W dniach 4-9 lipca w Londynie odbyła się jubileuszowa 30. edycja słynnej wystawy RHS Hampton Court Palace Garden Festival. Niezależnie od tego, czy jest się zapalonym ogrodnikiem, entuzjastą roślin, czy po prostu docenia się piękno kwiatów, lipcowy festiwal powinien być obowiązkowym punktem na liście miejsc do zwiedzenia w stolicy Wielkiej Brytanii. Impreza, organizowana w historycznym otoczeniu pałacu Hampton Court tylko raz w roku, zapewnia wspaniałe wrażenia.
Wydarzenie, znane wcześniej jako Hampton Court Flower Show, za każdym razem oferuje gościom moc atrakcji. Są to przeróżne prezentacje i wystawy związane z ogrodnictwem. Punktem kulminacyjnym wizyty w Hampton Court za każdym razem jest zwiedzanie zapierających dech w piersiach projektów ogrodów, najpierw jednak obowiązkowo trzeba odwiedzić kwiatowy namiot, oferujący szeroki wybór kwiatów, roślin i akcesoriów ogrodowych.
Jest on wymarzonym miejscem dla miłośników roślin i kwiatów. W tym roku wypełnił się m.in. propozycjami od najlepszych hodowców róż w Wielkiej Brytanii. Swoje propozycje przedstawili: Peter Beales, Harkness, Fryer’s i Eastcroft Roses. Specjalny ogród różany zaprezentował David Austin Roses. Z kolei w Strefie Roślin goście mogli zasięgnąć porady ekspertów i kupić rośliny. Do ich dyspozycji były m.in. odporne na suszę byliny, trawy, olśniewające dalie i cebulki roślin kwitnących latem. W sumie z roślinną ofertą wystąpiło 90 znakomitych hodowców z Wielkiej Brytanii.
Zaprojektowany przez Zoe Claymore i sponsorowany przez The Wildlife Trusts ogród The Renter’s Retreat był przykładem na to, jak prowadzić zielony zakątek przy ograniczonej przestrzeni i minimalnej ilości gleby. Miejsce to miało stanowić inspirację, jak przekształcić małe podwórko w dziki rajski ogród.
W specjalnie wydzielonym miejscu przedstawiciele RHS (Royal Horticultural Society) i telewizji BBC Morning Live Budget-friendly Garden pokazywali zainteresowanym, w jaki sposób mogą wykorzystywać artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt codziennego użytku do prowadzenia ekonomicznego ogrodnictwa. Namawiali przy tym do wykorzystywania tanich i łatwo dostępnych roślin, odpornych na suszę, a także materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak deski do rusztowań czy drewniane palety.
Podczas pokazu poprowadzonego przez popularną angielską ogrodniczkę Carol Klein powstał wyjątkowy ogród. Ekspertka zaprezentowała mnóstwo pomysłów na wykorzystanie roślin i zagospodarowanie przestrzeni. Jej projekt został podzielony na sześć głównych stref – tereny podmokłe, lasy, żywopłoty, łąki, wrzosowiska oraz góry i wybrzeże. Carol Klein omawiała wybrane rośliny, które rozwijają się w każdym z tych środowisk.
Z kolei ogrodnik Leigh Johnstone, znany również jako The Beardy Gardener, stworzył specjalny Giving Garden wypełniony roślinami podarowanymi przez szkółki w Floral Marquee. Promował w ten sposób akcję wymiany i dzielenia się roślinami. Odwiedzający jego stanowisko goście mogli liczyć na bezpłatną paczkę nasion.
