Muzeum Czartoryskich w Puławach organizuje w dniach 19-20 czerwca br. wydarzenia związane z jubileuszem 220-lecia otwarcia Świątyni Sybilli w Puławach – pierwszego polskiego muzeum.
19 czerwca odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa: „Aby przeszłość przyszłości odnowić pamięcią – Świątynia Sybilli 1801-2021”*.
Kolejny dzień będzie obfitował w niezwykle interesujące wydarzenia dostępne dla szerszego grona odbiorców**. Odbędą się one w Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim, w których księżna Izabela Czartoryska gromadziła swoje cenne zbiory. Widzowie będą mogli przenieść się do XIX-wiecznego wnętrza Świątyni Sybilli przy pomocy technologii wirtualnej rzeczywistości oraz odwiedzić Puławy z czasów książąt Czartoryskich dzięki filmowi, w którym wykorzystano i ożywiono dawne ryciny i obrazy.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie także prezentacja w Domu Gotyckim wiernej rekonstrukcji zaginionego obrazu pochodzącego z kolekcji Izabeli Czartoryskiej – Portret młodzieńca Rafaela Santi. Dzieło zostało zrekonstruowane przez dra Łukasza Nawrockiego.
W ramach uroczystości jubileuszowych, w Muzeum Czartoryskich w Puławach zostaną po raz pierwszy zaprezentowane pamiątki po córce księżnej Izabeli Czartoryskiej – Teresie. Ten niezwykły zbiór przedmiotów osobistych, ukryty po tragicznej śmierci księżniczki, został niedawno odnaleziony w jednym z filarów kościoła pw. św. Józefa w Puławach. Od 19 czerwca będzie go można oglądać w puławskim Muzeum.
Uroczyste obchody zakończy koncert męskiego zespołu wokalnego Kairos, który odbędzie się na schodach Świątyni Sybilli udekorowanej, z okazji jubileuszu, kwietnymi aranżacjami według koncepcji mistrza florystyki Piotra Marca. Jest to kolejne wydarzenie organizowane przez Muzeum, w które włączyli się polscy floryści nawiązując do jednej z pasji księżnej Izabeli Czartoryskiej, jaką była sztuka ogrodowa. Wśród kwiatów, które będą zdobiły Świątynię Sybilli znajdą się m.in. chryzantemy oraz ukochane przez księżną róże.
* Z uwagi na ograniczoną liczbę osób mogących wziąć udział w konferencji wstęp będzie możliwy za okazaniem zaproszenia lub po uprzednim zgłoszeniu chęci uczestnictwa mailowo (kontakt@muzeumczartoryskich.pulawy.pl) lub telefonicznie (519 687 845).
** Ze względu na panującą sytuację epidemiczną prosimy o przestrzeganie wszystkich zaleceń sanitarnych. Muzeum Czartoryskich w Puławach zastrzega, że udział w wydarzeniach organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych może być ograniczony.
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych (“Katalog Florysty”, “Florysta”, “Kwiaty do Ślubu”, “Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz “Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.