Zakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.pl
  • patronaty
  • o portalu
  • redakcja
  • współpraca

Życie usłane bukietami

26 lutego 2025

Udostępnij artykuł

Share on FacebookShare on PinterestShare on WhatsAppShare on Email

Kwiaty od zarania dziejów są świadkami i towarzyszami ważnych chwil w życiu człowieka. Dzięki swemu ulotnemu pięknu podkreślają wyjątkowy charakter specjalnych okazji. Stwierdzenie niby oczywiste, a jednak coraz częściej w miejsce kwiatów pojawiają się tak zwane zamienniki. Tak jakby emocje, które towarzyszą wyborowi i wręczeniu kwiatów, dało się wyrazić zamiennikiem. Nie wyobrażamy sobie przecież oświadczyn z butelką wina czy panny młodej z bombonierką zamiast bukietu.

Tym bardziej dziwi, że dopuszczamy do odebrania nam tych jakże pięknych kwiatowych doświadczeń. Zanim jednak dorosły człowiek w naturalnym odruchu sięgnie po kwiaty ofiarowywane w ramach prezentu, należy pokazać dziecku, jak wielką sprawiają radość, jakie potrafią wzbudzić emocje i jak za ich pomocą można wyrazić to, czego nie mamy odwagi określić słowami. Floryści na co dzień zabiegają o to, by podtrzymywać i rozwijać w społeczeństwie kulturę obdarowywania kwiatami. By nie zginęły tak piękne zwyczaje, jak wręczanie kwiatów przy okazji zaręczyn, ślubu, urodzin i imienin czy wyjątkowych dni, jak Dzień Babci, Dzień Zakochanych, Dzień Matki i nawet Dzień Teściowej.

Dzień Babci

Idea celebrowania Dnia Babci w Polsce powstała w 1964 roku, dzięki tygodnikowi „Kobieta i życie”. Za inspirację posłużył występ Mieczysławy Ćwiklińskiej w sztuce „Drzewa umierają stojąc”, w którym sławna aktorka wcielała się w rolę babci. Rok później święto spopularyzował „Express poznański”, a oficjalnie, od roku 1966, Dzień Babci zaczęto obchodzić 21 stycznia z inicjatywy dziennika „Express wieczorny”. Od tamtej pory, wręczając babciom pomysłowe (koniecznie kwiatowe!) upominki, wnuki, niezależnie od wieku, mogą przez chwilę znów poczuć beztroskę dzieciństwa.

Walentynki

Pod nazwą walentynki, od imienia św. Walentego, biskupa rzymskiego, święto zakochanych zaczęto obchodzić już w średniowiecznej Europie. Początkowo południowej i zachodniej, a następnie w północnej i wschodniej. Co ciekawe, istnieje teoria mówiąca o tym, że zwyczaj ten narodził się w Wielkiej Brytanii dzięki pisarzowi i poecie Walterowi Scottowi, który ponoć miał rozsławić walentynki na cały świat. W połowie XX wieku w kulturze zachodniej, głównie Anglii i USA, zapanował zwyczaj obdarowywania się miłosnymi liścikami i drobnymi upominkami, mającymi symbolizować gorące uczucie.

Przeczytaj też:  Święto Róży w Kutnie 2024 [NASZ PATRONAT]

Do Polski zwyczaj przywędrował w latach 90. XX wieku. Swój udział w przeniesieniu walentynek na polski grunt mogła mieć Nina Kowalewska-Motlik, dyrektorka wydawnictwa Harlequin, która promowała walentynki w telewizji wraz z dziennikarką Niną Terentiew. Ponoć Nina Kowalewska-Motlik mówi, że polską nazwę święta, czyli Dzień Zakochanych (14 lutego), zasugerowali telewidzowie. Mimo upływu czasu w dalszym ciągu lutowe święto budzi sprzeczne odczucia. Jednak, z punktu widzenia producentów kwiatów, organizacji zajmujących się promocją roślin oraz florystów, każda okazja daje branży kwiatowej szerokie pole do popisu. Bo czym dobitniej, jeśli nie za pośrednictwem kwiatów, wyrazić trudne do wyartykułowania uczucia?

