Flower Expo Poland
FLOWER EXPO POLAND 2019, the Natural Choice
28 maja 2019
Rządzić i olśniewać Zamek Królewski
Kosztowności i… róże
4 czerwca 2019

„Róża do wszystkich rzeczy…”. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Róża do wszystkich rzeczy Avalanche+

Ostatniego dnia maja odbyła się inauguracja niecodziennej ekspozycji w pałacu w Kozłówce. Jej inspirację stanowi Róża – zarówno jako imię noszone przez liczne przedstawicielki rodziny Zamoyskich, jak i motyw głęboko zakorzeniony w kulturze i sztuce. Nie zabrakło oczywiście bogatej, florystycznej oprawy wykonanej z kilku tysięcy róż ciętych ekskluzywnej marki Avalanche+®.

Tytuł ekspozycji zaczerpnięto z wiersza „Róża”, znajdującego się w osobistych notatkach Marii Wirtemberskiej, utalentowanej literacko krewnej właściciela Kozłówki, Konstantego Zamoyskiego.

Na wystawie zobaczyć można obrazy Olgi Boznańskiej, Alfonsa Karpińskiego czy Leona Wyczółkowskiego, a także tajemniczy malunek Bolesława Biegasa przedstawiający hinduską kobietę z kwiatem w dłoni. Na obrazach tytułowa Róża przybiera postać martwej natury, elementów portretów czy dekoracji, a także kobiet o tym imieniu.

Ekspozycję uzupełniają meble, porcelana i rzemiosło artystyczne zdobione motywem róży, a także tkaniny z Wawelu i Wilanowa. Wyjątkowym elementem wystawy jest retabulum (nastawa ołtarzowa) będące oprawą figurki św. Róży z Limy – patronki Peru i Ameryki Łacińskiej – pochodzące ze zbiorów ambasadora Peru w Polsce. Zgromadzone zabytki pochodzą z galerii i muzeów w całej Polsce oraz z kolekcji prywatnych.

Inauguracji wystawy towarzyszył kiermasz produktów różanych, charytatywny pokaz mody „Być kobietą” oraz różana wystawa florystyczna, której pomysłodawcą i organizatorem był mistrz-florysta Piotr Marzec. Aranżacje wykonali floryści z całej Polski.

Aranżacje  przygotowane zostały z kilku tysięcy ekskluzywnych, pastelowych róż Avalanche+®, które regularnie zdobią królewskie i celebryckie śluby, a nawet… papieskie błogosławieństwa. To kolejna polska historyczna rezydencja, gdzie róże te grają główną rolę podczas wielkiego wydarzenia artystycznego. Zdobiły już Pałac Lubomirskich w Przeworsku (100 bukietów na 100-lecie niepodległości), Zamek Książ (XXXI Festiwal Kwiatów i Sztuki), Zamek Królewski w Warszawie (Królewska Wystawa Róż, wystawy Roku Wazowskiego), a w najbliższym czasie pojawią się także w Pałacu królewskim w Wilanowie (Dni Króla Jana).

Różaną ekspozycję uzupełniło stanowisko zapachowe Polskiego Towarzystwa Różanego i Kutna – Miasta Róż, gdzie można było zachwycić się zapachami róż ogrodowych.

Wystawa prezentowana będzie aż do 8 września 2019 roku.

Dawid Krążyński

Zdjęcia: Marcin Czech