Jak co roku, w połowie lipca odbył się Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. W dniach 13-14 lipca 2024, już po raz dziewiąty tysiące kwiatożerców i amatorów eksperymentalnej kuchni zagościło w malowniczej scenerii Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy.
Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych to wyjątkowe wydarzenie łączące kreatywność kulinarną oraz piękno Ogrodów. Każda edycja festiwalu odbywa się po innym hasłem, a tematem tegorocznego festiwalu były „Jadalne róże w syropie, winie i konfiturze”. Oprócz królowej kwiatów na festiwalowych talerzach znalazły się: kwiaty liliowców, aksamitki, begonie, fuksje, agastache, pysznogłówki, nasturcja, kwiaty ziół (m.in. oregano, mięta, kolendra czy tymianek), kwiaty dyni i cukinii.
Festiwal przyciąga nie tylko olbrzymią liczbę miłośników kulinariów, ale również ogrodnictwa i entuzjastów zdrowego trybu życia. Tegoroczna edycja zgromadziła zarówno profesjonalnych szefów kuchni, jak i amatorów. Festiwal Kwiatów Jadalnych to impreza, dzięki której niewątpliwie rośnie świadomość możliwości, jakie daje przyroda, i bogactwa, jakie kryją w sobie kwiaty jadalne.
Moc doznań
W tym roku na placu kwiatożerców pojawiło się aż sześć unikalnych kuchni kwiatowych, które zachwyciły uczestników festiwalu kreatywnym podejściem do gotowania.
Sercem festiwalu jak zawsze była Kwiatowa Kuchnia, którą dowodził znakomity szef kuchni, Mariusz Siwak. Przygotowywał dania degustacyjne dla odwiedzających Festiwal w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Jego umiejętności i kreatywność w wykorzystaniu kwiatów jako składników potraw niezmiennie zachwycały wszystkich gości festiwalu. Mariusz Siwak przygotowywał dania degustacyjne, które nie tylko kusiły podniebienia, ale również były miłe dla oka.
Szef, znany ze swojej pasji do eksperymentowania i odkrywania nowych smaków, zaskakiwał odwiedzających innowacyjnymi połączeniami i niespotykanymi smakami. Wśród propozycji na tegorocznym Festiwalu znalazła się zupa z liliowca na mleku kokosowym, tartaletki z kwiatami jadalnymi w odsłonie słodkiej oraz słonej czy pyszne różnorodne sałatki z kwiatów i świeżych warzyw, jak np. kwiatowa sałatka z łososiem. Szef kuchni przygotował również orzeźwiający chłodnik z konfiturą z płatków róż.
Na festiwalu można było tradycyjnie zjeść coś kwiatowego w letnim barze Piwonia, który serwował ciasta własnego wypieku z kwiatami oraz autorskie, wykonane na miejscu festiwalowe desery: panna cotta z własną konfiturą różaną, rogaliki z musem różanym, ciasteczka różane i lawendowe. Te delikatne i aromatyczne smakołyki cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników, którzy chętnie delektowali się ich niespotykanym smakiem.
Nowością w tym roku był bar Piwonka, który przygotował dania grillowe oraz potrawy w kociołkach gotowane na żywym ogniu. W menu znalazły się m.in. gulasz kwiatowo-warzywny, aromatyczny bigos z młodej kapusty i kwiatów ziół, pikantna zupa orientalna z kwiatami liliowca oraz największy hit festiwalu – kwiaty cukinii nadziewane serkiem śmietankowym w tempurze. To wspaniałe połączenie konsystencji i smaków zachwyciło zarówno smakoszy, jak i tych, którzy na co dzień rzadko eksperymentują z kuchnią.
Dużym powodzeniem cieszyła się też kuchnia wegetariańska i wegańska Hortulus, która serwowała domowe pierogi wypełnione kwiatowymi farszami na słodko i wytrawnie. Do farszu wykorzystano kwiaty lawendy, aksamitki, pysznogłówki, agastache, begonii i kwiaty tymianku i kolendry. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również wegańskie burgery. Dla miłośników kuchni roślinnej ofertę przygotowała firma SOT, która oferowała nie tylko dania wegańskie, ale i degustację polskich serów. Festiwal był prawdziwą ucztą dla podniebienia, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ciesząc się szeroką gamą smaków i aromatów.
Nie tylko kuchnia kwiatowa
Oprócz doznań kulinarnych goście mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach i pokazach florystycznych oraz kosmetycznych. O doznania estetyczne zadbała prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, międzynarodowa sędzia florystyki. Podczas pokazów na scenie prezentowała, w jaki sposób tworzyć kompozycje i jak łączyć ze sobą różne odcienie tej samej barwy. Poprowadziła również warsztaty oraz nadzorowała dwa konkursy florystyczne.
