Zakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.pl
  • patronaty
  • o portalu
  • redakcja
  • współpraca

Zieleń dla czystego powietrza – konferencja w Krakowie

2 lutego 2018
Zieleń dla czystego powietrza

Udostępnij artykuł

Share on FacebookShare on PinterestShare on WhatsAppShare on Email

20 lutego 2018 odbędzie się konferencja naukowa Zieleń dla czystego powietrza organizowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Celem wydarzenia jest popularyzacja korzystnego wpływu roślinności na jakość powietrza i zdrowie człowieka. Partnerem konferencji jest Miasto Kraków.

KRAKOWSKI KONTEKST

Kraków od lat walczy z problemem smogu, gdyż zajmuje niechlubne miejsce w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE. W zeszłym roku norma stężenia pyłów PM10 w krakowskim powietrzu była przekroczona przez 87 dni w roku.

Powaga sytuacji sprawiła, że miasto jest liderem w poszukiwaniu rozwiązań w walce o wolne od zanieczyszczeń, zdrowe powietrze. Jednym ze skutecznych remediów jest naturalna roślinność. Kwestii tej poświęcona będzie, nieprzypadkowo odbywająca się właśnie w Krakowie, naukowa konferencja Zieleń dla czystego powietrza. Problem smogu dotyka jednak praktycznie wszystkich polskich miast.

DLA POWIETRZA I DLA CZŁOWIEKA

Zieleń zewnętrzna i wewnętrzna istotnie przyczynia się do poprawy jakości otaczającego nas powietrza. Krakowskie wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy o roślinności jako efektywnym rozwiązaniu problemu smogu i zanieczyszczenia powietrza. Organizatorzy konferencji skupią się na zastosowaniu roślin w miejscach pracy i przestrzeniach publicznych – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – gdzie jej umiejętne zaaranżowanie nie tylko skutecznie oczyszcza zanieczyszczone smogiem czy substancjami pochodzącymi z farb, wykładzin, sprzętu biurowego i ogrzewania powietrze, ale również ma dodatni wpływ na zdrowie, samopoczucie, kreatywność, wydajność pracy i nauki człowieka.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowych wskazujących na wpływ zieleni na jakość powietrza, a także najnowsze trendy, które wykorzystują tę wiedzę w praktyce, w architekturze wnętrz i krajobrazu – biophilic design i Urban Green.

JEDNA IDEA, EKSPERCI WIELU DZIEDZIN

Z intencją upowszechnienia tej wiedzy konferencja Zieleń dla czystego powietrza zgromadzi specjalistów i ludzi nauki różnych dziedzin, t.j.: medycyna, architektura i urbanistyka, agrokultura i ogrodnictwo, czy bioetyka, którzy przedstawią zgromadzonym gościom zalety aranżacji miejsc publicznych z uwzględnieniem właściwej ilości zieleni.

Wśród prelegentów większość stanowić będą przedstawiciele krakowskiej kadry naukowej, w tym reprezentantka jednego z organizatorów wydarzenia, Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z ramienia Ambasady Królestwa Niderlandów wystąpi dwóch prelegentów, specjalistów od Urban Green. Ponadto wykłady wygłoszą m.in. przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, czy prof. Włodzimierz Tyburski, wybitny specjalista w obszarze bioetyki.

Adresatami konferencji będą osoby indywidualne i przedstawiciele różnych instytucji oraz władz lokalnych, odpowiedzialni za kształtowanie przestrzeni publicznych, a także media, co umożliwi szersze zaprezentowanie idei wydarzenia.

AMBASADA HOLANDII I KATEDRA ROŚLIN OZDOBNYCH DLA ZIELENI

Konferencja Zieleń dla czystego powietrza jest kontynuacją zeszłorocznego, warszawskiego wydarzenia Zieleń i światło, również zainicjowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów, która od lat popularyzuje tematykę dobroczynnego oddziaływania roślin na zdrowie i psychikę ludzką. 15 lutego 2018 z inicjatywy Ambasady zostanie postawiony odkurzacz antysmogowy w Krakowie, mający zwrócić uwagę na problem smogu w mieście. Również Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego jest zaangażowana w „zieloną” ideę, propagując m.in. socjoogrodnictwo i hortiterapię.

