Ponad 200 lat temu niemiecki lekarz i botanik Philipp Franz von Siebold wyjechał do Japonii, gdzie zetknął się po raz pierwszy z hortensją. Podczas pobytu w tym kraju zajmował się nie tylko medycyną, co było pierwotnym celem wyprawy, ale także florą i fauną Japonii, kolekcjonując i dokumentując tamtejsze gatunki. W podróż powrotną do Europy zabrał ze sobą tę urzekającą roślinę. Tak narodziła się uprawa hortensji w Niderlandach.
W jubileuszowym 2023 roku na rynku pojawiło się kilkadziesiąt nowych jej gatunków w szerokiej gamie kolorów, kształtów i rozmiarów. Mimo upływu czasu, hortensje cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników tych roślin. Zdobią wnętrza domów, balkony, tarasy i ogrody.
Hortensja jest bardzo atrakcyjna i ma wiele zalet. Cechuje ją wyjątkowo intrygujący kształt i niespotykanie długi okres kwitnienia. Plusem jest nieskomplikowana pielęgnacja. Tym, co z pewnością ją wyróżnia, jest łagodnie słodki zapach. Roślina ta przywodzi na myśl długie wiosenne dni i jest zapowiedzią zbliżającego się lata.
Bez względu na to, czy jest wyeksponowana we wnętrzu, czy w ogrodzie, wzrok przyciągają pełne przepychu, kuliste kwiatostany oraz piękne soczyście zielone liście. Imponują gamą kolorów, w jakiej występują. Są dostępne m.in. w odcieniach bieli, czerwieni, purpury, różu, niebieskiego i fioletowego. Istnieją także odmiany dwubarwne.
Hortensja w domu
W zależności od gatunku i zajmowanego stanowiska w domu hortensja doniczkowa będzie kwitła i zdobiła wnętrza przez co najmniej trzy tygodnie. Duża różnorodność kolorów i pokroju tych pięknych kwiatów umożliwia dopasowanie ich do wnętrz w każdym stylu. Odnajdą się zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym otoczeniu. Floryści i dekoratorzy wnętrz podkreślają, że hortensja to wspaniała baza do tworzenia różnorodnych stylizacji, w których ważną rolę odgrywają kolory, materiały i dodatki o różnych strukturach i fakturach.
Ich kolejny wielki atut? Dostarczanie wilgoci. Żadna inna roślina nie uwalnia jej tyle co hortensja. Jej obecność w domu będzie miała bardzo pozytywny wpływ na poziom nawilżenia, co oznacza, że dolegliwości, takie jak sucha skóra, bóle głowy czy suchość oczu, zmniejszą się znacząco.
Hortensja doniczkowa jest rośliną sezonową, w sprzedaży od stycznia do listopada. Sezon wysoki zaczyna się w marcu, a kończy w sierpniu. W tym czasie krzew ten jest szczególnie łatwo dostępny. Hortensje można kupić w kwiaciarni, centrum ogrodniczym albo supermarkecie. Kwiaty te występują w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Od małych i subtelnych po duże i okazałe.
Hortensja doniczkowa – pielęgnacja
Aby cieszyć się rośliną przez długi czas, należy zapamiętać kilka wskazówek pielęgnacyjnych. Hortensje preferują jasne, przewiewne miejsca, ale nie tolerują przeciągów. Służy im temperatura pokojowa, zatem idealny dla nich przedział to 15-22°C. Nie lubią wahań temperatury, ani miejsc w pobliżu grzejników. W odstępach dwutygodniowych należy hortensję dokarmiać nawozem do roślin doniczkowych, postępując zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.
W codziennej pielęgnacji trzeba systematycznie upewniać się, czy ziemia w doniczce jest wilgotna. Roślina bowiem potrzebuje obfitego podlewania raz lub nawet dwa razy w tygodniu. Pod doniczką warto umieścić podstawkę lub zrobić odpowiedni drenaż, tak by hortensja mogła oddać nadmiar wody. Zbyt sucha ziemia spowoduje usychanie i opadanie kwiatów oraz liści. Przesuszoną roślinę należy całkowicie zanurzyć w wodzie do momentu, gdy bryła korzeniowa dostatecznie nasyci się wodą. Po takim zabiegu trzeba odczekać, aż jej nadmiar odcieknie, następnie odstawić roślinę w chłodne miejsce.
Fot. HydrangeaWorld.com

Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.