Dzień Teściowej

Na myśl o teściowej w pierwszej kolejności przychodzą do głowy liczne anegdoty. Tymczasem matki żon oraz mężów doczekały się swojego święta. Powstało ono w latach 80. XX wieku. Na początku celebrowano je tylko we Francji, dziś obchodzone jest w całej Europie. W Polsce Dzień Teściowej widnieje w kalendarzu pod datą 5 marca. Pomału zyskuje status ważnej uroczystości rodzinnej. Podobno kwiaty łagodzą obyczaje, dlatego warto pamiętać o teściowych w dniu ich święta.

Dzień Kobiet

Idea Dnia Kobiet narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1910 roku na fali strajków w Nowym Jorku. W 1975 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych wprowadziła Międzynarodowy Dzień Kobiet jako datę uznania „zasług wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne”, zachęcając do „refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet”.

W Polsce święto zyskało popularność w latach 70. XX wieku. Przemiany polityczno-społeczne wpłynęły na jego negatywne postrzeganie. Jednak tradycja obchodzenia Dnia Kobiet się odradza. Obecnie, zaraz po walentynkach, to najpopularniejszy moment kupowania i wręczania kwiatów drogim sercu kobietom. Na 8 marca kwiaciarnie przygotowują szeroką ofertę kwiatów, aby mężczyźni mogli wręczyć tego dnia bukiety swoim żonom, partnerkom, córkom i matkom. Kwiaty to odwieczny symbol kobiecości. Celebrujmy ją zatem, obsypując panie kwiatami.

Dzień Matki

Dzień Matki ma bardzo długą tradycję. Sięga ona czasów starożytnych, gdy kultem otaczano matki boginie, symbolizujące płodność i urodzaj. Hołd matkom składano także w kolejnych wiekach. W tym czasie święto występowało pod różnymi nazwami i obchodzono je w różny sposób. Po drugiej wojnie światowej przybrało kształt znany do dziś. Słowo mama zawsze przywodzi na myśl najmilsze uczucia. Kojarzy się z bezpieczeństwem, ciepłem i troską. Data obchodów tego święta zależy od państwa, w którym jest celebrowane. W Polsce przypada 26 maja. Tego dnia dzieci mają okazję odwzajemnić uczucia swoim rodzicielkom, okazując im miłość, szacunek i wdzięczność.

Jak je wyrazić? Koniecznie za pomocą okazałego bukietu kwiatów.

 

Bukiety wykonali: Mirosław Drohomirecki, Katarzyna Pierzak, Iza Nobis, Renata Kramarczyk. Zdjęcia: Paweł Duma Fotografia

Anna Pawliczko
Anna Pawliczko

Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.

Powiązane artykuły

  • Alice Vincent, „Dlaczego kobiety uprawiają ogrody. Opowieści o ziemi, siostrzeństwie i kobiecej sile”
    Wszystkie jesteśmy ogrodniczkami [KSIĄŻKI]
  • 1
    Kwiaty to emocje. Jak je wręczać?
  • Prezes Byliński maj 2022
    Podążając za zmianami. Wywiad z prezesem Rynku Hurtowego Bronisze
  • kalanchoe
    Ogród inspiracji
  • kalanchoe
    Kalanchoë – kolor na każdą okazję

Pomóż naszej autorce

Pobierz chryzantemowy Lookbook 2025 z kolekcją trendów weselnych

Lookbook 2025 trendy just chrys chryzantemy florystyka ślubna trendy ślubne

Reklama

© 2025 Portal florystyczny Zakochaniwkwiatach.pl. Florystyka, kwiaty, rośliny, ogród
Ta strona wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.OK, lubię ciastka! 🍪