Przepis na lazanię
29 listopada 2020
Kobiece pastele
4 grudnia 2020

Konkurs umiejętności

Konkurs WorldSkills Kazan 2019, w którym 11 młodych profesjonalistów reprezentowało Polskę w ośmiu konkurencjach, odbył się w sierpniu ubiegłego roku w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym Kazan Expo. Całkowita powierzchnia pawilonu, w którym odbyły się zawody, wystawy i wydarzenia towarzyszące to teren obejmujący prawie 75 hektarów. W trakcie wydarzenia przez 4 dni z rzędu o medale walczyło prawie 1600 młodych zawodników z 63 krajów w 56 konkurencjach.

WorldSkills oraz EuroSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, których zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. EuroSkills i WorldSkills, to konkursy w których rywalizuje 28 państw z Europy i aż 80 państw w edycji globalnej, czyli Worldskills. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

Polscy zawodnicy walczyli o tytuł mistrza w ośmiu konkurencjach: gotowanie, technologia mody, florystyka, mechatronika, frezowanie CNC, spawalnictwo, modelowanie informacji o budynku, a także w konkurencji zarezerwowanej dla juniorów – robotyka mobilna. Dzięki współpracy Stowarzyszenia Florystów Polskich z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w konkurencji florystyka Polskę w Kazaniu reprezentowała Sylwia Leszczyńska, której towarzyszyła ekspertka i sędzia – Karolina Ładyżyńska – Skrzypek. Sylwia studiowała Architekturę Krajobrazu na Politechnice Białostockiej, jest też absolwentką szkoły florystycznej Floral Academy. Od kilku lat pracuje w rodzinnej kwiaciarni i pracowni florystycznej Girlanda w Białymstoku. W 2018 roku zdobyła tytuł Mistrza Polski Juniorów we Florystyce. Przez ponad rok przygotowań towarzyszyło jej wielu znakomitych specjalistów, jednak najważniejszą z nich okazała się Karolina Ładyżyńska – Skrzypek, która nie tylko była jednym z florystów szkolących Sylwię, ale towarzyszyła jej podczas całego procesu konkursowego wspierając na każdym kroku. Karolina dzięki ogromnemu doświadczeniu, które od lat zdobywa jako sędzia międzynarodowy największych konkursów florystycznych była też jednym z najlepiej przygotowanych ekspertów jadących do Kazania.

Niestety podczas ostatniej edycji konkursu WorldSkills w Kazaniu Sylwii nie udało się zdobyć medalu, co nie zmienia faktu, że należy ona do światowej czołówki najlepszych młodych florystów. Jesteśmy ciekawi, jak potoczą się dalsze losy naszej utalentowanej zawodniczki, a w szczególności jej kariera florystyczna.

 

Fot. Stowarzyszenie Florystów Polskich