Zakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.plZakochaniwkwiatach.pl
  • patronaty
  • o portalu
  • redakcja
  • współpraca

Więcej zieleni dla czystego powietrza

28 lutego 2018

Udostępnij artykuł

Share on FacebookShare on PinterestShare on WhatsAppShare on Email

Rośliny w naszym otoczeniu to nie tylko ozdoba, ale również nasi przyjaciele w walce ze smogiem. W ten sposób można podsumować konferencję Zieleń dla czystego powietrza, zorganizowaną przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Celem interdyscyplinarnego seminarium była popularyzacja korzystnego wpływu roślinności na jakość powietrza.

SMOG ZABIJA

Prof. Tadeusz Zielonka, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc

– powiedział prof. Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, przywołując dane GUS ze stycznia 2017, kiedy to zanotowano aż 41 tys. zgonów; aż o 11 tys. więcej niż w ostatnich 20 latach, kiedy to ich liczba w styczniu wahała się od 30 do 32 tys. – Ludzie, którzy przez lata chorowali, brali leki, umierają w konkretnym dniu. Jest bardzo silny związek pomiędzy stężeniem zanieczyszczenia powietrza, a nagłą, niespodziewaną śmiercią z powodu zawału, udaru. Ekspert podkreślał, że spośród wszystkich komponentów smogu najniebezpieczniejsze dla zdrowia są najmniejsze cząstki pyłów zawieszonych PM2,5, które mają zdolność przenikania do krwioobiegu poprzez pęcherzyki płucne i oddziaływania na cały organizm.

Dr Jelle Hiemstra, Wageningen University & Research [Fot. G. Wojcieszek]

Odpowiedzią na ten problem jest idea Urban Green przedstawiona przez Dr Jelle Hiemstrę z Wageningen University & Research. Urban Green to starannie zaplanowana, zielona infrastruktura miejska, mająca korzystny wpływ na zurbanizowane środowisko, a w szczególności jakość jego powietrza. By zieleń spełniała tę rolę, konieczny jest właściwy dobór gatunków drzew i roślin, a także ich odpowiednie rozmieszczenie w przestrzeni miejskiej. Duże drzewo w odpowiedniej lokalizacji potrafi pochłonąć aż 1 400 g pyłów PM10 rocznie, przy czym lepiej pył będą pochłaniać drzewa iglaste, które wbudowują węgiel z pyłów zawieszonych w swoją powierzchnię, niż liściaste, które jedynie „przechowują” go w zdrewniałych częściach. Te drugie natomiast doskonale sprawdzą się w zwalczaniu gazów, głównie dwutlenku węgla, ze względu na dużą powierzchnię absorpcyjną liści. Rośliny, które są otulone woskiem bądź mają włoski na swojej powierzchni, jeszcze lepiej przyciągają pyły zawieszone PM2,5 i 10. Poszczególne gatunki roślin mają jednakże zróżnicowaną zdolność pochłaniania określonych toksyn, stąd, by uzyskać kompleksowy efekt oczyszczenia powietrza, należy zachować bioróżnorodność zieleni miejskiej.

Piotr Kempf, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie [Fot. G. Wojcieszek]

O praktycznym wykorzystaniu zielonej infrastruktury w Krakowie, będącej elementem działań służących poprawie stanu powietrza opowiedział Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.  Dla przykładu, w 2017 roku miasto posadziło aż 17 890 krzewów na 2,5-kilometrowym odcinku pasa drogowego Alei Trzech Wieszczów. W Parku Krakowskim powstały łąki bylinowe, zaprojektowane zgodnie z ideą „jednorodność w skali makro i różnorodność w detalu”, czyli tworzenia stref w których pewne gatunki dominują nad innymi, w zależności od warunków panujących w danej lokalizacji. Rośliny tworzące krakowskie, antysmogowe łąki bylinowe i kwietne charakteryzują się m.in. łodygami i blaszkami liściowymi pokrytymi włoskami czy woskiem, co umożliwia akumulację pyłów komunikacyjnych. Łąki miejskie znakomicie uzupełniają krzewy i drzewa w walce ze smogiem, wyłapując zanieczyszczenia obecne na najniższym poziomie.

