Jak obecnie kształtują się światowe trendy na rynkach kwiatów ciętych i roślin ozdobnych? Czy w nadchodzących latach nastąpi wzrost, czy spadek popytu? Jak na decyzje zakupowe konsumentów wpłynie globalny kryzys zdrowotny i militarny? Na te oraz wiele innych pytań będą próbowali znaleźć odpowiedź organizatorzy, wystawcy oraz goście Międzynarodowych Targów Myplant & Garden w Mediolanie, które odbędą się w lutym 2024 roku. W międzyczasie przedstawiciele Myplant & Garden publikują dane za rok 2022, dotyczące sytuacji w sektorze kwiatów ciętych i roślin ozdobnych w UE i na świecie.
Produkcja w sektorze
Zgodnie z przewidywaniami, globalną wartość produkcji kwiatów, roślin ozdobnych i szkółek szacuje się na 53 miliardy euro.
Wartość produkcji kwiatów, roślin ozdobnych i szkółek w UE szacuje się na 21,4 miliarda euro.
Na świecie, według szacunków Eurostatu, wartość produkcji kwiatów i roślin ozdobnych (pomijając szkółki) wynosi 25 miliardów euro (1462 miliardów we Włoszech), wygenerowanych przez 300 tys. firm z tej branży na obszarze 680 tys. hektarów.
Europejska wartość produkcji kwiatów i roślin ozdobnych (nie licząc szkółek), wytworzonej przez 33 tys. firm na 55 tys. hektarach, wynosi 9,4 miliarda euro – 10 razy więcej niż produkcja afrykańska i prawie dwukrotnie więcej niż produkcja Ameryki Północnej (dane: Eurostat, AIPH).
Produkcja azjatycka napędzana jest przez Chiny, a jej wartość oscyluje w granicach 7–8 miliardów euro. W przypadku Azji hektary przeznaczone pod produkcję kwiatów i roślin ozdobnych przekraczają 520 tys. (Indie i Chiny przodują pod tym względem w światowym rankingu), a produkcja angażuje prawie 100 tys. firm.
W Ameryce Południowej 45 tys. hektarów ziemi uprawia 8 tys. firm, generując produkcję o wartości 1,6 miliarda euro.
Import kwiatów ciętych
W 2022 r. kraje UE zaimportowały 4,1 miliarda kwiatów ciętych (Niderlandy – 1,3 miliarda, Niemcy – 1,2 miliarda, a Włochy – 236 milionów).
Kraje europejskie, nienależące do UE, zaimportowały 1,5 miliarda kwiatów ciętych, z czego ponad połowa trafiła do Wielkiej Brytanii (840 milionów), a w dalszej kolejności do Rosji (340 milionów).
Kontynent amerykański sprowadził kwiaty cięte za ponad 2,5 miliarda euro, z czego prawie całość trafiła do USA.
Azja odnotowała import o wartości 850 mln euro, z czego Japonia aż 315 mln euro.
Import roślin doniczkowych
W 2022 r. kraje UE zaimportowały łącznie 4,5 miliarda roślin doniczkowych (1,3 miliarda Niemcy, 900 milionów Niderlandy, 620 milionów Francja; Włochy 374 miliony).
Wielka Brytania, jako kraj spoza UE, zaimportowała rośliny doniczkowe na kwotę ponad 425 milionów euro.
W przypadku świeżych kwiatów ciętych import do krajów UE kształtował się na poziomie 1,58 miliarda, z czego 60% produkcji trafiło do Niderlandów, głównie z Kenii, Kolumbii i Etiopii. Z 450 milionów importowanych roślin ozdobnych prawie 300 milionów trafiło do Niderlandów.
Eksport kwiatów ciętych
W 2022 r. kraje UE wyeksportowały kwiaty cięte o łącznej wartości 4,9 mld euro. 4,5 mld euro przypadło Niderlandom, a 135 mln euro – Włochom (źródło: Istat, Eurostat, AIPH). Na kolejnych miejscach uplasowały się Ekwador z 970 mln euro oraz Kolumbia z 470 mln euro. W dalszej kolejności były Afryka (900), z dominacją Kenii (600) oraz Azja (450).
Eksport roślin doniczkowych
W 2022 r. kraje UE wyeksportowały rośliny doniczkowe o wartości 5,8 miliarda euro (4 miliardy euro przypadły Niderlandom, 620 milionów euro – Niemcom, ponad 320 milionów euro Belgii, a Włochom – 300 milionów euro).
Źródło: Myplant & Garden – International Green Expo
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych (“Katalog Florysty”, “Florysta”, “Kwiaty do Ślubu”, “Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz “Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.