Więcej zieleni dla czystego powietrza
28 lutego 2018
chryzantemy special days
Chryzantemowe projekty oczarowały gości Special DAYS
16 marca 2018

Cesarska chryzantema na Wielkanoc i wiosnę

chryzantema wiosna Wielkanoc

Chryzantemy wreszcie przestają kojarzyć się nam z jesienną melancholią. W Azji, skąd pochodzą, symbolizują wszakże słońce i doskonałość – stąd trzydziestodwupłatkowa, złocista chryzantema w herbie cesarza Japonii. Pierwotnie dostępne jedynie dla arystokracji, w tym roku zdominują kwiatowe dekoracje na Wielkanoc i wiosnę.

Godło Japonii. Fot. Wikimedia Commons

Pierwsze wzmianki o uprawie chryzantem pochodzą ze starożytnych Chin. W VIII wieku trafiły one z Państwa Środka do Japonii, gdzie zrobiły spektakularną karierę. Za sprawą cesarza Go-Toba, który tak umiłował sobie ten kwiat, iż rozkazał ozdabiać swoje szaty jego wizerunkiem, stały się symbolem szlacheckiego pochodzenia. Do dziś chryzantema pozostaje istotnym elementem tożsamości Kraju Kwitnącej Wiśni – cesarz zasiada na Chryzantemowym Tronie, a Najwyższy Order Chryzantemy to najważniejsze, japońskie odznaczenie. Do Europy chryzantemy trafiły dopiero w XVII wieku, gdyż wcześniej ich wywożenie z Dalekiego Wschodu było zakazane.

Dziś chryzantemy, występujące w niezliczonej liczbie odmian, dostępne są dla każdego i odpowiednie na każdą okazję. Aktualne trendy florystyczne zachęcają nas do stosowania ich w kompozycjach na Wielkanoc i wiosnę.

SŁONECZNA WIELKANOC

Wielkanoc to czas symbolizujący życie, witalność i odradzającą się przyrodę. Tę atmosferę powinny oddawać świąteczne dekoracje kwiatowe, które w obecnym sezonie urzekać mają intensywnymi, soczystymi barwami. Tradycjonaliści będą zadowoleni – za najmodniejsze uznano chryzantemy w żółtym, słonecznym odcieniu, tak charakterystycznym dla Świąt Wielkanocnych. W kompozycjach mogą występować samodzielnie bądź w zestawieniu z inną, równie żywą barwą: limonkową zielenią.

W tym sezonie, w aranżacjach wielkanocnych stawiamy przede wszystkim na żółte chryzantemy, zarówno w odmianach wielkokwiatowych, jak i tych drobniejszych, które warto dopełnić mocną zielenią. Taka kompozycja wprowadza radosny, wiosenny nastrój – tłumaczy Małgorzata Niska, właścicielka najstarszej szkoły florystycznej w Polsce.

RÓŻ, ZIELEŃ I KSIĘŻNICZKA CHARLOTTE

Kolejnym trendem na Wielkanoc i wiosnę  2018 są oryginalne dekoracje kwiatowe w odcieniach różu, który dotąd nieczęsto gościł w przybraniach świątecznych stołów.

Róż w aranżacjach na wiosnę czy Wielkanoc to świeża, niebanalna tendencja. Dekoracje w tej kolorystyce są subtelne i energetyczne jednocześnie, podobnie jak budząca się do życia przyroda. Do takich kompozycji sugeruję intensywny odcień różu, który można uzupełnić barwą pudrową – mówi Małgorzata Niska.

 

 

Jeśli o różu mowa, warto zwrócić uwagę na nową, unikatową odmianę chryzantemy – Rossano Charlotte. Ten finezyjny kwiat o płatkach przebarwiających się od pastelowego różu po jasną zieleń nazwano na cześć brytyjskiej księżniczki Charlotte, córki Williama i Kate, księcia i księżnej Cambridge.

Niezwykle modna ostatnio chryzantema Rossano Charlotte znakomicie sprawdzi się w kompozycjach wielkanocnych ze względu na swój świeży, wiosenny wyraz – mówi Anna „Tulipanna” Rutkowska, właścicielka pracowni florystycznej NAKOKARDE – Przy okazji Świąt warto wiedzieć, że część dochodu ze sprzedaży tej królewskiej odmiany trafia do hospicjów dziecięcych, którym patronuje księżna Kate.

ELEGANCKI MINIMALIZM

Formę wiosennych i wielkanocnych aranżacji florystycznych w tym sezonie cechować ma prostota, a nawet oszczędność formy. Dodatki to głównie naturalne elementy: gałązki i drewno naturalne bądź bielone, a także drobne kamienie i filc. Warto ograniczyć liczbę detali nawiązujących do samej Wielkanocy – w zupełności wystarczą pisanki w jednolitym, harmonizującym z kompozycją kolorze. Elementem spinającym kompozycję niech będzie ciekawe naczynie – modne będą formy betonowe czy filcowe otuliny nawiązujące do pierwszych, nieco jeszcze chłodnych dni wiosny.

Dawid Krążyński

Kompozycje: Szkoła florystyczna Małgorzaty Niskiej

Fotografie: Olga Borowska

Chryzantemy: JustChrys.com