Jan de Vries, Anthos, Królewskie Stowarzyszenie Handlowe Cebulek Kwiatowych i Szkółkarstwa [Fot. G. Wojcieszek]

Ale roślinność w mieście to dużo więcej, niż tylko walka ze smogiem. Jan de Vries, przedstawiciel Anthos, holenderskiego Królewskiego Stowarzyszenia Handlowego Cebulek Kwiatowych i Szkółkarstwa, prezentował badania wskazujące na pozytywny wpływ roślinności w miejscach publicznych z powodu efektu psychologicznego wynikającego z przebywania w „zielonym” otoczeniu. Dla przykładu, udowodniono, iż rośliny w salach szpitalnych zmniejszają wśród pacjentów odczucie niepokoju i bólu, przekładając się za redukcję zużycia środków przeciwbólowych o ok. 30% i szybszą rekonwalescencję. Zieleń widoczna ze szpitalnych okien skraca średni czas hospitalizacji o niemal dzień. Również redukcja miejskich wysp ciepła i nadmiaru wód opadowych czy wreszcie aspekty społeczne sprawiają, że warto sadzić zieleń w mieście.

Dr Bożena Szewczyk-Taranek, Katedra Roślin Ozdobnych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Na tym ostatnim aspekcie  skupiła się dr Bożena Szewczyk-Taranek, reprezentantka współorganizatora wydarzenia, Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dr Szewczyk-Taranek podawała przykłady ogrodów terapeutycznych utworzonych w duchu hortiterapii, czy więziennych, pełniących rolę resocjalizacyjną. Wymiar ekologiczny i społeczny ogrodnictwa reprezentują miejskie farmy oraz ogrody społeczne, gdzie mieszkańcy miast wspólnie dbają o zieleń.

Przeczytaj też:  wSPAniały świat bromelii

AMBASADA NIDERLANDÓW I KATEDRA ROŚLIN OZDOBNYCH DLA ZIELENI

Konferencja Zieleń dla czystego powietrza była kontynuacją zeszłorocznego, warszawskiego wydarzenia Zieleń i światło, również zainicjowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce, która od lat popularyzuje tematykę dobroczynnego oddziaływania roślin na zdrowie i psychikę ludzką. Również Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego jest zaangażowana w zieloną ideę, propagując m.in. socjoogrodnictwo i hortiterapię.

Organizatorami wydarzenia byli Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Kraków oraz portale PodOsłonami.pl i ForumKwiatowe.pl. Partnerem wydarzenia byli Miasto Kraków i Zieleń we Wnętrzach, a sponsorem roślin została marka Air so Pure.

Prof. Włodzimierz Sady, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Prof. Tadeusz Zielonka, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc [Fot. G. Wojcieszek]
Prof. Stanisław Mazur, dziekan Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Piotr Kempf, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Piotr Kempf, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Martijn Homan, Radca Rolny, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce
Martijn Homan, Radca Rolny, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Anna Małcużyńska, Sigma International (Poland)
Martijn Homan, Radca Rolny Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce [Fot. G. Wojcieszek]

Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”
Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”
Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”
Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”

Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”
Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”
Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”
Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”

Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza”
Jan de Vries, Anthos, Królewskiee Stowarzyszenie Handlowe Cebulek Kwiatowych i Szkółkarstwa
Dr Jelle Hiemstra, Wageningen University & Research
Dr Bożena Szewczyk-Taranek, Katedra Roślin Ozdobnych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Dr Bożena Pawłowska, kierownik Katedry Roslin Ozdobnych UR [Fot. G. Wojcieszek]
Anna Małcużyńska, Sigma International (Poland), prowadząca wydarzenie
Anna Małcużyńska, Sigma International (Poland) i dr Bożena Pawłowska, kierownik Katedry Roślin Ozdobnych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Anna Małcużyńska, dyrektor Sigma International (Poland) [Fot. G. Wojcieszek]

Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza” [Fot. G. Wojcieszek]
Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza” [Fot. G. Wojcieszek]
Prof. Włodzimierz Tyburski
Prof. Włodzimierz Tyburski [Fot. G. Wojcieszek]

Dawid Krążyński

Redaktor, copywriter, pijarowiec. Założyciel portalu i redaktor naczelny.

Powiązane artykuły

  • gabriella-clare-marino-DvCs8zhR5nk-unsplash
    Świat kwiatów i roślin: rok 2022 w liczbach
  • studia podyplomowe florystyka uniwersytet rolniczy kraków
    Szpula na czternaście sposobów
  • Królewska Wystawa Róż Royal Rose 2024
    40. Królewska Wystawa Róż "Royal Rose 2024" w Łazienkach Królewskich [NASZ PATRONAT]
  • Akcja_spoleczno-edukacyjna_Zonkile_Muzeum_Historii_Zydow_Polskich_POLIN_materialy_prasowe
    Akcja Żonkile – łączy nas pamięć
  • 53166908193_5ab69d0a46_o
    Nadzieja na przyszłość. EuroSkills 2023 za nami [NASZ PATRONAT]

Pomóż naszej autorce

Reklama

© 2025 Portal florystyczny Zakochaniwkwiatach.pl. Florystyka, kwiaty, rośliny, ogród
Ta strona wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.OK, lubię ciastka! 🍪