Flower Expo Poland
FLOWER EXPO POLEN een natuurlijke keuze voor de Nederlandse bloemenindustrie
9 lipca 2019
Pełen uroku ślub w plenerze
10 lipca 2019

Róża w zamkach i pałacach

Królewska Wystawa Róż

Pokaz polskich Debiutantek, Królewska Wystawa Róż, fot. Olga Borowska

Pałac Lubomirskich w Przeworsku, Zamek Książ, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Zamek Królewski w Warszawie i Pałac w Wilanowie. To tam w ostatnich miesiącach eksponowano róże w ich najbardziej arystokratycznym wydaniu – odmianie Avalanche+®. We wnętrzach zamków i rezydencji odnalazła się naturalnie, bowiem od lat towarzyszy najbardziej ekskluzywnym wydarzeniom.

Zaczęło się od jednego z bardziej oryginalnych przedsięwzięć celebrujących mijające pod koniec zeszłego roku stulecie polskiej suwerenności. Pałac Lubomirskich w podkarpackim Przeworsku, dawnej siedzibie magnaterii, ozdobiono ponad setką dzieł sztuki florystycznej. Do wydarzenia 100 bukietów na 100-lecie niepodległości wykorzystano ponad 2 tys. róż Avalanche+® w subtelnych barwach.

Kolejne tysiące róż Avalanche+® dekorowały na przełomie kwietnia i maja okazałe sale barokowe wałbrzyskiego Zamku Książ. XXXI Festiwal Kwiatów i Sztuki przyciągnął do tego trzeciego co do wielkości zespołu zamkowego w kraju aż 45 tys. gości. Mieli oni okazję podziwiać wiosenne, pełne przepychu, bogate aranżacje florystyczne, a sama róża została tegorocznym kwiatem festiwalowym.

Jeszcze większym zainteresowaniem cieszyła się Królewska Wystawa Róż zorganizowana w kolejnych dniach maja, w Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycję odwiedziło ponad 50 tys. osób! Połączone z otwarciem zamkowych Ogrodów Dolnych wydarzenie miało jedną Królową – białą różę Avalanche+®, ale zobaczyć można było też 140 innych odmian z całego świata. Była to pierwsza od 20 lat wystawa róż ciętych w stolicy. Sama Królowa szybko zadomowiła się w Zamku: użyto jej też do uświetnienia oficjalnego otwarcia jednej z wystaw trwającego Roku Wazowskiego. Ekspozycję czasową Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku zainaugurowano wystawą awangardowej biżuterii kwiatowej. Róża pojawiła się także w innej, warszawskiej rezydencji królów – w Pałacu w Wilanowie. W ramach Dni Króla Jana (czerwcowe imieniny Jana III Sobieskiego) przystrojono nią oranżerię Pałacu.

Maj zwieńczyła inauguracja wystawy Róża do wszystkich rzeczy… w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jej inspirację stanowi Róża – zarówno jako imię noszone przez liczne przedstawicielki rodziny Zamoyskich, jak i motyw zakorzeniony w kulturze i sztuce. Nie zabrakło więc bogatej oprawy florystycznej z róż Avalanche+®, która towarzyszyła ekspozycji obrazów, czy zabytkowych mebli, porcelany, tkanin i rzemiosła artystycznego z motywem róży.

Dla samej Avalanche+® to tournée po polskich pałacach i rezydencjach jest jedynie potwierdzeniem statusu najbardziej luksusowej odmiany. Wyhodowana w 2001 roku róża regularnie dekoruje królewskie śluby (np. w Holandii i Luksemburgu). Towarzyszy też imprezom światowych celebrytów – zdobiła dwa ostatnie śluby Kim Kardashian – a nawet… papieskim błogosławieństwom ubi et orbi.

Dawid Krążyński