chryzantemy special days
Chryzantemowe projekty oczarowały gości Special DAYS
16 marca 2018
Podaruj… bukiet ślubny!
16 kwietnia 2018

Rośliny dla podstawówki zaangażowanej w zieloną ideę

Pod koniec lutego w Krakowie odbyła się antysmogowa konferencja Zieleń dla czystego powietrza, zorganizowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego. Wydarzenie ukoronowało przekazanie roślin o właściwościach oczyszczających powietrze Szkole Podstawowej nr 2, podejmującej wiele inicjatyw zmierzających do rozbudzania świadomości ekologicznej uczniów.

Podziękowania od Szkoły dla Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, marki Air so Pure i agencji PR Sigma International (Poland).

Celem interdyscyplinarnego seminarium Zieleń dla czystego powietrza była popularyzacja korzystnego wpływu roślinności na jakość powietrza, szczególnie zresztą istotną w miejscach, gdzie przebywają najmłodsi. Jego organizatorzy postanowili zatem przekazać niemal 100 roślin filtrujących powietrze Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Wojciecha w Krakowie. Placówka ta jest wyjątkowo zaangażowana w edukację ekologiczną, realizując liczne działania zmierzające do ochrony środowiska naturalnego, skupione w ramach projektu Dwójka jest Eko.

Stworzenie na terenie Szkoły zielonych enklaw złożonych z roślin wspomagających proces oczyszczania powietrza staje się marzeniem, które powoli zaczyna się spełniać. Pielęgnacja roślin to również ogromne wyzwanie, które uczy odpowiedzialności i wpisuje się w działania wychowawcze Szkoły – mówiła Jolanta Gajecka, dyrektor Szkoły.

Przekazania roślin, podarowanych przez holenderską markę Air so Pure, dokonali Martijn Homan, Radca Rolny i Agnieszka Murawska, Doradczyni ds. Rolnych z Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce oraz dr Bożena Pawłowska i dr Bożena Szewczyk-Taranek z Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Reprezentantki Katedry, wraz ze studentami Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR, podjęli się także zorganizowania praktycznych zajęć dla uczniów Szkoły, w ramach których podarowane rośliny zostały przesadzone do nowych doniczek. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały także pogadanki nt. właściwej pielęgnacji roślin doniczkowych oraz ich roli w oczyszczaniu powietrza we wnętrzach.

 

Konferencja Zieleń dla czystego powietrza była kontynuacją zeszłorocznego, warszawskiego wydarzenia Zieleń i światło, również zainicjowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów, która od lat popularyzuje tematykę dobroczynnego oddziaływania roślin na zdrowie i psychikę ludzką. 15 lutego 2018 z inicjatywy Ambasady został postawiony odkurzacz antysmogowy w Krakowie, mający zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w mieście. Również Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego jest zaangażowana w „zieloną” ideę, propagując m.in. socjoogrodnictwo i hortiterapię.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Kraków oraz portale PodOsłonami.pl i ForumKwiatowe.pl. Partnerem wydarzenia są Miasto Kraków i ZieleńWeWnętrzach.pl, a sponsorem roślin została marka Air so Pure.

Dawid Krążyński