Już za 2 lata w Danii odbędą się EuroSkills Herning 2025.
Zdjęcia: materiały organizatora
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych (“Katalog Florysty”, “Florysta”, “Kwiaty do Ślubu”, “Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz “Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.