W pierwszym sobotnim konkursie o temacie „Kwiatowa Garderoba” zmierzyli się ze sobą absolwenci szkoły Cosinus z kierunku Florystyka. Drugi, otwarty konkurs odbył się w niedzielę i wzięli w nim udział amatorzy oraz pasjonaci florystyki nie tylko z Polski, ale i z Wietnamu oraz Ukrainy. Tematem było stworzenie bukietu adekwatnego do stroju z sobotniego konkursu.
Swoje pokazy na scenie miał również Mistrz Świata w carvingu, Grzegorz Gniech. Prezentował jadalne dekoracje kwiatowe, opowiadał o historii carvingu, a także wykonywał na scenie pracochłonne mistrzowskie rzeźby i to zaledwie w kilka minut! Przy jego stoisku odbywały się również całodniowe warsztaty carvingu, podczas których sam mistrz wprowadzał festiwalowych gości w tajniki tej sztuki.
Miłośnicy kosmetyki licznie gościli na pokazach kuchni kosmetycznej, które prowadziła Katarzyna Majewska – Kuchnia Kosmetyczna Makutu. Uczestnicy pokazów obserwowali, jak samodzielnie zrobić wodę różaną czy jadalne kosmetyki z kwiatów i ziół. Ponadto, przy stoisku, gdzie przez oba dni festiwalu Katarzyna Majewska udzielała porad, trwała destylacja płatków róży.
Porady eksperckie
Ekspertem festiwalu już po raz 9. była autorka książek o kwiatach jadalnych, blogerka, dr Małgorzata Kalemba-Drożdż, która nadzorowała kwiaty, jakie lądowały na festiwalowych talerzach. Ponadto prowadziła prelekcje, podczas których można było dowiedzieć się o jadalnych kwiatach w różnych kulturach oraz ich prozdrowotnych właściwościach. Ekspertka zwracała też uwagę, że niektóre kwiaty mogą być szkodliwe, a nawet trujące. Dużym powodzeniem cieszyła się jej prelekcja „Poradnik Kwiatożercy”. Małgorzata Kalemba-Drożdż przez oba dni festiwalu na swoim stoisku udzielała wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące kwiatów jadalnych.
Edukacja poprzez zabawę
O edukację z zakresu ogrodnictwa, uprawy kwiatów jadalnych i ziół zadbała firma nasienniczo-hodowlana W. Legutko. To właśnie w większości z ich nasion powstały ponad 5 ha warzywniki w Ogrodach Hortulus. Przy stoisku tej firmy odbyły się warsztaty dla najmłodszych, gdzie uczono dzieci, jak posadzić i pielęgnować sadzonki bazylii, rudbekii czy nagietka. Można było kupić całą kolekcję kwiatów jadalnych, ziół i warzyw.
Swoje stoisko miała również Szkółka Roślin Ozdobnych Hortulus, gdzie można było kupić kwiaty jadalne i nie tylko. Na stoisku było pachnąco i kolorowo, a ogrodnicy udzielali porad z zakresu uprawy kwiatów nie tylko jadalnych. Kwiaty jadalne najlepiej produkować we własnym zakresie, aby mieć pewność, że do ich produkcji nie były stosowane żadne środki chemiczne.
Kwiatowe atrakcje i animacje
Na uczestników festiwalu przez cały dzień czekały przeróżne kwiatowe animacje. Jak co roku niewątpliwą atrakcją była możliwość nieodpłatnego wykonania wianka z kwiatów pochodzących z Ogrodów oraz Szkółki Hortulus, a to wszystko pod czujnym okiem miejscowych ekspertów. Wraz z animatorami, można było również przygotować obrazy kwiatowych sukni i garniturów ze świeżych i z suszonych kwiatów. Na najmłodszych czekały gigantyczne puzzle z kwiatami jadalnymi i mega domino na placu kwiatożerców. Na stoiskach wystawców można było uzupełnić swoją spiżarnię o octy, przetwory, wina, sery oraz inne produkty o kwiatowych smakach. Można było również spróbować kwiatowych lodów czy kwiatowej pizzy. Nie zabrakło wystawców firm kosmetycznych z produktami o naturalnych i kwiatowych składach.
Podczas festiwalu można było odpocząć na świeżym powietrzu, spędzając czas w świetnej atmosferze. Impreza skupiła rodziny z dziećmi oraz turystów przebywających nad polskim morzem, a także stałych bywalców wydarzenia, którzy czekali na ten moment przez cały rok. Festiwal z pewnością na długo zostanie w pamięci jego uczestników, a przede wszystkim będzie inspiracją do dalszych poszukiwań kulinarno-kwiatowych.
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.