W lutym 2024 roku kilkadziesiąt niemieckich firm rozpoczęło testy nad czterodniowym tygodniem pracy. Miesiąc wcześniej hiszpański rząd ogłosił skrócenie czasu pracy z 40 godzin do 38,5 godziny. Za granicą skracanie wymiaru pracy staje się normą – zauważają eksperci ds. umiejętności międzykulturowych z platformy Preply. Czy przyjdzie czas na Polskę?
Niemcy testują czterodniowy tydzień pracy
Począwszy od lutego 2024 roku, 45 niemieckich firm przez sześć miesięcy będzie pracować nie pięć, a cztery dni – a to wszystko przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia i utrzymaniu stuprocentowej wydajności. Jednym z pomysłodawców eksperymentu jest organizacja 4 Day Week Global, która podobne projekty zrealizowała już między innymi w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Rezultaty wszędzie były zbliżone. Pracownicy wykazywali większą produktywność i zadowolenie z wykonywanych obowiązków.
Wyniki badania rozpoczętego właśnie w Niemczech mogą stać się kolejną cegiełką, która przyczyni się do zmiany przepisów. Już niemal cała Europa powoli podąża w kierunku skracania czasu pracy. Niemcy są w tym mistrzami. Przeciętny Niemiec już teraz pracuje tygodniowo o pięć godzin krócej od Polaka – komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.
Skrócenie czasu pracy redukuje stres
Eksperymenty 4 Day Week Global nie są wyjątkiem. Czterodniowy tydzień pracy w swoich japońskich biurach testował na przykład Microsoft. Efekt? Produktywność pracowników podniosła się o 40%. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez University of Cambridge i Boston College w kilkudziesięciu brytyjskich firmach, redukcja liczby godzin pracy o 20% sprawiła, że niemal 40% pracowników zauważyło wyraźne obniżenie poziomu stresu. Ponad 70% odczuło mniejsze wypalenie zawodowe. To ciekawa wskazówka dla Polaków, którzy są nie tylko jednym z najbardziej zapracowanych, ale też zestresowanych narodów Europy. Jak wynika z zeszłorocznego badania „Dobrostan psychiczny w pracy”, przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, stres w pracy dotyka już 3/4 Polaków. Aż 7 na 10 ankietowanych przyznaje z kolei, że odczuwa symptomy wypalenia zawodowego.
Work-life balance
Jak zauważają eksperci z Preply, skracanie czasu pracy powoli staje się w Europie nowym standardem regulowanym przez prawo. W styczniu Hiszpania ogłosiła wprowadzenie 38,5-godzinnego tygodnia pracy, który do 2025 roku ma zostać zredukowany o kolejną godzinę. Jako jeden z powodów tej zmiany rząd hiszpański wskazuje dążenie do zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
W Polsce firmy skracające czas pracy to nadal wyjątek
Czy podobne rozwiązanie może się przyjąć w Polsce? Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, już teraz prowadzone są analizy dotyczące możliwości obniżenia godzin pracy do 35 lub dni pracy do czterech. Na taką rewolucję wciąż nie są jednak gotowe polskie firmy. Mimo że skrócenie wymiaru pracy ogłosił niedawno Herbapol Poznań, to z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że połowa przedsiębiorstw uznaje przejście na czterodniowy model pracy za niemożliwy do wprowadzenia ze względu na specyfikę branży. Specjaliści z Preply podkreślają, że taka zmiana w prawie wymagałaby nie tylko odpowiednich analiz (np. wpływu na gospodarkę czy sektor finansów publicznych) i reorganizacji wewnątrz samych przedsiębiorstw, ale także niemal rewolucji kulturowej.
Polacy sceptyczni wobec europejskich rozwiązań
Okazuje się, że mimo zachodniego trendu Polacy nie są pozytywnie nastawieni do czterodniowego tygodnia pracy. Według „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personal Service takie rozwiązanie podoba się jedynie 29% z nas. Najbardziej boimy się utraty dotychczasowych dochodów. Co jednak ciekawe, korzyści czterodniowego tygodnia pracy nieco częściej dostrzegają Polacy w wieku 25-34 lat.
