Francuski naukowiec Philibert Commerson, zainspirowany piękną Hortense de Beauharnais, córką Josephine de Beauharnais i Napoleona, oraz Hortense de Nassau, córką księcia Wilhelma I Nassau, pod koniec XVIII wieku tak postanowił nazwać roślinę, jaką odkrył podczas swej podróży do Azji. Od tamtej pory hortensje cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników roślin. Zdobią wnętrza domów, balkony, tarasy i ogrody.
Hortensja jest bardzo atrakcyjna i ma wiele zalet. Cechuje ją wyjątkowo intrygujący kształt i niespotykanie długi okres kwitnienia. Plusem jest nieskomplikowana pielęgnacja. Tym, co z pewnością ją wyróżnia, jest łagodnie słodki zapach. Roślina ta przywodzi na myśl długie wiosenne dni i jest zapowiedzią zbliżającego się lata. Bez względu na to, czy jest wyeksponowana we wnętrzu, czy w ogrodzie, wzrok przyciągają pełne przepychu, kuliste kwiatostany oraz piękne, soczyście zielone liście.
Kolory i style
Imponują gamą kolorów, w jakiej występują. Są m.in. w odcieniach bieli, czerwieni, purpury, różu, niebieskiego i fioletowego. Dostępne są także odmiany dwubarwne. Wyjątkowość hortensji polega też na tym, że potrafi zmieniać kolor w zależności od pH gleby oraz składu podłoża. Jeśli w ziemi znajduje się sól glinu i ma ona odczyn kwaśny, kwiaty różowe stają się niebieskie, natomiast czerwone zmienią się w fioletowe, gdy odczyn ziemi jest zasadowy. Jedyne odstępstwo od tej reguły dotyczy kwiatostanów w kolorze białym, które nigdy nie zmieniają koloru. Natomiast niedojrzałe, jak i starsze kwiatostany hortensji są na ogół zielone.
W zależności od gatunku i zajmowanego stanowiska w domu hortensja doniczkowa będzie kwitła i zdobiła wnętrza przez co najmniej trzy tygodnie. Duża różnorodność kolorów i pokroju tych pięknych kwiatów umożliwia dopasowanie się do wnętrz w każdym stylu. Odnajdą się zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym otoczeniu. Dodadzą uroku wnętrzu sielskiemu, boho czy shabby chic. Floryści i dekoratorzy wnętrz podkreślają, że hortensja to wspaniała baza do tworzenia różnorodnych stylizacji, w których ważną rolę odgrywają kolory, materiały i dodatki o różnych strukturach i fakturach.
Sezon i pielęgnacja
Hortensja doniczkowa jest rośliną sezonową, dostępną od stycznia do listopada. Sezon wysoki zaczyna się w marcu, a kończy w sierpniu. W tym czasie krzew ten jest szczególnie łatwo dostępny. Hortensje można kupić w kwiaciarni, centrum ogrodniczym lub supermarkecie. Występują w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Od małych i subtelnych po duże i okazałe.
Aby cieszyć się rośliną przez długi czas, należy zapamiętać kilka wskazówek pielęgnacyjnych. Hortensje preferują jasne, przewiewne miejsca, ale nie tolerują przeciągów. Służy im temperatura pokojowa, zatem idealny dla nich przedział to 15-22°C. Nie lubią wahań temperatury, ani miejsc w pobliżu grzejników.
Ich wielki atut? Dostarczanie wilgoci. Żadna inna roślina nie uwalnia jej tyle co hortensja. Jej obecność w domu będzie miała bardzo pozytywny wpływ na poziom nawilżenia, co oznacza, że dolegliwości, takie jak sucha skóra, bóle głowy czy suchość oczu, zmniejszą się znacząco. W codziennej pielęgnacji trzeba systematycznie upewniać się, czy ziemia w doniczce jest wilgotna. Roślina potrzebuje bowiem obfitego podlewania raz lub dwa razy w tygodniu. Pod doniczką warto umieścić podstawkę lub zrobić odpowiedni drenaż, tak by hortensja mogła oddać nadmiar wody. Zbyt sucha ziemia spowoduje usychanie i opadanie kwiatów oraz liści. Przesuszoną roślinę należy całkowicie zanurzyć w wodzie do momentu, gdy bryła korzeniowa dostatecznie nasyci się wodą. Po takim zabiegu trzeba odczekać, aż jej nadmiar odcieknie, następnie odstawić roślinę w chłodne miejsce.
W odstępach dwutygodniowych należy hortensję dokarmiać odżywką do roślin doniczkowych, postępując zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.
Gdy prawdopodobieństwo nocnych przymrozków jest już niewielkie, pannę hortensję można wystawić na zewnątrz. Po kwitnieniu odmiana doniczkowa łatwo przystosowuje się do nowych warunków pogodowych. W związku z tym, w kolejnym sezonie, można cieszyć się przepiękną i niezwykle dekoracyjną hortensją wyeksponowaną w donicy na tarasie lub w ogrodzie, np. przy stylowej altanie. I choć jak na roślinę dekoracyjną przystało stanowi ozdobę sama w sobie, to na tle innych kolorowych kwiatów lub głęboko zielonych roślin również będzie prezentować się doskonale.
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.