Trawy ozdobne stają się coraz bardziej popularne. Z uwagi na ich piękny, naturalny wygląd, nie powinno to dziwić. Sylwetki, które tworzą łodygi i pióropusze, nadają ogrodowi wyjątkowego charakteru przez cały rok. Także na przednówku. Widoczna jeszcze wtedy delikatna warstewka szronu sprawia, że ogród przypomina krainę czarów.
Późną jesienią trawy, które nie są wiecznie zielone, przybierają słomiany kolor. Ich martwe łodygi tworzą niezwykle eleganckie sylwetki, które delikatnie kołyszą się na wietrze i hipnotyzują nadającą im uroku warstewką szronu. Z przycięciem traw do wysokości od 5 do 10 cm nad ziemią można poczekać do marca lub kwietnia. Wtedy natychmiast zaczną wypuszczać nowe, świeże liście. Dzięki temu można cieszyć nimi wzrok rok po roku. Sylwetki traw wiecznie zielonych wyglądają równie zachwycająco. Tych nie trzeba nawet przycinać – wystarczy usunąć mniej atrakcyjne liście.
Zimą trawy są nie tylko piękne, ale też stanowią schronienie dla owadów i małych ssaków. Ptaki wydziobują ziarna z pióropuszy, a z łodyg i liści budują swoje gniazda. Bez względu na to, czy ogród jest pełen słońca, czy częściowo bądź całkowicie zacieniony, dostępnych jest tak wiele gatunków traw ozdobnych, że na pewno każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Co więcej, trawy to rośliny trwałe i łatwe w utrzymaniu.
Trzcina pospolita (Calamagrostis), rozplenica oścista (Pennisetum), miskant (Miscanthus), japońska trawa kaskadowa (Hakonechloa), proso rózgowe (Panicum), turzyca (Carex) czy owsica (Helictotrichon)… To tylko kilka traw, które prezentują niezwykłe sylwetki o tej porze roku. Można posadzić je w dużych kępach lub jako pojedyncze okazy. W obu przypadkach warto połączyć je z kwitnącymi roślinami wieloletnimi, na przykład ciemiernikiem korsykańskim (Helleborus argutifolius). Trawy zasadzone w doniczkach doskonale sprawdzą się także jako ozdoba patio lub balkonu.
Podobnie jak zboża, trawy ozdobne należą do jednej z największych rodzin roślin: wiechlinowatych, czyli traw. Liczy ona około jedenaście tysięcy gatunków.
Więcej inspiracji i praktycznych wskazówek można znaleźć na Perennial Power, www.perennialpower.pl
Źródło: iVerde
Przez 18 lat redaktorka prowadząca fachowych czasopism florystycznych (“Katalog Florysty”, “Florysta”, “Kwiaty do Ślubu”, “Ślubne wiązanki i dekoracje” oraz “Florystyka Funeralna”). Autorka kilku tys. artykułów i wywiadów. Pełne bio.