Ostatni raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko potwierdził, że w Europie systematycznie ogranicza się czas pracy. Europejczycy, zwłaszcza młodzi, nie chcą spędzać całego życia w biurze. W firmach zagranicznych wprowadzanie rozwiązań skupiających się na wellbeing pracowników to już standard. Chodzi nie tylko o sam czas pracy, ale także o jej elastyczność. To ważne, aby polskie firmy, które chcą się otwierać na pracowników międzynarodowych, zrozumiały, jak ważne staje się dbanie o ich dobrostan. Zadowolony pracownik to pracownik produktywny i lojalny – zauważa Sylvia Johnson.
Korzyści z… zielonych liści
Nim jednak w Polsce zapadną oficjalne decyzje związane ze skróceniem czasu pracy, warto zastanowić się, jak uprzyjemnić sobie godziny spędzane w biurze. Antidotum na stres z tym związany mogą stanowić rośliny, zwłaszcza, że korzyści ze stosowania ich w miejscu pracy zostały już naukowo udowodnione. W sierpniu 2021 r. agencja badawcza Motivaction przeprowadziła badania na zlecenie Flower Council of Holland. Rada Kwiatów regularnie przygląda się badaniom konsumenckim i wykorzystuje ich wyniki do udoskonalania swoich kampanii. Firma Motivaction przeprowadziła internetowe badanie na reprezentatywnej grupie konsumentów w wieku od 18 do 70 lat mieszkających w Holandii, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich pracujących respondentów 54% ma rośliny w swoich biurach. Jest to również częstsze w Niemczech (65%) i Holandii (60%) niż we Francji (48%) i Wielkiej Brytanii (43%). Najpopularniejsze w biurach są rośliny o zielonych liściach (64%), następnie rośliny kwitnące (32%), sukulenty (24%) i kaktusy (18%). Ponad czterech na 10 pracowników (43%) twierdzi, że chciałoby mieć więcej roślin w swoim miejscu pracy.
Radość z roślin
A co z konkretnymi zaletami roślin w miejscu pracy? Jeszcze raz przyjrzyjmy się wynikom przytaczanym wyżej badań.
- 70% ankietowanych twierdzi, że rośliny ogólnie poprawiają atmosferę. Twierdzi tak 75% badanych kobiet i 65% badanych mężczyzn.
- Spośród tych, którzy pracują w biurze, 63% uważa, że rośliny korzystnie wpływają na środowisko pracy.
- 58% respondentów uważa, że rośliny działają korzystnie na oczy.
- Prawie jedna trzecia (31%) twierdzi, że rośliny pomagają im się skoncentrować.
Posiadanie roślin doniczkowych w biurze wnosi szereg bezcennych wartości. Przede wszystkim rośliny upiększają i urozmaicają otoczenie, znacznie je ożywiając i kreując pozytywną atmosferę. Zwiększają dobrostan, poprawiając nastrój i samopoczucie. Ulepszają też relacje międzyludzkie. O tym, że oczyszczają powietrze, zapewniając jego optymalne nawilżenie, redukują hałas i działają dobroczynnie na wzrok, wiedzą już prawie wszyscy. Zdecydowanie mniej osób jest świadomych tego, że korzystnie wpływają na kondycję psychiczną i wzmacniają system immunologiczny, a co za tym idzie, redukują ilość chorobowych absencji w pracy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, rośliny doniczkowe poprawiają umiejętności uczenia się i kreatywność oraz podnoszą produktywność i wydajność. To dobitne argumenty przemawiające za tym, by każdego dnia korzystać z walorów estetycznych i właściwości prozdrowotnych roślin w doniczkach. Praca w takim towarzystwie na pewno nie będzie nużyc ani się dłużyć.
Źródło: Preply, Biuro Kwiatowe Holandia
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych („Katalog Florysty”, „Florysta”, „Kwiaty do Ślubu”, „Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz „Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.