Przeczytaj też:  Urzekająca hortensja

Patronat medialny objęła TVP3 Kraków oraz portale PodOsłonami.pl i ForumKwiatowe.pl. Partnerem wydarzenia są Miasto Kraków i ZieleńWeWnętrzach.pl, a sponsorem roślin została marka Air so Pure. 

Dawid Krążyński

 

 

Ramowy program konferencji naukowej Zieleń dla czystego powietrza

Panel Szczegóły Prelegent
Smog – czym jest i w jaki sposób wpływa na zdrowie i funkcjonowanie człowieka?   Chemiczny skład smogu. Inne zanieczyszczenia powietrza występujące we wnętrzach, związane z kompozycją chemiczną farb, czy okładzin ściennych. Wpływ smogu na organizm człowieka – przekrój schorzeń i dolegliwości. Ekonomiczne i społeczne konsekwencje smogu jako doniosłego problemu w Polsce. Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, Warszawski Uniwersytet Medyczny,
Zakład Medycyny Rodzinnej,
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc
Pozytywny wpływ naturalnej roślinności
we wnętrzach przestrzeni publicznych na zdrowie i funkcjonowanie człowieka.  
Wyniki badań naukowych potwierdzające pozytywny wpływ naturalnej roślinności na funkcjonowanie człowieka, w tym aspekty zdrowotne i społeczne, wydajność pracy i nauki, samopoczucie. Oczyszczanie powietrza poprzez naturalną roślinność. Biophilic design we wnętrzach. Jakub Myśliwiec, ZieleńWeWnętrzach.pl
Odpowiedzialność człowieka za środowisko i naturę (bioetyka).  Etyczne aspekty ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem roślinności. Zrównoważony rozwój.  Prof. dr hab. Włodzimierz Tyburski,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika,
Zakład Filozofii Moralnej i Bioetyki
Biophilic design w architekturze krajobrazu. Czym jest biophilic design w kontekście architektury krajobrazu.
O przyjaznym sąsiedztwie, zielonych ulicach i życiu w zgodzie z naturą.Architektura przestrzeni zewnętrznych a zieleń urządzona i nieurządzona.
  • Prof. dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz, Politechnika Krakowska,
    Instytut Architektury Krajobrazu
  • Karolina Porada,
    Politechnika Krakowska,
    Instytut Architektury Krajobrazu
Urban Green – wpływ na jakość powietrza i inne korzyści.  Polskie i zagraniczne przykłady architektury miejsc publicznych zaprojektowanych w duchu biophilic design oraz ich wpływ na użytkowników. Dr.ir. JA Jelle Hiemstra,
Wageningen University & Research
Zielone środowisko życia w praktyce.   Tworzenie zielonego środowiska życia w praktyce. Jan de Vries,
Anthos, the Royal Trade Association for Nursery Stock and Flower Bulbs
Cztery wymiary ogrodnictwa miejskiego: społeczny, terapeutyczny, ekologiczny, kulturalny.  Znaczenie ogrodnictwa w miastach dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek,
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,
Katedra Roślin Ozdobnych
Kwiaty i krzewy w mieście jako wsparcie działań antysmogowych.   Miejskie, zielone projekty samorządu lokalnego. Piotr Kempf,
dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie
Loesje – warsztat dla 20 osób Tworzenie krótkich haseł nt. smogu, roślin, klimatu.
Warsztaty w języku angielskim. 
Emilia Skiba,
Loesje.pl
Dawid Krążyński

Redaktor, copywriter, pijarowiec. Założyciel portalu i redaktor naczelny.

Powiązane artykuły

  • #PlantHealth4Life
    Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie
  • copyright Panksy (3)
    Otoczenie ma znaczenie. Kwiaty w budowie marki pracodawcy
  • studia podyplomowe florystyka uniwersytet rolniczy kraków
    Szpula na czternaście sposobów
  • kwiaty florystyka florysta chryzantemy just chrys bukiet (1)
    To właśnie kwiaty. Badanie wpływu kwiatów ciętych na dobrostan człowieka
  • Królewska Wystawa Róż Royal Rose 2024
    40. Królewska Wystawa Róż "Royal Rose 2024" w Łazienkach Królewskich [NASZ PATRONAT]

Pomóż naszej autorce

Reklama

© 2025 Portal florystyczny Zakochaniwkwiatach.pl. Florystyka, kwiaty, rośliny, ogród
Ta strona wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.OK, lubię ciastka! 🍪