Długi weekend majowy to czas powiewających na wietrze biało-czerwonych flag, odpoczynku, grillowania i imprez florystycznych. Tych większych, jak Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ i trochę mniejszych, jak Lubiński Festiwal Kwiatów i Roślin, który odbył się w tym roku już po raz 10. Anna Grabkowska-Pikor wraz ze Szkołą Pascal oraz swoimi uczennicami postanowiła podążyć za białym królikiem i przenieść odwiedzających festiwal do niezwykłego świata, w którym królowały – florystyka oraz chryzantemy okraszone szczyptą magii i niezwykłości.
Miejsce, w którym odbywa się Festiwal Kwiatów i Roślin, skrywa wiele tajemnic i ciekawostek. Niewątpliwie ta niezwykła aura stała się inspiracją dla uczennic Szkoły Pascal, które błyskawicznie wpadły na pomysł stworzenia aranżacji na podstawie powieści “Alicja w Krainie Czarów”. Książkowa Kraina Czarów znana jest prawie każdemu, a symbole i postacie w niej występujące na dobre zagościły w popkulturze. Tak powstała aranżacja stołu pt. “Herbatka u Szalonego Kapelusznika”.
Kompozycja kwiatowa, którą zaprojektowałyśmy, miała pasować stylistycznie do otoczenia, a więc zawierać gatunki o charakterze leśnym, np. bluszcz pospolity (Hedera helix), zarówno z formie płonnej, jak i płodnej, czy paproć (Rumora adiantiformis), ale równocześnie mieć charakter lekki i frywolny. Stąd też zastosowanie kolorowego materiału roślinnego, którego głównym elementem były liczne odmiany barwnych chryzantem, ale też alstremerie (Alstroemeria sp.) oraz gerbery (Gerbera sp.) – relacjonuje Anna Grabkowska-Pikor.
Kwiaty układano z wykorzystaniem grupowania oraz stopniowania, dzięki czemu do kompozycji wpuszczono dużo powietrza i uzyskano zamierzony efekt. Aby dodać odrobinę nowoczesności i wykonać kompozycję zgodnie z obecnie panującymi trendami, wykorzystano również suszone liście palmy. Dekorację stołu uzupełniły dodatki, dzięki którym każdy odwiedzający stanowisko gość od razu wiedział, skąd czerpano inspirację. Wśród kwiatów pojawiły się więc karty do gry, piękne filiżanki, a nawet zegar i królik.
Drugi dzień Festiwalu upłynął pod znakiem promocji florystki oraz chryzantem, które były głównymi roślinami wyeksponowanymi na stanowisku Szkoły Pascal. Podarowały je – agencja SIGMA International (Poland) i inicjatywa Just Chrys.
Festiwal to wydarzenie, które jest pretekstem nie tylko do zakupu roślin ogrodowych i balkonowych, ale również świetna okazja do pogłębiania swojej wiedzy związanej z uprawą roślin, dobroczynnym ich działaniem na ludzkie zdrowie i środowisko. Stąd też podczas festiwalu mają miejsce liczne warsztaty, prelekcje i pokazy prowadzone przez lokalnych działaczy, ale również osobowości znane z telewizji m.in. prowadzącego program „Rok w Ogrodzie” Witolda Czuksanowa. W tym roku również Szkoła Pascal dołączyła do tego zacnego grona.
Na naszym stanowisku odbywały się mini warsztaty florystyczne, podczas których uczestnicy wykonywali swoje pierwsze w życiu bukiety, a także poznawali na nowo chryzantemy, które niektórym niestety nadal kojarzą się z kwiatem pogrzebowym. Miałyśmy okazję również wystąpić na festiwalowej scenie, gdzie wcieliłyśmy się w znane z Alicji w Krainie Czarów postacie – Szalonego Kapelusznika, Białą Królową i Królową Kier oraz zaprezentowałyśmy wykonane przez nas kwiatowe stylizacje. Podczas pokazu opowiadałyśmy o florystyce jako sztuce układania kwiatów, a także zdradzałyśmy sekrety wykonania naszych kreacji. Nie mogłam odmówić sobie wygłoszenia krótkiego wykładu o chryzantemach, ich pochodzeniu, znaczeniu, ale też przekonywałam słuchaczy, że kwiat ten nadaje się do wszystkich kompozycji florystycznych, praktycznie na każdą okoliczność. Podczas warsztatów oraz pokazu zachęcałyśmy również odwiedzających do pobrania darmowych katalogów chryzantem, podarowanych przez naszych partnerów – Just Chrys i agencję SIGMA International (Poland) – opowiada Anna Grabkowska-Pikor.
Zdjęcia aranżacji oraz stylizacji kwiatowych: Daniel Szulda Fotografia
Zdjęcia reportażowe: Tomasz Folta Fotografia
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych (“Katalog Florysty”, “Florysta”, “Kwiaty do Ślubu”, “Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz “Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.