Wisienką na torcie każdej wystawy RHS Hampton Court Palace Garden Festival są unikatowe projekty ogrodów. W tym roku można było podziwiać osiem „Ogrodów pokazowych”, cztery „Ogrody fabularne” i pięć „Ogrodów na start”. Ogrody pokazowe w tym roku objęły:
- America’s Wild, zaprojektowany przez Inspired Earth Design,
- Poznaj Charleston — Welcome To Charleston, zaprojektowany przez Sadie May Stowell,
- Hurtigruten: The Relationship Garden, zaprojektowany przez Maxa Parkera-Smitha,
- Korea LH Garden, zaprojektowany przez Danbee Kim,
- Plastic Fantastic, zaprojektowany przez Hanę Leonard,
- The Cancer Research UK Legacy Garden, zaprojektowany przez Paula Hervey-Brookesa,
- Oregon Garden, zaprojektowany przez Sadie May Stowell,
- Tradycyjny ogród kamienicy, zaprojektowany przez Lucy Taylor.
Ogrody fabularne:
- RHS Iconic Horticultural Hero Garden, zaprojektowany przez Carol Klein,
- RHS Resilient Garden, zaprojektowany przez Toma Masseya,
- RHS Wildlife Garden, zaprojektowany przez Jo Thompsona,
- Budżetowy ogród RHS-BBC Morning Living, zaprojektowany przez Marka Lane’a.
Ogrody na start:
- Pielęgnowanie Przyrody w Mieście, projekt Caroline Clayton i Petera Clayton z Viriditas Garden Design Studio,
- The Inghams Working With Nature Garden, zaprojektowany przez Butlera i Parkera,
- Landform Mental Wealth Garden, zaprojektowany przez Nicolę Hale,
- Ogród Księżycowy, zaprojektowany przez Queenie Chan,
- The Wildlife Trusts: Renters’ Retreat, zaprojektowane przez Zoe Claymore.
Wymienione ogrody (poza ogrodami fabularnymi) przeszły rygorystyczny proces oceny, aby otrzymać medale, a także wyróżnienia Best in Show oraz People’s Choice. Wśród tegorocznych nagrodzonych ogrodów znalazły się:
- Ogród pokazowy People’s Choice: Cancer Research UK Legacy Garden,
- Ogród pokazowy People’s Choice: The Wildlife Trusts: Renters’ Retreat,
- Najlepszy ogród pokazowy: America’s Wild,
- Najlepsza konstrukcja (ogród pokazowy): America’s Wild,
- Ogród na start: The Wildlife Trusts: Renters’ Retreat,
- Najlepsza konstrukcja (ogród na start): Landform Mental Wealth Garden,
- RHS Iconic Horticultural Hero 2023: Iconic Horticultural Hero Garden.
Tegoroczna edycja wystawy RHS Hampton Court Palace Garden Festival z pewnością należała do wyjątkowych. Do Londynu zjechali bowiem eksperci z zakresu ogrodnictwa z Ameryki, Norwegii i Korei. Stworzone przez nich projekty zapewniły zwiedzającym ucztę dla zmysłów, wprawiając ich w zachwyt nad pięknem natury.
Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) zostało założone w 1804 roku i jest największą brytyjską organizacją charytatywną zajmującą się ogrodnictwem. Wizją RHS jest wzbogacanie życia każdego człowieka poprzez rośliny i uczynienie Wielkiej Brytanii bardziej zielonym i piękniejszym miejscem dzięki inspirującym ogrodom i pokazom, badaniom naukowym i doradztwu, obszernym zbiorom bibliotecznym oraz szeroko zakrojonym programom edukacyjnym i społecznym. Mając ponad 600 tys. członków, RHS każdego roku dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie ogrodnictwa z milionami ludzi za pośrednictwem swojej strony internetowej i publikacji.
W 2021 r. RHS uruchomiło Strategię Zrównoważonego Rozwoju, zobowiązując się do osiągnięcia dodatniego wyniku netto dla przyrody i ludzi do 2030 r. Wspierająca Kampania Ogrodnictwa Przyjaznego dla Planety RHS będzie nadal wykorzystywać moc 30 milionów brytyjskich ogrodników, aby pomóc w walce z kryzysem klimatycznym i podtrzymaniu bioróżnorodności. Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze finansowane jest wyłącznie przez swych członków, gości i sympatyków. Więcej informacji można znaleźć na stronie RHS.
Fot. Ewa Pawliczko
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.